Yapma İradesi!

Karşıdevrimin zirvesi, aynı zamanda yeni bir devrimci dönemin başlangıcıdır.

İçinde bulunduğumuz bu süreç, devrimci mücadelenin geçmiş dönemlerinden farklı özellikler taşıyor. Bu dönemde her adımımız, milli hükümeti kurma hedefiyle ve yapma iradesiyle atılacaktır. Milli hükümet, artık geçmiş dönemlerde olduğu gibi çözümün propagandasını yapma amacıyla değil, gerçekleştirme amacıyla gündemimizdedir. Bu amaca ulaşmak için atacağımız her adımda, yerel iktidar odaklarını inşa etmek vardır.


Geçmiş dönemde sahip olduğumuz hak ve özgürlükleri kullanarak, bir olumsuzluğu durdurmak nispeten olanaklıyldı. Halkın örgütlü gücünü harekete geçirerek, yasama ve yürütme alanında bazı taleplerimizi kabul ettirebiliyorduk. Böyle olmazsa da yargıda şansımız vardı.

İçinde bulunduğumuz faşizm döneminde bu kapılar kapalıdır. Halkın en küçük talebine bile duyarsızlık temelinde oluşan bu Meclis, hele Anayasa konusunda tam duvardır. Dolayısıyla mücadelemizi “Bölünme anayasasını istemiyoruz”, “Hükümet veya Meclis bu girişimi durdursun!” talepleriyle sınırlandırmanın hiçbir pratik anlamı yoktur.

O zaman tek çözüm kalıyor: “Yaptırmayacağız” iradesiyle halkın örgütlü güçlerini harekete geçirmek. Bu devrimci süreçte en büyük gücü sahneye çıkaracağımız eylem isedoğru olanı yapmaktır.

Doğruyu yaparak, olumsuzluğun önünü kesmek. Türkiye’nin milli-demokratik anayasa taslağını yaparken, eşbaşkanların “sivil anayasasını” çöp sepetine atmak!

Aydınlık (Başyazı) – 03 Ekim 2011

Son Yazılar