ricciardone_yeni_dostlariyla_bulustu_aydinlik24mart2012_225

ABD Büyükelçiliği’nde ‘Yeni’ dostlar buluştu!

Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Amerika’dan “cesur kadın” ödülü alan CHP Milletvekili Şafak Pavey onuruna önceki akşam evinde resepsiyon verdi.

abd_buyukelciliginde_yeni_dostlar1

Resepsiyona katılanların neşesi gözlerden kaçmadı. Şaraplar içildi. Davetliler arasında yer alan Nedim Şener’in tahliye sevinci paylaşıldı. Ricciardone’nin, CHP heyetine dönerek “Yeni dostlarla tanışmaktan gurur duyuyorum” demesi dikkat çekti.

Resepsiyona CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, BDP’li TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, işgalden sonra NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi görevini üstlenen eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin ve içlerinde Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün de yer aldığı çok sayıda milletvekili ile iş kadını Leyla Alaton ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Resepsiyonun sürpriz konukları da vardı. Ricciardone, Gazeteci Nedim Şener ile Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’i de evine davet etmişti.

ricciardone_yeni_dostlar1

Kahkahalar eşliğinde...

Davetlileri Francis Ricciardone, Şafak Pavey ve Bayan Ricciardone karşıladı. Davetliler daha en baştan kahkahalar eşliğinde salona alındı. Herkes çok mutluydu. Ricciardone, konuklarını şarap eşliğinde ağırladı. Nedim Şener tahliye sevincini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Amerikan Büyükelçisi Francis Ricciardone ile paylaştı. Kılıçdaroğlu ve Francis Ricciardone kadar Nedim Şener de mutluydu. Neşesi, resepsiyon boyunca yüzüne yansıdı. “Dost”ların arasında bulunmanın, herkesi mutlu ettiği belliydi.

ricciardone_yeni_dostlar2

Büyükelçi’nin ‘Yeni’ vurgusu!

Kürsüye ilk çıkan Ricciardone, sözlerine, “Değerli konuklarımız ve değerli dostlar tekrar hoşgeldiniz. Burada ben her zaman eski dostları görmekten ve yeni dostlarla tanışmaktan gurur duyuyorum” diyerek sözlerine başladı. “Eski” sözcüğünü söylerken salonun sol tarafına, “yeni” ifadesini kullanırken sağa, yani CHP heyetinin olduğu tarafa baktı.

Yüzündeki gülümseyişi ise gizlemedi. Ricciardone, ödül için de şunları söyledi: “Dünya cesur kadınlarla çok daha güzelleşiyor. Şafak Pavey’in genlerinde var cesurluk. Çünkü biliyorsunuz yıllar önce annesi Ayşe Önal da Clinton tarafından en cesur kadın seçilmişti.”

ricciardone_yeni_dostlar3

‘Afganistan’a barış götürmek!’

Ricciardone’den sonra kürsüye gelen Şafak Pavey de dostlarına seslendi. Pavey, “Gerek ifade özgürlüğü için olsun, gerek engelli hakları için olsun, gerek kadının siyasete katılması için olsun insan hakları aktivistleri genelde ödüllendirilmez linç edilirler.” dedi. Pavey de çok mutluydu. Esprilerle süslü bir konuşma yaptı.

Pavey, bu sözlerin ardından Hikmet Çetin’e dönerek, şunları söyledi: “Bu cesaret ödülünü almam beni biraz da korkuttu. Bundan sonra işimiz çok ağır Hikmet Bey. Afganistan’da barış çalışmalarından tutun, dünyadaki insan meselesi için çözüm bulmak hepimiz için çok ağır bir yükümlülük. İşimiz ağır; yolumuza devam edeceğiz. Bir kere daha sevgili dostlara çok teşekkür etmek istiyorum. Bu ödülün en güzel yanı dostlarla bir araya gelmek oldu.”

Konuşmaların ardından Şafak Pavey için hazırlanan bir video misafirlere izletildi. Kısa bir süre masaları dolaşan Kılıçdaroğlu daha sonra toplantıdan ayrıldı.

Clinton vermişti!

Şafak Pavey, ABD’de 2012 Uluslararası En Cesur Kadın Ödülü’nü 9 Mart’ta, First Lady Michelle Obama’nın da katıldığı törende, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan almıştı.

Aydınlık - 24 Mart 2012

{gallery}galeri/yeni_chp_yeni_amerikancilar/{/gallery}

Son Yazılar