talatpanikteTalat panikte

Çalınan gizli müzakere tutanakları açıklanırsa Rum kesimine verdiği tavizler ortaya çıkacak.RUM kesimi ile KKTC arasında 1 yılı aşkın süredir devam eden müzakerelerin binlerce sayfayı bulan tutanaklarının BM arabulucusu Downer’in bilgisayarından çalınması, KKTC Cumhurbaşkanı M. Ali Talat’ı telaşlandırdı.

Başbakanlar da yanacak!..
BELGELERDE, tutanakların yanı sıra Downer’in notları ve öngörüleri de yer alıyor. Ayrıca Downer’in garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin başbakan ve diğer yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin ayrıntıları bulunuyor.

Talat’ın karakutu paniği
Kıbrıs müzakereleriyle ilgili Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin başbakanları ve diğer yetkililerle yapılan görüşme kayıtlarının çalınması Mehmet Ali Talat’ı endişeye sevk etti

Kıbrıs müzakere tutanakları, Birleşmiş Milletler adına arabulucuk yapan Alexander Downer’in yardımcısının bilgisayarına girilerek çalındı. Olay, 1 yılı aşkın süredir kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde görüşen ve 53 kez biraraya gelen liderlerin son toplantısı öncesi ortaya çıktı. Downer’in yardımcısının bilgisayarındaki şifrelere ulaşan hırsız ya da hırsızlar, bu sayede BM’nin New York’taki merkezinde bulunan veri tabanına girerek binlerce sayfalık belgeyi ele geçirdi. Belgelerde, tutanakların yanı sıra Downer’in değerlendirme notları ve öngörüleri de yer alırken, yine Downer’in garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin başbakanları ve diğer yetkililerle yaptığı görüşmelerin ayrıntıları da bulunuyor. KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’la görüşmesinden sonra, bu konuda açıklamalarda bulundu. Talat, Downer’in bilgisayarından çalınan belgelerin Rum basınına sızdırılmasının “yeni bir konu olmadığına” söyledi.

Şantaj için çalındı!
“Bu yapılan büyük bir iştir. Binlerce sayfa doküman çalınmıştır. Kolayca bir gazetecinin yapabileceği bir şey olduğunu ben düşünmüyorum” diyen Talat şunları söyledi: “Orada bazı derin ilişkiler vardır. Bazı istihbarat kuruluşlarının etkisi vardır diye düşünüyorum. Bence bu çözümü yeme operasyonuydu. Yani çözümü zarara uğratma pahasına, belki o düşünülerek yapılmadı, ama Downer’e şantaj yapabilmek için de düşünülmüş bir operasyon gibime geliyor. ” Mehmet Ali Talat, olayın şeklinden, bunu “derin bir yapı içinde, bir ekibin yaptığını” tahmin ettiğini belirterek, “Maksat, Downer’i baskı altına almak, şantaj yapmak, bu yolla da müzakerelerde avantaj elde etmek” dedi. Mehmet Ali Talat’ın bu gizli bilgilerin açığa çıkmasından korktuğu belirtiliyor. Bu bilgiler eğer basına sızdırılırsa Downer’in yanı sıra Talat’ın da bugüne kadar, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin başbakanları ile görüşmeleri basına yansıyacak.

Sümeyra YILMAZ - 21/11/2009 - Yeniçağ Gazetesi

Son Yazılar