turker erturk

İdlib’de kimler var?

İdlib’de radikal İslami örgütler var, teröristler var, kelle koparan, kafa kesen canavarlar ve Suriye merkezi hükümetini devirmeye çalışanlar var.

Her grubun motivasyonufarklı da olsa, ezcümle hepsine “emperyalizmin vekâlet savaşçıları” diyebiliriz. Mart 2011’de başlayan ve 7,5 yılını dolduran bu savaşın amacı; Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) Suriye bacağını inşa etmektir.

BOP; Türkiye dahil bölgemize tecavüz etmeye çalışan ve oluk oluk kan döken projenin adıdır. Başından itibaren yapılması gereken; tecavüz edilmeye çalışılan bölgenin merkezi ülkeleri ile işbirliği yapmaktı! Ama Türkiye, kendi çıkarlarının, güvenliğinin ve istikrarının tam karşısında olan bu plana destek verdi, eş başkanlığını yaptı ve emperyalizmin vekâlet savaşının ateşine odun taşıdı.

İKTİDARIN GİZLİ GÜNDEMİ VAR!

Türkiye, BOP’a ve onun Suriye’deki taşeronları olan vekâlet savaşçılarına destek vermesinin, kendi mezarını kazması ve bindiği dalı kesmesi anlamına gelmesine rağmen bunu yaptı. Çünkü Türkiye’yi yöneten iktidarın gizli gündemi vardı! İktidar, bunu açıkça söyleyemiyordu ama icraatları ile bu gizli gündemi anlamamak imkânsız gibiydi! Evet, iktidarın çağdışı “Siyasal İslamcı” ideolojisi, geçmişin aklı olan, ayağı yere basmayan ve gerçekleşme şansı milyonda bir bile olmayan “Yeni Osmanlıcı” hayali ve mezhepsel bakış açısı ülkemizi felakete sürükleyen gizli gündeminin arka planıydı.

Türkiye’deki iktidar BOP’un mümessillerinden dayak yiyince, Rusya ve İran tarafına savruldu ama hala ülkemize yaşattığı felaket sürecinin nedeninin kendisi ve çağdışı ideolojisi olduğunun farkında değil. Ayrıca; savrulduğu Rusya, İran, biraz da Çin tarafında -birazcık bile olsun-gizli gündemini gerçekleştiremeyeceğini biliyor. O yüzden geldiği tarafa, yani ABD’ye kur yapmaya devam ediyor.

SURİYE’DE HALA YANLIŞTAN DÖNÜLMÜŞ DEĞİL!

Evet, iktidar emperyalizmin vekâlet savaşçılarının bir bölümü üzerinden, Suriye’den bir parça koparmak niyetinde ve hala Suriye’de yanlıştan dönmüş değil. Soçi’de Putin’le yapılan mutabakat gereğince; Suriye merkezi hükümeti, Rusya ve İran’ın, teröristlerin son kalesi durumundaki İdlib’e yapmayı planladığı operasyon şimdilik durduruldu. Rusya bu tavizi verdi; çünkü Türkiye’yi tekrar ABD’ye kaptırmak istemiyor ve Batı’dan koparmak istiyordu! Rusya, Türkiye’deki iktidarın ikili oynadığının da farkındaydı ve güven de duymuyordu!

Halbuki ülkemizin çıkarları, güvenliği ve istikrarı; İdlib’in vekâlet savaşçılarından biran önce temizlenmesini ve dikkatimizi diğer bölge güçleri ile birlikte, ABD desteğinde,PKK’nın uzantısı PYD’nin halen elinde tuttuğu yüzde 27’lik bölüme çevirmemizi gerektirmektedir. ABD’nin Suriye’de bulunuşunun meşruiyeti yoktur. Bugün için PYD işgalinde bulunan bu bölge,Türkiye için en büyük güvenlik tehditlerinden biridir. Ama iktidar, gizli gündemi nedeniyle yanlış işler yapmakta, ülkemizin güvenliğini yok saymaktadır.

ABD, BAHANESİNİ TIRMANDIRDI!

Nisan 2012’de bombalar patlarken Suriye’ye gittik;Türkiye’nin yanlış işler yaptığını yerinde gördük ve bunun faturasının çok ağır olacağını yazdık ve ekranlarda anlattık. O gün de söyledik; “Suriye’nin toprak bütünlüğünün Türkiye’nin toprak bütünlüğü, Suriye’nin istikrarının Türkiye’nin istikrarı” demek olduğunu! Bugün de aynı şeyi söylemeye devam ediyoruz ama iktidar yine yanlış işler yapıyor!

İdlib’e hemen müdahale etmemekle çok yanlış yapıldı! Suriye ve İran, operasyondan yanaydı! Türkiye’nin de güvenliği operasyonu gerektiriyordu. Putin ise Türkiye’deki iktidarı kaybetme riski nedeniyle, son onda operasyonu erteledi ama daha sonra yapmayı planladığı İdlib operasyonunu riske etti. Çünkü durumun farkında olan ABD, daha önce ilan ettiği kimyasal silah saldırısı bahanesini tırmandırdı ve şimdi “İdlib’e operasyon yapılması durumunda Suriye’ye yıkıcı saldırı yaparım” diyor.

Hemen güneyimizde, adeta mini bir dünya savaşı var ve küresel bir satranç oynanıyor. Ama ülkemizi yönetenlerin bu oyuna kıyısından köşesinden bile iştirak edebilecek yeteneği yok! Bunu anlamak için, bugüne kadar adımıza oynadıkları satranç oyununun sonuçlarına bakınız; bundan sonra da ne sonuçlar elde edebilirler, sanırım anlarsınız.

Türker ERTÜRK – 25 Eylül 2018

Makale Görünüm Sayısı
32864833