dogu_perincek_hucrede

Yalan Söylemeyi Bırak! Silivri’ye Gidelim, Hücreleri Görelim!

• Doğu Perinçek, aynı odada iki kişiyle birlikte değil hücrede tek başına kalmaktadır.

• Silivri hücrelerinde 12 tutuklu vardır.

• Hücreler 3,5 metrekare olup, bir insanın sağlıklı yaşaması olanaksızdır.

• Cezaevinde bulunan disiplin hücrelerini de görmek isteyen İnfaz Hâkimi neden tayin edildi?

• Adalet Bakanı Ergin’i, birlikte Silivri’ye giderek hücreleri görmeye çağırıyoruz.

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, bugün Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyerek Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Silivri Cezaevindeki hücre uygulamasına inkar eden açıklmasına tepki gösterdi. Özbey, cezaevi planları üzerinden yaptığı açıklamasında özetle şunları söyledi:

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, 27 Aralık 2011 günü Adalet Bakanı Ergin tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Silivri Cezaevindeki hücre uygulamasını, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay’ın neden hücrede tutulduğunu sormuştur. Bakan Ergin, önergeye 15 ay sonra verdiği cevapta, gerçeğe aykırı bilgiler vererek, yalan söylemiştir.

ADALET BAKANI YALAN SÖYLER Mİ?

Bakan Ergin’in yanıtında, “Tutuklulardan Doğu Perinçek’in aynı davadan yargılanan başka iki tutuklu ile birlikte aynı odada barındırıldığı” yalanına yer verilmiştir. Yanıtta, “Banyo ve tuvaleti bulunan odaların 11.04 metrekare olduğu, ayrıca 12 metrekare mutfak ve ortak yaşam alanına, 23 metrekare koridora ve 64 metrekarelik havalandırma bahçesine sahip olduğu” söylenerek hücreler, adeta lüks bir oda izlenimi verilmek istenircesine anlatılmıştır.

Bakan Ergin’in açıklamaları, gerçek dışı bilgilere dayanmaktadır.

Adalet Bakanı yalan söyleyebilir mi? Yalan söylerse o koltukta oturabilir mi?

PERİNÇEK HÜCREDE YALNIZ!

Bakan Ergin, Doğu Perinçek’in “iki tutuklu ile birlikte aynı odada barındırıldığını” iddia etmiştir. Kuyruklu yalan!

Doğu Perinçek, Poyrazköy Davasından tutuklu (E) Dnz. Binbaşı Levent Bektaş ve (E) Albay Levent Göktaş ile aynı odada değil, yan yana ayrı hücrelerde kalmaktadır.

TECRİT HÜCRELERİNDE TUTULANLAR!

Halen tecrit hücrelerinde kalan 12 tutuklunun isimleri abece sırasıyla şöyledir:

B-3 Üst
Durmuş Ali Özoğul
İbrahim Özcan
Serdar Öztürk

B-3 Alt
Tuncay Özkan
Barış Terkoğlu

F-3 Üst
Fikret Emek

F-3 Alt
Mustafa Balbay
Barış Pehlivan

F-6 Üst
Semih Tufan Gülaltay

F-6 Alt
Doğu Perinçek
Levent Bektaş
Levent Göktaş

KOĞUŞLAR!

Silivri L Tipi Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin kaldıkları koğuşlar, tek ve iki katlı olmak üzere iki tiptir.

Bunlar 3, 5 ve 7 odalıdır. Bu koğuşlarda yer alan odalar 12,72 metrekaredir, ayrıca banyo ve tuvaleti vardır.

Bunun yanı sıra, 3 kişilik koğuşlarda 36 metrekare, 5 ve 7 kişiliklerde ise daha büyük olmak üzere ortak alan, iki katlılarda ortak alana ilaveten 15 metrekare büyüklüğünde sahanlık ve 65 metrekare havalandırma alanı (bahçe) bulunmaktadır. 3 kişiden fazla barındırılmadıkları için 5 ve 7 odalı koğuşlardaki fazla odalar tutuklular tarafından çalışma odası olarak kullanılmaktadır.

TECRİT HÜCRELERİ!

Silivri L Tipi Cezaevlerinin hepsinin planlarında, bütün bloklarda tecrit hücreleri vardır.

B-3, F-3 ve F-6 bölümlerindeki, toplam 30 hücredir.

Altlı üstlü toplam 6 ayrı bölümün her birinde 5 hücre vardır.

Tecrit hücrelerinde, yasalara göre, yalnız cezaevinde disiplin cezası alanlar veya mahkemelerin tecrit hücresi cezası verdiği tutuklular kalır.

Oysa bugün tecrit hücrelerinde tutulanlar hakkında böyle bir karar yoktur.

Tecrit hücrelerinin bölümlerinde 5 hücreden biri, “ortak yaşam alanı” ilan edilmiştir.

Bu 2×2 metrelik yaşam alanının açılıp kapanan penceresi yoktur.

Yalnızca cam takılmış deliği vardır.

Yaşam alanını havalandıramazsınız.

Koridor, yaşam alanı içinde gösterilerek, Adalet Bakanlığı, Cezaevi Yönetimi ve ilgili Mahkeme, kamuoyunu aldatmaktadır.

Kamera kayıtları da kanıtlar, koridorda yaşanamaz.

Zaten koridor yaşam alanından ayrıdır.

PERİNÇEK’İN KALDIĞI HÜCRE 3,5 METREKARE!

Ceza İnfaz Tüzüğüne ve Silivri 1. Nolu L Tipi Cezaevi’nin inşa projesine göre; Doğu Perinçek, Alb. Levent Göktaş ile Bnb. Levent Bektaş’ın birlikte kaldıkları F-6 Alt hücresi, kısa süreli disiplin suçu işlemiş hükümlü veya tutukluların kaldığı yerdir. Bu hücrelerde, cezaevinde işlediği başka bir suç nedeniyle disiplin cezasına çarptırılan kişiler kalabilir.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tutuklu olduğu dört yılı aşkın süre içinde disiplin cezası almamış, hücrede geçirmesi için bir ceza verilmemiştir. Hücreye konulan diğer Ergenekon tutsakları için de aynı durum söz konusudur.

Hücreler, ana koridordan girildikten sonra yan yana 5 odadan oluşmaktadır. Her oda 3,5 metrekare bir alandır. Bu odalardan üçü yatmak için, biri ise depo olarak kullanılmaktadır.

Diğer odanın ise, “ortak yaşam alanı” olduğu iddia edilmektedir. Bu odanın penceresi yoktur. Pencere yerine havalandırmaya çıkan demir kapı açılmıştır.

Tepkiler üzerine bu kapıda açılıp kapanmayan, parmaklıklı bir camlı bölüm yapılmıştır. Yatak odası olarak kullanılan odaların ise bir penceresi, bir yatak ve yere sabitlenmiş bir kişilik demir elbise dolabı bulunmaktadır. Ayakta dolaşmanız ve odaya masa koymanız için boşluk bulunmamaktadır. Aynı odanın bir kenarında hem tuvalet, hem de banyo olarak kullanılan bir bölüm vardır.

Odalardan havalandırma alanına çıkan bir kapı yoktur. Pencerelerden havalandırma boşluğunu görmek dışında başka bir görüntü yoktur. Her odanın kapısı istendiği takdirde dışarıdan kilitlenmektedir.

Adalet Bakanlığı, kamuoyundan yükselen tepkileri ve sanıkların hukuki mücadelesini saptırabilmek için bu hücrelerden birindeki yatak ve elbise dolabını kaldırmış ve hücrenin penceresini yıkarak havalandırma boşluğuna bir kapı açmıştır. Bu değişikliği göstererek burası artık “hücre değil, koğuş oldu” demektedir. Oysa ortada üç kişinin birlikte yararlandığı bir ortak yaşam alanı yoktur.
İnsanların burada yaşaması, sağlıklı kalmaları, fiziken olanaksızdır.

İNFAZ HÂKİMİ TAYİN EDİLDİ!

Başvurularımız üzerine olayı inceleyen Silivri Cezaevi İnfaz Hâkimi, incelemesinde Doğu Perinçek’in kaldığı hücrede keşif yaptıktan sonra, Cezaevinde bulunan disiplin hücrelerini de görme ihtiyacını duymuş ancak bu incelemeyi yapamadan başka bir yere tayin edilmiştir. Sayın Hâkim, bu incelemeyi yapma fırsatı bulsa idi, Cezaevinde Doğu Perinçek ve diğer 11 kişinin kaldıkları hücreler dışında başkaca disiplin hücresi bulunmadığını tespit edecek ve kanunsuzluk ortaya çıkacaktı. Bunu Ergin’in başında bulunduğu Yeni HSYK engellemiştir.

BAKAN ERGİN’E ÇAĞRI!

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i, gerçeğe aykırı bilgiler ve yalanlarla kamuoyunu yanıltmaktan vazgeçerek, basın mensuplarıyla birlikte Silivri Cezaevine gitmeye, hücreleri görmeye davet ediyoruz!

Aksi halde “Ali Dibo” unvanına, yalan söyleyen “Adalet” bakanı unvanı da eklenecektir!

Hasan Basri ÖZBEY - 18 Nisan 2012 - İşçi Partisi

Son Yazılar