aydinlik_24kasim2011_tayyip_cumhuriyet_dusmani225

Dersim bahane, Devrim’e topyekün savaş açtılar!

Cumhuriyet’e Kin Kustu!

Erdoğan, Dersim belgelerini açıkladı. Ancak isyanları İngilizlerin kışkırttığını gösteren çok sayıda belgeyi görmezden geldi.

rte_zihnisinir8

ARŞİVLER AÇIK!

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Dersim olaylarıyla ilgili belgeler açıkladı. Konuşmasında Seyit Rıza'ya övgüler dizen Erdoğan, "arşivler açık" dedi.

'BOMBARDIMANDA İNÖNÜ İMZASI’!

Erdoğan, "Sürgünlerin, bombardımanların altında İnönü'nün imzası var" diye konuştu. Cumhuriyetin o dönemki kadrolarını eleştirirken kullandığı dil ve üslup da dikkat çekti.

Kaşif Kozinoğlu’nun iddialarına sinirlendi!

Hıncını Cumhuriyet devriminden çıkardı!

hincini_cumhuriyetten_aldi

Erdoğan, hakkında açılmış dava ile ilgili duruşmaların başlamasına kısa bir süre kala yaşamını yitiren Kozinoğlu’nun kendisi ile ilgili Türkiye’yi sarsacak iddialara yanıt vermezken, Dersim üzerinden Atatürk’e ve Cumhuriyete saldırdı

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin İl Başkanları Toplantısı’nda büyük bir öfke ile yaptığı konuşmasında Dersim olayı ile ilgili görüşlerini açıkladı. Dönemle ilgili bazı belgeleri gündeme getirdi. Konuşmasında Necip Fazıl Kısakürek’in “Son devrin din mazlumları” kitabını anlatan Erdoğan, “Öyle kitaplar vardır ki, hayatınızı değiştirir. Size burada öyle bir kitap göstermek istiyorum. Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Son devrin din mazlumları’. Bu kitap yakın tarihimizde yaşanan mağduriyetleri anlatıyor” dedi.

‘Benim dönemimin kitabı’!

“Resmi tarihin anlattıklarıyla yetinmeyen bir nesil o güne kadar kendisine anlatılmayan bir çok şeyi öğrenme fırsatı buluyor” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu kitap zaman zaman yasaklatıldı. CHP ortak yönetimleri zamanında ağırlıklı olarak yasaklandı. Benim dönemimin Dersim’le tanışması bu kitap sayesinde oldu. Üstad Alevi dememiş Sayın Kılıçdaroğlu, sen niye demiyorsun? Metiner, sizin aşiretten bahsetti, bunlardan neden bahsetmiyorsun? Üstad Kürt dememiş, Alevi dememiş. Sadece din mazlumları olarak bunları ele aldı.”

Seyit Rıza'nın derebeyliğini görmedi:

Seyit Rıza'nın, Cumhuriyet yönetimini tanımamasından, Erzincan, Gümüşhane gibi komşu bölgelerin malına, canına, namusuna göz koymasından, bölgede kendi derebeyliğini uygulamasından söz etmeyen Erdoğan, konuşmasında Seyit Rıza'yı övdü. Konuşmasında özellikle istiklal Mahkemesi görevlileri ile Dersim olayı arasında bağ kurmaya özen gösteren Erdoğan, Dersim konusunda dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın çevresini ve Cumhuriyetin o dönemdeki önderlerini hedef aldı.

Hedef devrimin kadroları!

Erdoğan, "Bütün bu sürgünlerin altında İnönü'nün imzaları var. Havadan bombardımanların altında imzası var. Atatürk'ün vefatından yaklaşık bir ay sonra İsmet İnönü Cumhurbaşkanı, Başbakan Celal Bayar. Tabii alttaki imzalarda bir isim de benim çok dikkatimi çekti. Bayındırlık Bakanı kim biliyor musunuz? Ali Çetinkaya" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasında, Cumhuriyetin o dönemki kadrolarım eleştirirken kullandığı dil ve üslup dikkat çekti. Bu ifadeler için, "Erdoğan adete kin kustu, Cumhuriyete ve önderlerine kin kustu. Atatürk'ün adım ağzına almadı ama herkes kime saldırdığını anladı. Yakında isim vererek Atatürk'e saldırırsa şaşırmayın. İstiklal Mahkemeleri ve İskilipli Atıf Hoca hatırlatması da bu nedenle" yorumları yapıldı.

Hedef: Cumhuriyet!

O dönemde hazırlanan ve devlet arşivlerinde saklanan raporları da açıklayan Erdoğan bu belgelerde adı geçen kişilerin istiklal Mahkemeleri ile ilişkilerine özel bir önem verdi. Bu durum da "hedef Cumhuriyet" değerlendirmesine yol açtı.

Başbakan Erdoğan, Dersim konusunda manevi kızı Sabiha Gökçen'in Dersim'e yapılan operasyonlara katılan uçaklardan birinin pilotu olduğundan, Atatürk'ün Dersim operasyonu konusundaki tutumundan, Trabzon müzesinde bulunan ve Atatürk'ün harita üzerinde Dersim operasyonu üzerinde çalıştığını gösteren fotoğraflardan hiç söz etmedi. Erdoğan konuşmasında Dersimle ilgili olarak devlet adına özür diledi.

Erdoğan'ın açıkladığı kamuoyunca da bilinen belgeler şunlar:

▪ 1935'te çıkan kanun

▪ 1939'da jandarmadan gönderilen bir belge

▪ 1938 yılında Tunceli'den 11683 kişinin sürülmesi için talimat veren belge

▪ 1938’de Sason’un yasak bölge haline getirildiğini gösteren belge

▪ Necip Fazıl Kısakürek’in kitabı

▪ Muhsin Batur'un anıları

▪ İhsan Sabri Çağlayangil’in anıları

İşte Tayyip'in "din mazlumları"!

Erdoğan, dünkü "Dersim" konuşmasında bir kitaptan söz etti. Kitap, "Son Devrin Din Mazlumları" adını taşıyor. Yazar, muhafazakâr sağın en bilinen kalemlerinden Necip Fazıl Kısakürek. Kitap, 1 isim hariç, Cumhuriyete eylemleriyle aktif bir şekilde karşı çıkan isimleri yüceltiyor.

Önce isimleri sıralayalım :


II. Abdülhamit, Şeyh Sait (isyan), Esat Efendi (Menemen kalkışması), Seyit Rıza (Dersim isyanı) Said Nursi, İskilipli Atıf Hoca, Süleyman Hilmi Tunahan, Arvasi.

Erdoğan kitabı şöyle tanımladı :

'Öyle kitaplar vardır ki okudunuz bir satır, nefes alıp verdiğiniz sürece hafızanızdan çıkmaz... Bu kitap lakın tarihimizde yaşanan baskı ve zulmü anlatıyor. Yakın tarihimizin karanlık sayfalarına adeta bir kapı aralıyor.'

Aydınlık - 24 Kasım 2011
htpp://www.gazetevatanemek.com/

Son Yazılar