F Tipi Örgütün, Emniyet Operasyonu

Abdullah Gül’ün onayladığı Emniyet Müdürleri Kararnamesi’yle Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Emin Arslan, Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya görevlerinden alındı. Üç Genel Müdür Yardımcısının ortak özelliği Emniyet içindeki F tipi yapılanmanın hedefi olması. Emniyet’teki tertiplerin, F tipi yapılanmanın Emniyet’i kendileri için dikensiz gül bahçesine çevirme çabasından kaynaklandığı belirtiliyor.

F tipi yapılanmanın, Emniyet’te başlattığı operasyonun son adımı Emniyet Müdürleri Kararnamesi oldu. Gül’ün onayladığı kararnameyle Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Emin Arslan, Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya emniyet genel müdürlüğü emrine alındı. Yeni genel müdür yardımcıları ise şöyle: 1. Hukuk Müşaviri Osman Karakuş, Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanı Mustafa İlhan, Amasya Emniyet Müdürü Mustafa Doğan Kılınç ve Kocaeli Emniyet Müdürü Osman Çapalı atandı. Karakuş, Emniyet’teki Fethullahçı örgütlenme listelerinde adı baş sıralarda geçenlerden.

Emin Arslan, bir uyuşturucu operasyonuna adı karıştığı ileri sürülerek tutuklanmışti. Gülcü ve Uzunkaya ise, dolandırıcılık yaptığı ifade edilen İrfan Erbarıştıran adlı bir kişiyle görüştükleri gerekçesiyle şüpheli sıfatıyla İzmir’de Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç’e ifade vermişler, ardından serbest bırakılmışlardı. Daha önce İçişleri Bakanlığı müfettişlerine de ifade veren Uzunkaya ve Gülcü, Erbarıştıran’ın ‘muhbir’ olduğunu belirtmişlerdi. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan da, Habib Kanat isimli bir çete lideriyle görüştüğü gerekçesiyle tutuklanmış ancak Arslan, Kanat’ın 2001′den bu yana Emniyet’in muhbiri olduğunu kaydetmişti.

Emniyet’te üst düzeyde yapılan operasyonun F tipi yapılanma tarafından örgütlendiği belirtiliyor. Emniyet kaynakları, F tipi yapılanmanın Emniyet’i dikensiz gül bahçesine çevirmeye çalıştıklarını ifade ediyorlar. Emniyet içindeki F tipi örgütlenmenin sözcülerinden Önder Aytaç da, Taraf’ta yazdığı yazılarda ve medyaya verdiği demeçlerde Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü’yü hedef göstermişti.

13 Ocak 2010 - İlk Kurşun
http://www.ilk-kursun.com/

Son Yazılar