kacin cocuklar asi geliyor2

Anlatamıyorum !

Tarih: 24 Mart 2020.

Bill Gates TED konferansında konuştu. Daha doğrusu, TED moderatörü Chris Anderson ve arkadaşlarının sorularına yanıt verdi:

“Coronavirüs pandemisine nasıl cevap vermeliyiz.”

Bill Gates, sınırların yeniden açılmasıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

-“ Sonunda kimin kurtarılmış bir kişi olduğunu aşı sertifikasından anlayabiliriz. Dünyada kontrol altına alınmayacak insanların olmasını istemiyorsunuz…”

Arkasından ekledi:

-“Sonuçta, küresel yeniden açılmayı kolaylaştıracak bu tür dijital bağışıklık kanıt olacak.”

Üzerinde durmak istediğim bu:

Resmi TED videosunda bu son cümle kesildi; dakika 34:27.

Sebebi sorulunca, “röportaj uzun oldu, kısalttık” dediler! Yıllarca televizyon işi yaptım; bu kadar kısalık için kesmek pek mantıklı gelmedi; çünkü söz konusu olan sadece iki veya üç saniyelik süre!

Peki. O cümle neden kesildi?

“Dijital” sözcüğünden mi?

“Aşı sertifikası” ve “dijital” sözcüğü yan yana gelince aklınıza ne geliyor?

Aşı sertifikasının dijital versiyona sahip olması daha pratik; daha hızlı ve daha kolay olacak!

Bill Gates'in şirketi Microsoft, bildiğiniz gibi bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar, kişisel bilgisayarlar gibi hizmetleri geliştiriyor, üretiyor, satıyor. Şimdi de…

Kimin aşı olduğunu gösteren “dijital sertifika”/ ufak elektronik parça-cip vücuda yerleştirilmek mi isteniyor?

Dünya kamuoyu daha hazır olmadığı için mi Bill Gates, o cümlesinin kesilmesini istedi? Ya da finanse ettiği ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bu projeyi bitiremediği için mi?

BENZER YAKLAŞIM…

Tarih: 20 Nisan 2020.

Almanya'nın haftalık haber dergisi Der Spiegel, Bill Gates'i konu etti.

Dedi ki, Bill Gates milyonlarca yanlış bilginin hedefidir.

Dedi ki, Bill Gates Coronavirüs krizinin günah keçisidir.

Dedi ki, Bill Gates dünyayı mikroçiplerle kontrol etmek isteyen güya deccal imiş!

Dedi ki, Bill Gates'e yönelik karalama kampanyası aşı karşıtları, aşırı sağcılar ve komplo teorisyenlerinin karışımı tarafından yapılıyor!

İlgimi son iddiası çekti:

Bildiğim kadarıyla 2011 yılından beri Alman Sol Parti/ Die Linke hedefinde Bill Gates var. Aynı Türkiye'de olduğu gibi geniş kitleleri yanlarına çekmek isteyenler konuyu mutlaka “aşı karşıtlığı”, “aşırı dincilik” gibi konulara getiriyor. Almanya'da da benzerinin olduğu görülüyor. Oysa…

Alman Sol Parti, Bill – Melinda Gates Vakfı –GAVI konusunu başka açıdan da ele alıyor; hastalığın sosyal nedenlerini göz ardı eden ve salt teknik-tıbbi merkezli yaklaşımı dünyaya dayattığı için eleştiriyor.

Der Spiegel gibi küresel medya devleri Bill Gates'i “dokunulmaz” yapmak istiyor. Yine de Alman basın ahlakını tebrik etmek gerekiyor. O yazıya not koydular:

-“Açıklama: Bill & Melinda Gates Vakfı (BMGF), SPIEGEL (küreselleşme) projesi Global Society'yi üç yıl boyunca toplam yaklaşık 2,3 milyon Euro ile desteklemektedir. Asya, Afrika, Latin Amerika ve Avrupa'dan muhabirler Global Society başlığı altında rapor verdiler, makaleler SPIEGEL'in uluslararası bölümünde yer aldı.”

Güzel. Aynı açıklığı dergi şu konularda da yapabilir mi:

BİLL GATES ORTAKLARI…

Spiegel…

Mesela, Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın dünya tarımını yok eden Monsanto ve Cargill'e neden yatırım yaptığını yazabilir mi?

Mesela, Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın insan sağlığını yok eden Coca-Cola'nın 538 milyon dolar değerindeki hissesine neden sahip olduğunu sorgulayabilir mi?

Sadece bunlar mı?  Gıda devleri UnileverKraft-HeinzMondelez, Tyson Foods yanı sıra alkol üreticileri Anheuser-Busch ve Pernod hisselerine de sahip Bill Gates!

İngiliz şirketi Serco Group adını duydunuz mu; hapishane hizmetleri de veriyor! Mahkûmlar, tutuklular ve göçmen sığınmacılar için elektronik etiketleme cihazları tedarik ediyor. Ortağı kim; Bill ve Melinda Gates Vakfı!

Afrika'da da faaliyet gösteren özel cezaevi şirketi ABD'li GEO Group'un da ortağı!

Elektronik etiketleme ile dijital cip arasında bağ kurmak gerekir mi? Neyse.

Ülkemizde bunları yazacak gazeteci yok mu? Hep ben mi yıldırımları üzerime çekeceğim? “Saklı Seçilmişler” ve “Kara Kutu” kitaplarını yazdığım için “bilim-aşı düşmanı” gösterildiğim yetmedi mi?

Mahalle kavgası yerine asıl mücadele verilecek alan burası…

Ve ne yazık ki bunu anlatmayı bir türlü beceremiyorum!

Ülkenin solcusu bile kavrayamıyor.

Soner YALÇIN – 30 Nisan 2020