oktay_sinanoglu225

Oktay Sinanoğlu ile söyleşi! (3)

“ABD batıyor!” ‘Mortgage ile kalkan mor-gıçla oturur!’

Osman ŞAHİN >>> Bizim yöneticilerimiz de, Washington da yağmur yağsa, Ankara güneşinde şemsiyeyle dolaşıyorlar.

Oktay SİNANOĞLU >>> Türkiye de ipotekin karşılığı ‘mortgage’ kelimesine halkımız mor-gıç diyor. ‘Mortgage’ ile kalkan mor-gıç’la oturur. Bu konuda makale bile yazdım.

Wall Street de fırsatçı birkaç büyük dev şirket Goldman Sachs, Lehman Brothers, Citi-Group halkın milyarlarca dolarlık borç senedini paketlediler. Hem kendi ülkelerine sattılar, hem yabancı ülkelere. ABD halkının bütün emeklilik birikimleri böylece eridi gitti. Halk borçlarını ödeyemez hale geldi. ABD nin geliri yığınla borç senedinin tahvil olarak satılmasından başka bir şey değildi zaten. Üretim dibe vurmuştu, sıfırdı. Bugünün ABDsinde ne alırsan al, hepsi çin malıdır.

Çin ABDye milyonlarca dolarlık borç para veriyor. Nasıl veriyor? Çin ABD ye çok mal sattığı için, elinde milyarlarca dolar birikiyor. Çin de bu parayla ABD den devlet tahvili alıyor ve ABD ekonomisine sıcak para sağladı. ABD dolarını bir süre güçlü tuttu ki elinde milyarlarca doların değeri düşmesin diye. O arada kendi para birimi olan yuan’ın değerini kasıtlı olarak düşük tuttu. Yuan’ın düşük kalması Çin’in ihracatını körükledi. 1.3 milyar Çin nüfusunun işsiz kalmasını önledi ama şimdilerde yabancı ülkelere borç para vermeme kararı aldı. Yabancı ülkeden kastı ABD idi. ABD ekonomisi titanik gibi batarken Amerikan yöneticilerini görülmemiş bir telaş aldı.

Aslında yeni bir şey yok!

Nitekim, OBAMA’nın hükümetinde Dışişleri olan Hillary Clinton, seçilir seçilmez soluğu Çin de aldı. Oysa o güne kadar hiçbir ABD ve Avrupa Dışişleri bakanları ziyaret önceliklerini Çin’e yapmazlardı.

Artık ABD ekonomisi temelden batmıştır. Yoktan bir şey var edilemez. Halkın çoğunluğunun hazır yemeğe alıştırılması, kafa yapısı, iş ahlakının bozulması, komşunun komşuya güvenmemesi ve artan cehalet bu çöküşü hızlandırdı.

Ünlü ‘General Motors’ battı ve devletten yardım dileniyor. Nasıl batmasın ki! Kimse araba alamıyor, alabilen de artık ABD arabası istemiyor. Daha az masraflı Asya üretimi araba alıyor. Günümüz ABDsinde bir yerden bir yere arabasız mümkün değildir. Çare olarak ABD, General Motors’u devletleştirdi. Batan bankaları para basarak devletleştirdi.

Yıllardan beri “Hür Dünya”, “Serbest Piyasa” ekonomisi, devleti küçültelim, herşeyi özelleştirelim diye bağıranların içine düştükleri çukura bakın siz! Günümüz Amerikası tersine dönmüştür. ABD halkına acıyorum. Bizim ülkemizde sıkça söylenilen ‘ne olacak bu memleketin hali’ sözü şimdilerde en çok Amerika da söylenir oldu: ‘ne olacak ABDnin hali’…Artık kuyruğuna yapışılan, tüyleri dökülmüş ABD aslanı uyuz olmuştur, sizlere ömür…Bunun adı ‘Yeni Dünya Düzeni’ dir. Aslında yeni olan hiçbir şey yoktur.

‘Seçim sandıkları birer oyundur!’

Osman ŞAHİN >>> Sayın Hocam, sizin de çok iyi bildiğiniz ülkemizdeki seçim ve sandık olayına değinmek istiyorum. Halk özgür, laik, akılcı bir eğitimden geçirilmemişse hala ortaçağ kalıntılarının, tarikatların, şeyhlerin ve toprak ağalarının etkisi altındaysa, orada yapılan seçimlerde, sandıklardan gericilik ve emperyalizm çıkacaktır. Ülkemizde seçim sandığı insan aklının yerine geçmiştir. Sandık ve sandıktan çıkma herşeydir. 35-40 yıllık hırsızı, ahlaksızı seçim sandığına sokup çıkardığınızda tertemiz oluyor. Dünya da bizdeki kadar bir paklayıcı seçim sandığı daha yoktur. Sözün burasında ünlü mizah yazarı ABDli Mark Twain’in şu sözleri aklıma geliyor: ‘Halkın oylarıyla seçilmiş bazı kişileri gördükçe sürüngenlere saygım artıyor. Bu arada it köpek sevgisi başladı bende.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş savaşında, halkın önüne seçim sandığını koymuş olsaydı, sandıktan Atatürk’ün görüşleri değil, padişah ve işbirlikçi Damat Ferit hükümetinin adamları çıkardı. 2010 yılında ülkemizde hala 7-8 milyon okuma-yazma bilmeyen insan vardır. Bunlar parmak basarak oy kullanıyorlar hala. Yani parmakla ülkemizi yönetiyorlar.Adnan Menderes’in 1950li yıllarda, Zonguldak’ta söylediği şu sözler geliyor aklıma: ‘Demokrasi odur ki, 100 amelenin oyu, 99 profesörün oyundan iyidir.’ 100 amelenin oyunu alanlar, 99 profesörü yönetebilirler mi Hocam?  ABD de seçimler böyle mi yapılıyor?

Oktay SİNANOĞLU >>> 100 amele değil 99 profesörü, tek bir profesörü dahi yönetemez. Seçim sandıkları birer oyundur. ABD de seçimler birer acı hikayedir. Seçimleri hangi parti kazanırsa kazansın, aslında hükümetleri birkaç büyük dev şirketle az sayıda oluşan, genel de perde arkasında duran, çete diyebileceğimiz bir şirketler takımı yönetir. Avrupa ülkelerinin devamı böyledir. 1946 seçimlerinden beri adım adım kolay bir lokma haline gelen Türkiye’yi söylememe gerek yok.

‘Bir sürü yarı cahil aydın var!’

Osman ŞAHİN >>> Sovyetlerin 1990larda yıkılıp dağılmasından sonra, ortalığa ‘Yeni Dünya Düzeni’, ‘Küreselleşme’ diye bir salgın hastalık çıkarıldı. Size göre nedir küreselleşme?

Oktay SİNANOĞLU >>> ABDnin parasının üzerinde yazan ‘Yeni Dünya Düzeni’ aslında hiç te yeni değildir. Bush ve yandaşlarının uygulamaya koyduğu, başka ülkelerin insanlarını asla insandan saymama, dünya kaynaklarının üstüne oturup ülkeleri işgal etme, katliamlar yapma işi, aslında ta 1700ler de bütün ayrıntılarıyla yazılmış ve hazırlanmış bir planın devamıdır.

‘Özelleştirme’ sözcüğü, bizden önce İngiltere ve ABD de çıktı. Özelleştirme sözcüğünün hemen arkasından ‘Küreselleşme’ lafı çıktı. Herkes ‘özelleştirme-küreselleştirme’ demekten başka bir şey demez oldu. Ardından kavramlar kargaşası yaşandı. ‘Medeniyetler Çatışması’, ‘Büyük Ortadoğu Projesi – BOP’ gibi kavramlar üretildi.

Halkları birbirine kırdırıyorlar!

Osman ŞAHİN >>> Başbakan Erdoğan’ın bir Amerikan projesi olan BOP için: ‘Ben BOP’un eşbaşkanıyım’ diye övündüğü proje…  

Oktay SİNANOĞLU >>> Evet, ve böylece Türkiye de, dünya da küreselleşti. ‘Dilinden, kimliğinden, ordundan ve dininden vazgeçeceksin, ulus devletinden vazgeçeceksin’ diye dayattılar insanlara. Basın-yayın ve görsel medya da sabah akşam yapılan bu beyin fırtınası, ruhbilimsel anlamda yapılan büyük bir savaşın bir diğer yüzüdür. Ülkemizde buna inanan bir sürü yarı-cahil aydınlar ve gazeteciler vardır.

Osman ŞAHİN >>> Sayın Hocam, yöneticilerimizin bir tür kıblesi sayılan ABDnin tarihinden biraz söz edermisiniz?

Oktay SİNANOĞLU >>> ABD şimdiye kadar yaptığı anlaşmaların hiç birine uymamıştır. Onlarda anlaşma ‘uymamak’ için yapılır. Ta en başta, Amerika kıtasının gerçek sahipleri kızılderililere, zencilere ve gittikleri her yerde halklara zulüm yapmışlardır. Kızılderililer 300 yıldır savaşların çoğunluğunu kazanmalarına karşın, ABD imzaladığı anlaşmalara uymamış, kızılderilileri hep aldatmış, kandırarak topraklarını ellerinden almışlardır. Milyonlarca kızılderiliyi kesmişlerdir. Kızılderililerin: ‘Beyaz adam çatal dille konuşuyor, yılan dilliler’ atasözleri meşhurdur. Yardım etme bahanesiyle çiçek hastalığından ölen yüzlerce beyazın üzerine serdikleri kızılderililere vermişler, böylece en ufak bağışıklığı olmayan kızılderililerin yüzbinlercesinin ölmesine bilerek neden olmuşlardır. Aynı Amerikalılar, Batı Afrika dan köle olarak getirdikleri milyonlarca zenciye ‘Kunta Kinte’ muamelesi yapmışlardır. 1960lara kadar Alabama da zenci olmak bir küfür kadar ağırdı. Siyahla beyaz aynı lokanta da yemek yiyemez, aynı otobüslere binemezlerdi. Binseler de zenciler arka bölümlere oturmak zorundaydılar. Aynı ABDliler ‘Kuzey-Güney’ iç savaşında birbirlerine karşı son derece acımasız davranmışlardır. Vietnam da yapmadıkları zulüm kalmamıştır. Honduras, Dominik Cumhuriyeti, Arjantin, Şile gibi ülkelerde içeriden kışkırtarak askeri diktatörlükler kurdurmuşlar, halkları birbirine kırdırmışlardır.

Yarın: ABD’nin güçlü aileleri, “yumuşak güç” , Soros olayı…

Osman ŞAHİN - 14 Aralık 2011 - Aydınlık

http://www.dunya48.com/siyaset/siyaset/7284-osman-sahin-oktay-sinanoglu-ile-soylesi-1

http://www.dunya48.com/siyaset/siyaset/7303-osman-sahin-oktay-sinanoglu-ile-soylesi-2

http://www.dunya48.com/siyaset/siyaset/7323-osman-sahin-oktay-sinanoglu-ile-soylesi-3

http://www.dunya48.com/siyaset/siyaset/7342-osman-sahin-oktay-sinanoglu-ile-soylesi-4

http://www.dunya48.com/siyaset/siyaset/7355-osman-sahin-oktay-sinanoglu-ile-soylesi-5

Son Yazılar