rq170_sentinel_iran_sapasaglam_ele_gecirdi225

İşte İran'ın ele geçirdiği  RQ-170 tipi Amerikan casus uçağı!

İran televizyonu, ülkenin doğusunda ele geçirilen Amerika’ya ait RQ-170 tipi ileri teknoloji ürünü casus uçağının görüntülerini yayımladı.

(İLGİLİ İZLENCE) İŞTE O GÖRÜNTÜLER

İran televizyonu haberinde İran Silahlı Kuvvetleri Uzay ve Havacılık Birimi'nin RQ-170 tipi Amerikan casus uçağının casusluk amacıyla İran hava sahasını ihlal ettikten sonra İranlı elektronik harp uzmanlarının tuzağına düşürüldüğüne ve küçük hasarlarla ele geçirildiğine ilişkin açıklamasına yer verdi.

ABD casus uçağının ele geçirilmesiyle ilgili televizyona açıklamada bulunan İran Uzay ve Havacılık birimi Komutanı “Devrim Muhafızları ve Ordu’nun ortak çalışmaları sonucu Amerika’nın kendine özgü birçok özellikleri bulunan gelişmiş bir uçağını tuzağa düşürmeyi başardık” dedi.

İran televizyonu, uçağın iki kanat uzunluğunun yaklaşık 28 metre, gövde uzunluğunun 4.5 metre, yüksekliğinin de 1.74 metre olduğunu belirtti.

İran Uzay ve Havacılık Birimi Komutanı Hacizade, ele geçirilen Amerikan uçağının radara yakalanmama özelliğine sahip olduğunu ve Amerikan ordusunun kullandığı en gelişmiş casus uçağı olduğunu söyledi.

Söz konusu uçağın F-35 savaş uçaklarında da kullanılan teknolojiyle üretildiğini belirten Hacizade, uçağın uydudan veya Afganistan ya da Amerika’daki yer istasyonlarından yönlendirilebildiğini söyledi.

İranlı komutan uçağın sahip olduğu ileri teknoloji ürünü radarları ve kamera sistemleriyle her türlü hava şartlarında görüntü kaydedebildiğini belirterek askeri uzmanların bu uçağın ne ölçüde değerli teknolojik bilgiler taşıdığına vakıf olduğunu söyledi.

AskerHaber -
09 Aralık 2011

*************************************************************

İran ABD'nin sır uçağının görüntülerini yayınladı!


"ABD'yi ayaklarımızın altında çiğneyeceğiz"

İran hava sahasına girdiği gerekçesiyle düşürdüğü ABD'ye ait casus uçağının görüntülerini yayınladı. İran yönetimi yayınlanan görüntülerin ardından casus uçağıyla ilgili olarak ABD yönetiminden açıklama istedi.

Devlet televizyonu, geçtiğimiz günlerde ülkenin doğusunda düşürülen RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağının görüntülerini yayınladı.

Casus uçağın sergilendiği platformun altında, yıldız yerine kurukafa bulunduran bir ABD bayrağı göze çarptı. Bayrağın üzerinde ise "ABD'yi ayaklarımızın altında çiğneyeceğiz" ifadesi dikkat çekti.

ABD'NİN SIR GİBİ SAKLADIĞI CASUS UÇAK İRAN'IN ELİNDE!

Görüntülerle birlikte verilen haberde uçağın, elektronik muharebe sistemleriyle indirildiği için fazla zarar görmediği belirtildi. Uçağın, son derece üstün teknoloji ürünü olduğu, casusluk faaliyetleri için donatıldığı ve radara yakalanmayan türden olduğu kaydedildi.

İran bayrağı önünde sergilenen uçağın fizik teknik bilgilerine de yer verildi. Görüntülerde, uçağın ana gövdesinin sağlam olduğu görülüyor.

Uçağın İran ordusu ve Devrim Muhafızlarının işbirliği ile ABD kontrolünden çıkarılarak ele geçirildiği bildirildi.

İran haber ajansları ve televizyonları 4 Aralık'taki haberlerinde uçağın düşürüldüğünü duyurmuşlardı.

ELEKTRONİK HARP YÖNTEMİYLE İNDİRİLDİ


İran Dışişleri Bakanlığı, ABD casus uçağıyla ilgili olarak İsviçre'nin Tahran Büyükelçisinin Bakanlığa çağrıldığını açıkladı. İran'ın acil olarak ABD'den açıklama istediği ve bu eylemin telafisi yönünde adımlar beklediği belirtildi.

ABD'nin İran aleyhindeki tahrik edici ve gizli eylemlerinin arttığına değinilen açıklamada, Washington yönetiminin, bu tür eylemlerle uluslararası yasaları çiğnediği ifade edildi.

Açıklamada, bölge ve dünya barışının aleyhinde olan bu eylemin tüm sonuçlarının ABD'nin sorumluluğunda olduğu kaydedildi.

Benzer eylemlerin tekrarı konusunda ABD'nin uyarıldığı belirtilen açıklamada, uygun cevap hakkının da saklı tutulduğu vurgulandı.

ABD ile İran arasında 30 yılı aşkın bir süredir doğrudan diplomatik ilişki bulunmuyor. İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği, ABD'nin İran'daki çıkarlarını gözetiyor.

İran devlet televizyonu, bir süre önce ülkenin doğusunda elektronik harp sistemleriyle indirilen RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağının görüntülerini yayınlamıştı.

A.A./Hürriyet Planet - 09 Aralık 2011

Son Yazılar