suriyede_milyonlar

Suriye'de milyonlar Amerikan emperyalizmine karşı meydanlarda!

Suriye'nin başkenti Şam'da dün Cumhurbaşkanı Esad'a destek veren yüz binlerce Suriyeli meydanlardaydı.

Göstericiler, "Suriye-Türkiye kardeşliği, Erdoğan'ın kirli işlerine geçit vermeyecektir" pankartları taşıdı.

suriye1

Suriye'nin başkenti Şam'da Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a destek vermek, Birleşmiş Milletler'de Suriye aleyhinde karar çıkmasını engelleyen Rusya ve Çin'e teşekkür etmek için bir buçuk milyon kişi meydanlara indi. Erdoğan, ABD ve AB karşıtı sloganların da atıldığı gösteride, Çin, Rusya ve Hizbullah bayrakları da taşındı.

Erdoğan'a büyük tepki

"Alevi, Sünni, Şii, Kürt, Hıristiyan, Arap aramızda ayrım yok", "Halk Beşar'ı istiyor", "Suriye'nin birliğine evet" sloganları atan göstericiler, Türk hükümeti, ABD ve Fransa'ya da büyük tepki gösterdi. "Suriye-Türkiye kardeşiliği, Erdoğan'ın kirli işlerine geçit vermeyecektir" ve "Erdoğan, Suriye gençlerini katleden şebekeye desteğe son ver" dövizleri açan göstericiler, "Suriye-Türkiye halkları, sıklaştırın safları" diyerek slogan attı.

Göstericilerden Ahmet Ebu Alaa, Esad'ın arkasında olduklarını söyleyerek, "Halk onun arkasında olduğu sürece ona bir şey olmaz. Allah, Suriye ve Beşar, hepsi bu kadar" dedi.

'Çin ve Rusya'ya teşekkür'

suriye2

Suriye'nin yıkılmayacağını, yedi ay sonra bile Suriye'nin birliğini tüm dünyaya gösterdiklerini ve ülkelerini bölmek isteyenlere geçit vermeyeceklerini belirten bazı konuşmacılar, Çin ve Rusya'ya BM'deki tavırlarından dolayı şükranlarını iletti. Her sınıftan kişilerin ve birçok din adamının da katıldığı gösterilerde konuşmacılar, "Suriye'de mezhep ayrımcılığı yapanlara karşı birlikte olduğumuzu gösterdik" diye haykırdı.

Eski bakan SUM'dan ayrıldı

Suriye Ulusal Meclisi'nden (SUM) ayrıldığını açıklayan eski Suriyeli bakan Nebil Mellah, dış saldırıya zemin hazırlamak için kurulduğunu açıkladı.

suriye3

Eski bakan Mellah, İstanbul'da kurulan SUM'un kendi bünyesinde yer aldığını ilan ettiği önemli ve etkili isimlerden biriydi. Mellah, dün yaptığı açıklamada SUM'un Suriye halkını temsil etmediğini, dış güçlerin desteğiyle Suriye'ye dış müdahaleye zemin hazırlamak üzere kurulduğunu ve böyle bir oluşum içinde yer almasının mümkün olmadığını belirtti.

Öte yandan Rusya'yı ziyaret eden Suriye muhalefet partilerinin oluşturduğu heyet, Suriye'nin içişlerine her türlü yabancı müdahaleyi kesinlikle reddettiğini bildirdi.

b3

Rus haber ajansı RIA Novosti'nin haberine göre, Suriye Sosyalist Milliyetçi Parti Başkanı Ali Haydar, heyet adına okuduğu bildiride, Rus yetkililerle olumlu ve verimli temasların gerçekleştirdiklerini ifade etti. Her türlü yabancı müdahaleyi reddettiklerini söyleyen Haydar, bazı Batılı ülkelerin Suriye'yi ve halkını hedef alan karar tasarılarına karşı uluslararası güvenlik konseyinde veto haklarını kullanmalarından dolayı Rusya ve Çin Halk Cumhuriyetine teşekkür etti.

Suriye Komünistler Birliği Ulusal Komite Sekreteri Kadri Cemil de İstanbul'da kurulan SUM'un Suriye'ye yabancı müdahale için çaba harcadığını kaydetti.

Aydınlık - 13 Ekim 2011

Son Yazılar