jeffrey1 1

Kim bu Jeffrey ?

Robert W. Komer (1922 – 2000)…

CIA kuruluşunda yer aldı. Kod adı “Kaynak Makinesi Bob” idi.

Vietnam Savaşı'nı tırmandıran (ABD'nin derin adamlarından) McGeorge “Mac” Bundy başkanlığındaki Ulusal Güvenlik Konseyi'nde danışman olarak görev yaptı. Domuzlar Körfezi İstilası ve Küba Füze Krizi gibi gizli operasyonları koordine ettiler.

İsrail Başbakanı Levi Eshkol ile anlaşarak, 1965'te Ortadoğu'ya ilk nükleer silahı soktular!

CIA'nın 1967'de Vietnam'da işkenceli sorgulama, tecavüz ve suikast uygulamalarını yapan Phoenix Programı'nın başına getirildi. Bu sorgu merkezlerinde 26 bin 369 (kimi iddiaya göre 41 bin) Vietnamlıyı işkenceyle öldürüp, 81 bin 740 kişiyi “etkisiz hale” getirdiler…

Dünyada “Vietnam Kasabı” ismiyle tanındı…

Tarih: 28 Kasım 1968…

Komer, Ankara'ya büyükelçi olarak atandı.

Deniz Gezmiş'in başını çektiği 80 kişilik üniversite öğrencisi, Büyükelçi Komer'i getiren uçağı Yeşilköy Havaalanı'nda yumurta yağmuruna tuttu.

Tarih: 9 Ocak 1969…

Sinan Cemgil, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Ulaş Bardakçı, Taylan Özgür gibi üniversitelilerin bulunduğu ODTÜ'lü grup okulu ziyarete gelen Komer'in makam aracını yaktı.

Eylemden sonra okulun kapatılması üzerine ODTÜ'lü öğrenciler kınama bildirisi hazırladı: “Tam bağımsız Türkiye ilkesinin gerçekleşmesini engellemek için ellerinden gelen gayreti gösteren güçler ODTÜ öğrencisi nazarında tüm haysiyetlerini yitirmişlerdir.”

Bildirinin altında ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü, ODTÜ Öğrenci Forumu ile birlikte ODTÜ Ülkü Ocağı'nın da imzası vardı!

Bu girişi niye yaptım?

TÜRKÇE MESAJ !

Türkiye'nin Suriye politikası yine sarpa sardı.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James F. Jeffrey resmi temaslarda bulunmak üzere apar topar Ankara'ya geldi.

Jeffrey'in 20 gün önce yine Türkiye'ye geldiğini düşünürsek, bu gezinin ivedi olduğunu anlayabiliriz.

Jeffrey ayağının tozuyla muhabirin İngilizce sorusunu Türkçe yanıtladı:

-“Bugün bizim müttefikimiz Türkiye'nin askerleri tehditle karşı karşıya. Bu tehdit, Rusya ve Esad hükümetinden geliyor. Sahada şehidimiz var, başınız sağ olsun. Biz bugün Ankara'ya gelip Türk Hükümeti'yle durumu gözden geçirmek istiyoruz ve mümkün olduğu kadar destek vermek istiyoruz…”

Jeffrey mesajını niçin Türkçe verdi? Bir yabancı diplomat Türkçe konuştuğu zaman bizim insanımızın kanı kaynar!

Bugün kamuoyu araştırması yapsak en sevilen diplomat Jeffrey çıkar!

Peki gerçek ne?

jeffrey1

ASIL KİMLİĞİ ?

Komer yumurta atılarak karşılandı.

Jeffrey Türkçe konuştuğu için sempatiyle karşılandı. Oysa “kariyeri” Komer'den farklı değildi:

Komer ile birlikte Vietnam Savaşı'nda görev yaptı.

Ulusal Güvenlik Konseyi'nde danışman olarak çalıştı.

jeffrey hulusi akar1

CIA görevlisiydi. (CIA'dan 2011'de “Seçkin Hizmet Madalyası” ve 2012'de “Yönetmen Madalyası” aldı.)

CIA'cı Müslümanların “merkezi” Berlin'de bulundu. Keza: Psikolojik harp yürüten Hür Radyo'yu yönetti.

jeffrey ibrahim kalin

Uğur Mumcu, Türkiye'yi 1970'lerde teröre boğan silah kaçakçılık merkezi (ve Papa'ya suikast girişiminde bulunan M. Ali Ağca'nın ilişkilerinin üssü) Bulgaristan üzerine araştırmalar yaparken, Jeffrey bu ülkede görev yapıyordu!

Sofya'dan Türkiye'ye geldi: 1983-1987 yılları arasında Adana ve Ankara'da siyasi-askeri subay olarak bulundu!

Berlin Duvarı yıkılmaya çalışılırken Jeffrey oradaydı…

Balkanlar mı karışık, Jeffrey Bosna'daydı…

Körfez Savaşı mı çıktı, Jeffrey Kuveyt'teydi…

Misyon şefi olarak 1999'da yine Türkiye'ye geldi.

Arnavutluk ve Irak büyükelçiliğinden sonra bir daha Türkiye'ye geldi.

jeffrey mevlut cavusoglu1

Uzmanlık alanı Türkiye merkezli Ortadoğu idi. BOP'un en hararetli temsilcisiydi; Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın özel danışmanı oldu. Hudson Enstitüsü ve Washington Enstitüsü başta olmak üzere Kürtler ve Ortadoğu üzerine konuşmalar yaptı.

Toparlarsam:

Demek AKP/Erdoğan, Suriye'de “denize düşünce yılana sarılmayı” dış politika hamlesi sanıyor!

Demek AKP/Erdoğan'ın umudu Rockefeller'ın dünyayı yönettiği Dış İlişkiler Konseyi ve CIA Dış Danışma Kurulu üyesi Jeffrey öyle mi?

jeffrey rte1

Bakınız:

FETÖ'nün siyasi ayağını tartışıp duranlara önerim; işe Jeffrey'den başlasınlar; FETÖ'nün hukuk kanalıyla devlet katındaki tüm ipleri ele geçirdiği 2010 anayasa değişikliği referandumunun en ateşli savunucusu Jeffrey idi!

Akıl noksanlığı cahillikten doğar…

68 Kuşağı devrimcilerini-ülkücülerini neden biçtiler sanıyorsunuz?

Soner YALÇIN - 13 Şubat 2020

jeffrey rte fidan kalin cavusoglu750

Yukarıdaki yazı ile ilgili... :

Siz hala James Jeffrey’den ne bekliyorsunuz ?

Türkiye, Amerika’nın sözde Arap Baharı rüzgarına kapıldı, Suriye’de başlangıçta Amerika ile birlikte hareket etti.

Amerika’nın amacı, ‘yaratıcı yıkım’ konseptini uygulayarak Suriye’yi dağıtmak, bu ülkeyi İsrail’e tehdit oluşturamaz duruma getirmek ve bu yıkıntıdan bir Kürt devleti inşa etmekti.

Türkiye’yi yönetenler o tarihlerde büyük jeopolitik hayaller kuruyorlardı; Yeni Osmanlıcılar olarak Ortadoğu’nun lideri olmayı düşlüyorlardı ve bu hayali Müslüman Kardeşler üzerinden gerçekleştirmeyi arzu ediyorlardı.

“TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLER MİLLİ ÇIKARLARA HİZMET ETMEYEN EN CİDDİ STRATEJİK HATASINI YAPTI”

ABD başlangıçta, Türkiye’yi yönetenlerin bu hayallerini kullandı ve Türkiye’yi Esad’ı devirmesi için teşvik etti.

Türkiye’yi yönetenler, Suriye’nin üniter yapısının, siyasi ve toprak bütünlüğünün korunması ve bu ülkede istikrarın yeniden sağlanması rasyonel politika hedefleri için stratejiler geliştirmek yerine; Esad’ın devrilmesi ve yerine Müslüman Kardeşlere yakın bir yönetimin gelmesini amaçlayan, milli çıkarlara hizmet etmeyen, duygusal ve ideolojik bir hedefe kilitlenerek en ciddi stratejik hatasını yaptı.

Türkiye’nin ABD ile birlikte Esad’ı hedef yapması, Suriye’de merkezi yönetimin zayıflamasına, bu nedenle de bu ülkeyi şekillendirmek için üretilen sentetik terör örgütü IŞİD’in güçlenmesine, IŞİD’le mücadele ederek Amerika’nın kara gücüne dönüşen PKK-YPG’nin bir plan dahilinde Suriye’de geniş bir alamı kontrol etmesine neden oldu.

“JEFFERY NE DERSE ONU YAPIN YOKSA…”

Bu süreç içinde, Mısır’da seçimle iktidara gelen Müslüman Kardeşler liderlerinden Mursi nedeni ile ABD’nin bu örgüt üzerinden Ortadoğu’yu şekillendirmekten vazgeçmesi ile Suriye’de Amerika’nın Türkiye’ye desteği sona erdi ve Türkiye bu ülkede yanlış stratejik hedefleri nedeni ile yalnızlaştı ve dev gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı.

James Jeffery, ABD’nin Suriye temsilcisi, yine Türkiye’ye geldi. O, Türkiye’de iken CENTOM komutanı Suriye’de PKK-YPG lideri ile resim çektirerek servis etti. Bu resmin mesajı, “Jeffery ne derse onu yapın yoksa PKK-YPG bizim himayemizdedir şeklinde okumak” gerekirdi.

Jeffery ile Suriye’de Fırat’ın doğusunda kurulması düşünülen güvenlikli bölge konusu görüşüldü. Görüşmeler, sonunda Dışişleri Bakanı “ABD önerisi tatmin edici değildi” açıklamasını yaptı.

Bu noktada şu soruları sormak gerekmektedir;

-Asıl hedefi Suriye’yi parçalayarak PKK-YPG devleti kurmak olan, bu nedenle PKK-YPG’yi her zaman bize tercih eden ve Menbiç nedeni ile bizi aylardır oyalayan ABD temsilcisi Jeffery’den nasıl bir öneri bekliyordunuz?

-İkinci soru da şudur; Amerika ile stratejik ortak olmak ne demektir; Amerika ne zamandan beri Türkiye’nin stratejik ortağıdır ve bu ortaklık devam etmekte midir?

-Bir de üçüncü soru ekleyelim; Bu gibi durumlarda denge politikası nasıl uygulanabilir?

Şimdi, Türkiye’nin kendi askeri gücü ile bu güvenlikli bölgeyi inşa etmesi gündemde. Bunun için büyük bir yığınak yapıldı.

Unutmayalım ki PKK-YPG Suriye’de hava gücü dahil CENTCOM tarafından himaye edilmektedir.

Bu nedenle de askeri inisiyatif başlatılmadan önce S-400’lerin bölgede aktive edilmesi de düşünülmelidir.

SON SÖZ :

Duydunuz mu? Emekli Orgeneral Ergin Saygun, Amerika’da Amerikalıların gözünün içine bakarak “Sizin asıl hedefinizin Türkiye olduğunu biliyoruz. Size karşı kendimizi sizden aldığımız silahlarla savunmayız” dedi. Siz hala James Jeffery’den ne bekliyorsunuz?

Nejat ESLEN – 24 Temmuz 2019