Malatya'da Çakılan CASA  ve Orhan Dink'in Yazıcıoğlu Suikasti ile Ne Alakası Var?

Muhsin Yazıcıoğlu suikasti ile ilgili tartışmalar ; MİT-Emniyet çatlağının başgösterdiği bir kavşakta, Cumhurbaşkanı ABDullah Gül'ün işaret fişeği ile yeniden kamuoyu semalarını aydınlatmaya başladı.


TBMM Suikasti Araştırma Komisyonu Başkanı, AKP Kahramanmaraş milletvekili Veysi Kaynak'ın , suikastle bağlantılı olarak şüphelenilen örtbas faaliyetleri ile ilgili bu sefer asker yerine polisi hedefi göstermesi dikkat çekici.

Devlet Denetleme Kurulu gibi devletin en etkin denetim kurumlarından biri  Dink suikasti gibi , Uğur Mumcu cinayetinden sonra en önemli ikinci suikasti konusunda harekete geçirilmezken, aynı DDK Yazıcıoğlu suikasti konusuna özellikle eğildi.

Olağanüstü araştırma yetkilerine sahip bu kurumun çıkardığı raporla birlikte ortaya çıkan bulgular, faili malum, azmettireni meçhul olayların,  iktidarı AKP döneminin bu en karanlık suikastinin arkasındaki şüpheleri daha da derinleştirdi.

Raporda, Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü sırada, bölgedeki radarların kısa süreliğine arıza yapıp kayıt alınamaması yönündeki tespitler özellikle dikkat çekiyor.

Cinayetler sırasında kayıtların susturulmasına alışık bir milletiz.

Dink suikasti sırasında , suikastin yapıldığı yerdeki Akbank'ın kameraları bozulmuştu.

Danıştay cinayeti sırasında , OYAK'a bağlı Oytek'in sorumlu olduğu Danıştay'daki kameralar bozuluvermişti.


Dink suikasti sırasında , bölgede baz istasyonu olmadığı için sinyal bilgileri olmadığına inanmamızı bekledi TİB.

Darbeler, suikastler, onlarca entrika tecrübe etmiş bir Türk vatandaşının asla yutmayacağı bu çok güzel hareketlerin sonuncusuna Yazıcıoğlu suikasti ile bağlantılı şahit oluyoruz.

Yazıcıoğlu suikastine ışık tutacağını düşündüğümüz iki suikast mevcut :

Sizi 10 sene öncesine götürelim...

2001 Mayısında Malatya'daki üssün üzerinden geçtikten kısa süre sonra, içinde özel kuvvet askerlerimizi taşıyan CASA uçağı düşmüştü.

Bu kaza için düştü yerine "çakılmak" filini kullanmak daha doğru olur çünkü uçak havada burgu hareketleri yapmaya başlayarak burun üstü son hızla yere çakılmıştı.

Yazıcıoğlu suikastında olduğu gibi bu uçak kazası da Malatya'daki üsse "bir taş atımı" mesafede gerçekleşti.

Yazıcıoğlu suikasti sırasında çalışmayan radarların da bu üste olması yüksek ihtimal.

Soru şu:

Bu üste NATO'ya ve/veya ABD'ye bağlı birimler var mı?

Bu birimler teknik kapasitesi nedir?

Elektromanyetik savaş teknolojileri ile bağlantılı bir kapasite sözkonusu mudur?

Gelelim Yazıcığlu suikastine ışık tutacağını düşündüğümüz diğer suikaste...

Dink suikasti.

Yazıcıoğlu suikasti ile ilgili ekranlara çıkıp şüphelerini dile getiren herkes , suikast öncesi, sırasında ve sonrasında yaşananlara çelişkilere dikkat çekiyor fakat Yazıcıoğlu'nun neden hedef alınmış olabileceği konusunda yeteri kadar açıklık getirmiyor, yorum yapmıyor.

"Muhsin Başkan davasına hizmet ettiren değil, davasına hizmet eden adamdı" gibi romantik söylemlerle ise işin özüne inmek mümkün değil.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun hangi sebeple kozmik dengelerin hedefine yerleştirilmiş olduğunun çok iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Her türlü olasılık gündeme getirildi ama Dink suikasti ile bağlantılı bir olasılık gündeme getirilmedi.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun, Dink suikastinin arka planındaki kavşak isimlerden Emniyet muhbiri Erhan Tuncel'in BBP'nin kadrolarına sızdırılmış olmasından ve kendisi ile aynı karede yer alma çabalarından rahatsız olduğu yolundaki sözleri medyaya yansımıştı. Bunlar gerçek rahatsızlıklar mıydı yoksa iz kapamaya yönelik hamleler mi bilemeyiz.

Fakat Dink suikasti ile bağlantılı olarak Muhsin Yazıcıoğlu'nun elinde bu güne kadar ortaya çıkmamış bir bilgi / görüntü sözkonusu olabilir.

Ve bu bilgi / görüntü bir şekilde Hrant Dink'in kardeşi Orhan Dink'in eline ulaşmış olabilir.

Bizimkisi sadece varsayım.

Ancak cesur bir savcının üzerine gidip, araştırabileceği türden bir varsayım.

Bu kadar önemli bir suikasti aydınlatmak adına her türlü olasılığı gözönüne almak gerektiğine inanıyorsanız "Muhsin Yazıcıoğlu neden öldürüldü" sorusunu bir de Orhan Dink'e sormakta fayda olabilir.

Bu sorunun cevabını aldıktan sonra Malatya Erhaç üssü ile NATO'nun teknik altyapıları arasında bir bağlantıya da rastlarsanız geriye bir tek soru kalır?

"Ergenekon" dışarıda, içerideki sahte "Ergenekon" mu?

Açık İstihbarat - 29 Eylül 2011

Son Yazılar