operasyonel_hata_degil_emperyalist_oyun225

Operasyonel hata değil, emperyalist oyun!

Şırnak’ın Uludere ilçesinde yaşanan ve kırka yakın yurttaşımızın hayatını kaybettiği olayın üzerinden iki gün geçti.

Ülkemiz ve milletimiz derin üzüntüler yaşıyor. TGB olarak bu iki günlük süre zarfı içerisinde yetkililerin ve siyasilerin açıklamalarını yakından izleyerek ilk olarak olayı doğru anlamaya ve doğru yorumlamaya çalıştık. Farklı çevrelerin yaptığı gibi direk ve kesin bir tavırla belirli kurum ya da kişilere düşman bir tavır belirlemediğimizi önceden belirtelim. Ancak esas düşmanı çok iyi tanıdığımızı da belirtelim.

Hükümet adına açıklama yapan Hüseyin Çelik olayın operasyonel bir hata olduğunu söyledi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan olaya ilişkin yapılan açıklamada ise istihbaratın çeşitli kaynaklardan alındığı belirtildi; bilgilerin insansız hava araçlarından geldiği de eklendi. Ülkemiz fenalık çevreleri ise Yunus idi Hızır idi tartışmaları ile (Kaçakçı mıydı,PKKli miydi tartışmaları.) gerçeğe üç maymun oynarken bir kanat meseleyi salt kendi siyasal çıkarları bakımından değerlendiriyor.Asıl yoğunlaşılması gereken konunun ise istihbaratı veren çeşitli kaynakların kimliği olduğunun farkındayız.Bu meselenin bütün Türkiye’nin meselesi olduğunun da.

İstihbarat Amerika’dan!

Kimlik tespiti yapamayan ve havadan çektiği görüntüleri yer istasyonuna,oradan da ilgili makamlara aktaran İHA’ların koordinatörlüğü ve TSK hava harekatlarının kontrolü 2007 Bush-Erdoğan görüşmesinden itibaren Amerika’ya geçmişti. Bağdat’taki Amerikan İstihbarat Merkezi,İncirlik Üssü ve Genelkurmay Başkanlığı arasında bir istihbarat söz konusuydu. Amerika’nın Irak’tan çekilmek zorunda kalmasıyla Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby geçtiğimiz ay dört İHA’nın daha Türkiye’nin PKK ile mücadelesinde anlık istihbarat desteği sağlaması amacıyla Irak’tan Türkiye’ye,İncirlik Üssü’ne kaydırıldığını açıklamıştı.*Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da 24 Kasım 2011 tarihli açıklamasında İHA’ların test uçuşlarına başlayarak bu araçların yakında PKK ile mücadelede anlık istihbarat sağlayacağını belirtmişti.*

İran Resmi Yayın İstasyonu’nun Türkiye sitesinde Seyit Ali Gaemmagani imzalı İHA’lar üzerine yazılan yazıda* İHA’ların gerçek misyonu açıkça belirtiliyor :

“Gerçek şu ki Amerika’nın askeri ve CİA gibi şirret güçlerinin komuta kontrolünde bulunan Predatör(İHA) katil uçaklar Afganistan, Pakistan ve Irak’ta çok sayıda sivil insanı terörist diye tanımlayıp katliamdan geçirmişlerdir. Elbette Türkiye sınır bölgelerinde silahsız olarak uçacağı söylenen bu uçaklar tamamen Amerika istihbaratçılarının denetiminde bulunacak ve Türkiye askeri ve istihbarat yetkililerinin bunların üzerindeki komuta-kontrol yetkisi ve inisiyatifi bulunmayacak. Türkiye başbakanının da geçenlerde belirttiği gibi, bu uçaklar aslında Malatya’nın Kürecik köyünde konuşlandırılacak Amerika-NATO füze kalkanı radar sistemini koruma görevini de üstlenecek. Amerika aslında Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti, Irak ve Suriye ortak sınırlarını istihbari gözetim alına almak için, bu katil uçakları Türkiye’ye kaydırmış bulunuyor. Bu uçakların vereceği hatalı veya kasıtlı olarak yanıltıcı istihbari bilgiler Türkiye’nin sınır güvenlik birliklerini de yanıltabilir.”

Predatörlerin kontrolü konusuna ise Kirby ,predatörlerin misyonunda bir değişiklik olmayacağı yalnızca konuşlandıkları üslerin değiştiğini vurguluyarak açıklık getiriyor.Bu konuya Aydınlık Gazetesi yazarlarından Hasan Bögün de 14 Kasım 2011 tarihli köşe yazısında değiniyor.*

“Predatörler Irak’ın dışında Pakistan’da Afganistan’da, Somali’de, Yemen’de, Libya’da kullanıldı kullanılıyor. Libya lideri Muammer Kaddafi’nin öldürülmesinde predatör başroldeydi.

Pakistan örneği, predatörlerin topraklarına konuşlanmasına izin veren ülkeler için ibret vericidir. 2011 Haziran’ına kadar Pakistan’ın kuzeybatısında Afganistan sınırındaki Veziristan’da 220 predatör saldırısı düzenlenmiş. Amerikan iddialarına göre, bu saldırılarda 1400 Taliban ve El Kaide militanı öldürüldü. Öldürülmüş olan sivil insan sayısı binleri buluyor.

ABD, Pakistan ile resmen savaşta olmadığı halde, Irak işgali sırasında kayıp verdiği asker sayısıyla karşılaştırılabilir sayıda Pakistanlıyı predatörlerle öldürdü.”

İstihbaratın kaynağını göremeyenler ya da görmek istemeyenler için yukarıdaki verilerin yeterli olacağı kanısındayız.

Kuzey Irak’ta kukla devletin ilanı hazırlıklarının hız kazandığı, Türkiye’de bölünme anayasası çıkarma girişiminin tırmanışa geçtiği, Suriye’ye Türkiye üzerinden saldırı kışkırtmalarının arttığı bir dönemde eşbaşkanlığın İncirlik’e yeni Amerikan predatörleri konuşlandırması ; paralel olarak Açılım Koordinatörü Beşir Atalay’ın Habur’u hala savunuyorum beyanları,açılımı 7 madde ile yeniden canlandırma girişimleri* ve Leyla Zana’nın özerklik yetmez açıklamaları* ile birlikte düşünüldüğünde ,Şırnak Uludere’de İHA’ların hedef göstermesiyle yaşamlarını yitiren insanlarımızın bedenleri ve canları üzerinden başka hesapların gözetildiği anlaşılıyor.

Hedef Alınan Türk-Kürt Kardeşliğidir!

Emperyalizm her zaman olduğu gibi yine kardeşliği hedef alıyor.Olay öncesi eş zamanlı yapılan açıklamalar ve gelişmeler,olay sonrası yapılan açıklamalar ve düzenlenen protesto gösterileri ,PKK propagandası yapılan mitinglere,kamu mallarına saldırı yapılan eylemlere çevrilerek bilinçaltına bir Türk-Kürt düşmanlığı yerleştirilmek isteniyor.Türk’ü Kürt’e,Kürt’ü Türk’e düşmanlık yapmaya iten her açıklama,adım ve eylem emperyalizme hizmet ediyor,çözümsüzlüğü daha da kalıcı kılıyor.Çözümsüzlüğün devamı ise süreci bütün mazlum milletlerin aleyhine işletiyor.

Çözüm ise kardeşlikte birleşip,insanlığın baş belası emperyalist Amerika’yı bu coğrafyadan def ederek tüm mazlum milletleri özgürleştirmektedir;ilk başta ülkemizin bağımsızlığını Türk-Kürt el ele yeniden kazanmaktadır,emperyalist planları bozmaktadır.Çözüm ,kulluk düzenini yıkarak,yeniden Kardeşlik Cumhuriyeti’ni kurmaktır.Ülkemizi bütünüyle ortaçağın tahakkümünden kurtarmaktadır.

NATO’dan çıkılsın,Amerika’yla işbirliği sona erdirilsin !

Artık nefes alırken bile ABD’den izin almak koşuluyla karşı karşıya kalan TSK,eşbaşkanlığın da müdahaleleriyle ,ısrarla kurmaylarını hukuksuz biçimlerde yapılan tertiplerle zindanlara atan,ülkemizde kanlı olaylar tertipleyen Amerika ve NATO’yla işbirliğini,bilgi ve istihbarat paylaşımını devam ettirmektedir.Kökleri Türklerin ve Kürtlerin bir millet olarak kurtuluş mücadelesinde birleştikleri örgüt olan Kuva-yi Milliye’ye dayanan TSK,Amerika ve NATO’yla işbirliğini devam ettirdiği sürece çeşitli tuzaklara düşecek ve çeşitli oyunların içerisinde yer alacaktır.Amerika’dan aldığı görevi yerine getiren BOP Eşbaşkanlığı bu işbirliği devam ettiği sürece TSK’yı bu tuzak ve oyunlara daha çok sürecektir.

Bu ülkenin vatansever,devrimci gençleri olarak bütün onurlu subaylara sesleniyoruz:


Kurtuluş Savaşı’ yla emperyalizmin burnunu kırmış,onu denize dökmüş ve bütün mazlum milletlerin kurtuluş mücadelelerine örnek olmuş bir milletin çocukları olarak haramilerle,kan ve gözyaşıyla beslenenlerle işbirliği olmaz,diyoruz.

Son olarak hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerinin acılarını paylaşıyor,baş sağlığı diliyoruz.

Aykut DİŞ - 02 Ocak 2011 - TGB Sivas

Son Yazılar