bopun-artistleri

Diyarbakır Merkez Delale Lorke

ABD ile AKP hükümeti, Füze Kalkanı radar sistemlerinin Türkiye'ye kurulması konusunda anlaştı.

Peki bu, bir cümlede anlatılacak kadar basit bir olay mı? Bir yandan israil ile bütün köprüleri atıyormuş gibi yapacak ve yüksek perdeden gürleyeceksiniz, diğer yanda da İsrail'in güvenliği için hayati önem taşıyan bir sistemi topraklarınıza kuracaksınız!

Öncelikle şunu belirtelim ki, bir yandan ABD'nin Suriye, İran, Libya üzerindeki emperyal politikalarına destek vermek; diğer yandan da İsrail ile dost kalmak, bu politikaları iç kamuoyuna anlatmak bakımından pek mümkün değil. Bu nedenle İsrail ile göstermelik restleşme gerekliydi ve yapılan da budur!

Füze kalkanı projesinin kabul edildiğinin açıklanmasının, bu restleşme ile aynı sırada yapılması da bu konun perdelenmesini sağladı. Gazetelerde, Tayyip Erdoğan'ın Gazze ziyareti veya Kaddafi'nin hemşiresinin açıklamaları yanında; ancak ufacık kutucuklarda yer buldu.

Tayyip Erdoğan'ın en yakınlarından Cüneyt Zapsu'nun ve bazı köşe yazarlarının ardı ardına yayınlanan, “Şimdi İsrail bize her koldan saldıracak” yollu açıklamaları da bu algının güçlendirilmesinden başka işe yaramıyordu elbette... Çünkü bizimkilerin savaş naralarının esas hedefi olan İsrail'de bile yankı bulmaması zaten yansıtıldığı kadar ciddiye alınmaması gerektiğini de gösteriyordu.

Düşünsenize, askerlerimiz Amerikalılar tarafından çuval geçirilerek esir alındığında, “nota verecek misiniz?” diye soran gazeteciye, “Bu müzik notası değil, büyük devletler özür dilemezler” diyen AKP yönetimi, tamamen sivil bir organizasyonun, sonunu bile bile gerçekleştirdiği bir operasyonda verdiği kayıplar için neredeyse savaş ilan etti.

Kaldı ki, Ege'de Yunanistan'ın 12 mil çıkışına, 3 mile inen karasularına hapsolmak pahasına sessiz kalınırken bu cengaverlik ne kadar gerçek olabilir? Peki, uğrunda bu kadar aktör ve figürasyonun perdeleme yaptığı bu füze kalkanı nedir?

BİR DİNLEME VE İZLEME SİSTEMİ

Hayır, hayır! Bizim için değil, çünkü bizi dinlemek ve izlemek için buna ihtiyaçları yok. Zaten Genelkurmay'ı bile dinliyorlar.

Bu, NATO'nun geçen yılki zirvesinde ilan ettiği yeni savunma konseptinde kurulması kararlaştırılan bir erken uyarı sistemi. Orta ve uzun menzilli füzelere karşı NATO ülkelerinin korunmasını hedefliyor. Bu füzelerin muhtemel kaynakları ve kalkanın hedefleri, Rusya, Çin, Orta Asya Ülkeleri, Kuzey Kore ve İran. Bu ülkelerden gelebilecek olası saldırılar, radar sistemi tarafından tespit edilecek, daha sonra da sisteme entegre seyyar ve sabit füze bataryaları tarafından daha havadayken vurulacak. Bir diğer değişle, Türkiye merkez olmak üzere kuzey, doğu ve güneydeki bütün ülkeler bu sistem tarafından izlenecek. Sisteme bağlı seyyar füze bataryalarının Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de konuşlanması da bu sürecin kaçınılmaz sonucu.

Yani Türkiye, “Komşularla sıfır sorun” politikasını, komşuları izleyen ve füze tehdidi altında bulunduran bir ülke olarak sürdürecek... Bir de bütün komşularının ilk hedefi olacak. Bilindiği gibi Çek ve Polonya halkı, ülkelerine konulacak füze kalkanı için büyük tepki göstermiş, füze kalkanı sürüncemede bırakılmıştı.

Bir de cevap bekleyen sorular var.

- Bu sistem nedeniyle Türkiye'ye kaç ABD'li askerin kaç yıl boyunca yerleşeceği...

- Eğer bir çatışma durumunda bu sistem kulanılırsa, imha edilen füzenin serpintilerinden Türkiye'nin göreceği zarar...

- Karadeniz'e konuşlanacak olan seyyar füze bataryalarının ve bunların güvenliğini sağlayan yabancı donanmaların yaratacağı ulusal güvenlik ve rejim sorunları. Yani bizim kendi hareket serbestimizi ne oranda kısıtlayacakları... Montrö ve Lozan antlaşmalarının delinmesi anlamına gelecek bu olayın yaratabileceği rejim sorununun nasıl aşılacağı...

- Komşu ülkelerin bu sisteme karşı verebilecekleri tepkiler ve bunların bize maliyeti...

- Bu sistemin, daha yeni yeni geliştirmekte olduğumuz milli silah projelerimize vereceği zararların sonuçları...

Bunlar da her nedense cevabı verilmeyen ve gündemin kalabalığında kaybolan hayati sorular.

Burada özellikle dikkati çekmek istediğimiz bir nokta da Yunanistan'ın Kıbrıs Rum tarafı ile yaptığı petrol arama anlaşmaları. Çünkü bu sistemin kapsama alanlarında biri de Kıbrıs ve üstelik Doğu Akdeniz'de NATO donanması eşliğinde seyyar füze bataryaları dolaşacak. Bunu niye söyledik? Çünkü bizimkiler, Yunanistan'ı da petrol araması konusunda tehdit ediyorlar. Bilindiği gibi Yunanistan kısa süre önce iflasın eşiğinden, AB ve ABD'den aldığı kredilerle döndü. Sizce bu krdiler ne karşılığında verildi? Almanya'nın Yunanistan'dan, Midilli Adası'nda askeri üs karşılığında kredi verebileceği açıklamasını hatırlatalım. Hatta Yunan Başbakanı “Ne yani Girit'i de mi vereyim” diyerek borca karşılık gösterecek teminatı olmadığını da söylemişti.

Dolayısıyla Yunanistan'ın buradan çıkaracağını umduğu petrol ve doğal gazın bu borçları ödemek için en önemli kaynağı oluşturacağı besbelli... Yani bizim “dostlar” Yunanistan'a verdikleri borcu buradan çıkaracak ama bizimkiler “çıkaramazsın” diyor. Bu bizim “dostlar” aynı zaman da füze kalkanın da sahipleri... Gitti mi bizimkilerin Yunanistan'a karşı efelenmeri de havaya?

Dahası Yunanistan, İsrail ile yeni bir füze alım anlaşmasının eşiğinde. Tam 100 milyon Euro'luk füzeler alıyorlar. Füze kalkanını Türkiye'ye kuran AB ve ABD'nin verdiği parayla. Üstüne üstlük, Kıbrıs Rum yönetimi, İsrail ile kendi arasında kalan sularda petrol aramaya başladı bile... ABD'ye rağmen değil, ABD desteğiyle...

Bütün bu açıklamalardan sonra, füze kalkanının Kıbrıs Rum tarafındaki bu petrol yataklarını da koruyacağını anlamak için dahi olmak gerekmiyor. Adam yatırımını koruyor.

DELALE LORKE

Burası da zurnanın zırt dediği yer. Füze kalkanı sisteminin kurulması öngörülen bölgeler şunlar:

1- Adana (İncirlik)
2- İskenderun- Hatay
3- Muş-Malatya
4- Diyarbakır-Batman

Bu seçeneklerin içinde en çok Diyarbakır öne çıkıyor. Ancak bu bölgelerin ortak bir özelliği var. 1916'daki Sykes-Pico anlaşmasının, arkasından Serv anlaşmasının, ABD'nin Lozanı kabul etmek için ileri sürdüğü Chester imtiyazının kapsadığı alanlar.

Herkes tarih boyunca buraları istedi, en azından kontrolünde olması için çabaladı. Çünkü bölgenin jeo-stratejik konumu, bütün bir Ortadoğu ve Avrasya'yı, Hazar Havzasını kontrol ediyor. Ortalama rakım 3 bin metre... Bölgenin çatısı gibi... Ve Suriye de birkaç parçaya bölündükten sonra kurulucak bir Ortadoğu federasyonun en iyi kontrol edileceği bölge... Yani, BOP... ABD, derenin taşıyla derenin kuşunu vururken; bizimkilere de dereye bekçilik etmek düşüyor. Bunu da “dış politikada atılım” diye bize yutturuyorlar.

Ne demişti Tayyip Erdoğan: “Diyarbakır, ABD'nin de düşündüğü Büyük Ortadoğu içinde bir merkez olabilir.”

Gelin bir de hükümetin en ağır sözlerle eleştirdiği BDP'nin durumuna bakalım. Ne diyorlar, “Bölgeye NATO gelebilir.” Çünkü özerklik için çalışıyorlar. Meclise gelmiyorlar, özerlik ilan ediyorlar, vs. “Biz de durumumuzu Ortadoğu'nun alacağı yeni şekle göre belirleyeceğiz” diyorlar. Hem de Ortadoğu'yu bağırta bağırta yeniden şekillendirerek...

Aynı zamanda, Kandil ile Türkiye sınırı arasında, devriye gezmeye başladığını ilan ediyor. Niye: Çünkü hükümet bile “Kandil'deki kontrol dışı PKK'lılardan şikayet ederken, Abdullah Öcalan'ın yapılan eylemlerle ilişkisi olmadığını” söylüyor. Kandil'deki “kontrol dışı” PKK'lıları durdurmanın karşılığı da olacak elbette. O da bölgede özerkliğe yakın bir sözde siyasi çözüm. Elbette başkanlık sistemine geçiş tartışmaları, bu rejim değişiminin ayak seslerinden başka bir şey değil.

Sonuç olarak, füze kalkanı öyle bildiğiniz kalkanlardan değil. BOP kalkanı... Yani türkünün söylediği gibi delale lorke...

Mehmet YİĞİTTÜRK - 09 Eylül 2011 - Odatv

Son Yazılar