Genelkurmay’ın Kararı?

Aylar önce yine bu köşede yazmıştık:  Atlantik saldırısı Libya-Suriye hattında durdurulacak!

Resim şimdi daha net. Libya’da NATO’cular bölük pörçük, Kaddafi direnmeyi sürdürüyor. Venezuela ve Güney Afrika UGK hükümetini tanımayacaklarını daha kurulmadan ilan etti. Almanya yan çiziyor, NATO mali iflasını ilan etti vb…


Suriye‘de işler Atlantikçiler için daha da vahim. Yaptırım kararı Çin ve Rusya’ nın vetosuyla karşılandı. Özellikle Çin vetosunun altını çizelim.

Aralık 1989‘da Çavuşesku ve eşini bütün dünyanın gözü önünde kurşuna dizerek başlayan büyük saldırı, işte tam da burada, burnumuzun dibinde durduruldu. Alman ordularının Moskova önlerinde çakılıp kalmasına benziyor. Sonrası malum: Ricat, en sonunda da Hitler’in intiharı.

Ya Türkiye?

Tayyip Erdoğan “Tasarı, ne yazık ki veto edildi. Veto özellikle Türkiye gibi, AB ülkelerinin bir kısmı gibi veya tamamı gibi, bilmem kimler bu konuda adımlar atacaktır. Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız” dedi. Ürktüğü anlaşılıyor.

Ankara‘nın ne yapacağı, hangi safta kalacağı, artık toplam gidişatı değiştirmez. Türkiye’nin, daha da özcesi Türk Genelkurmayı ‘nın nasıl bir tavır alacağı bundan böyle sadece ülkemizin geleceğiniçizebilir.

Seçenekler açıktır:

Ya Atlantik’in kaderine ortak olunacak ve Türkiye bölünecek, sonu gelmez iç çatışmalara sürüklenecek.

Ya da bir devrimle bu kuyudan çıkılacak ve büyük insanlığın o güzel dünyasına adım atılacaktır.


Aydınlık (Başyazı) - 06 Ekim 2011

Son Yazılar