AB'nin Dağılma Süreci : AB Üyelikleri Tartışılıyor!

Yunanistan'ın iflasını açıklayabileceğini duyurması Avrupa'da panik yarattı. Almanya'da kurtarma paketinin devreye sokulması konusunda tartışmalar alevlendi. Yunanistan'ın iflasının domino etkisi yaratması bekleniyor. Avrupa Birliği'nin dağılması tartışmaları da gündemdeki yerini koruyor. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ülkesinin Avrupa Birliği ile bağlarını koparabileceğini söyledi. Diğer yandan İngiltere'de 100 bin kişi AB üyeliğinin referanduma götürülmesi konusunda imza verdi.


Yunanistan'ın iflasını açıklamaya hazırlanması Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerindeki kaygıyı arttırdı. Yunanistan’ın kasalarında bir aylık para kaldığı, Atina’nın sadece Ekim ayı ortasına kadar memur ve emekli maaşlarını ödeyebileceği açıklandı. Yunanistan'ın iflasının İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin iflasını hızlandıracağı korkusu Avrupa başkentlerinde tedirginlik yarattı.

Avrupa'da iflasın eşiğinde olan birçok ülke gözünü Almanya'dan gelecek kurtarma paketine çevirdi. Yunanistan'ın iflası halinde Avrupa Mali İstikrar Fonu'nun devreye girmesi gündemde. Ancak Alman hükümeti Yunanistan başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerini kurtarmanın ağır bedelini üstlenmek istemiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Yunanistan’ın tasarruf programlarını devreye sokmaması durumunda yardım paralarını kesmekle tehdit etti.
Alman halkının büyük kısmı da Avrupa'nın yükünü çekmekten rahatsız. Alman basınında çıkan yorumlarda Berlin yönetiminin Yunanistan'ın kontrollü iflası üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Almanya Ekonomi Bakanı Philipp Rösler de Yunanistan'ın kontrollü iflasının mümkün olabileceğini doğruladı.

Avrupa başkentlerindeki Yunanistan’a yardım paketlerinin genişletilmesi konusundaki tereddütler ve Fransız bankalarının kredi notlarının düşürüleceği haberi Avrupa borsalarında  bugün sert düşüşlere neden oldu. Alman Dax 2002'den bu yana  en büyük düşüşünü yaşayarak 5000 puanın altını gördü. Euro da değer kaybetmeye devam ediyor. Euro Yen karşısında son on yılın en düşük seviyesini gördü.

Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri iflastaki ülkelerin bedelini ödemekten rahatsız. Bu durumun Avrupa Birliği'nin dağılması sürecini hızlandırması bekleniyor.

Avrupa Birliği'nin dağılması tartışmalarına İngiltere de katıldı.  İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ülkesinin Avrupa Birliği'yle bağlarını koparabileceği mesajı verdi. İngiltere Dışişleri Bakanı "para birimi konusunda olduğu gibi başka konularda da AB'den uzak durabiliriz. AB'nin yetkilerinin, İngiltere'ye geri verildiğini görmek istiyoruz" dedi.

Diğer yandan İngiltere'de 100 bin kişi AB üyeliğinin referanduma götürülmesi konusunda imza verdi. AB üyeliği konusunun parlamentonun alt kanadı, Avam Kamarasında görüşülmesi bekleniyor. İngiliz Times gazetesi İngiltere Başbakanı Cameron'ın partisi olan Muhafazakar Parti'nin önümüzdeki hafta AB ile ilişkileri masaya yatırılacağını yazdı.

Ulusal Kanal - 12 Eylül 2011

Son Yazılar