tayyip_ve_patron

Terörle Mücadeleye ABD Engeli!

İran’ın ABD denetimindeki topraklarda etkinlik kazanması, PKK‘nın bölgede sıkışması ve teröre karşı gelişmekte olan İran-Irak işirliği, ABD’yi harekete geçirdi. Uzmanlar, bu çıkışı “ABD, ‘PKK ile mücadele edeceğiz’ diyerek hem operasyonları engellemeye çalışıyor hem de PKK’yı korumaya alıyor” şeklinde değerlendirdi.


Irak’taki işgalci Amerikan güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Jeffrey Buchanan, “PKK’nın Türkiye’ye yönelik terörist faaliyetlerini önlemek için Irak ordusu ve peşmerge güçleri ile koordineli olarak ‘hükümet kontrolü altında olmayan’ ölgelerde devriye gezmeye başladık” dedi.

Amerikalı general, bu uygulamaya yönelik kararın ABD Hükümeti, Irak Hükümeti ve Türk Hükümeti’nin ortak müzakereleri sonucu alındığını öne sürdü. Buchanan, PKK’nın Irak’a yönelik eylemleri de olduğunu hatırlatarak, “Ancak bu konuda İran Hükümeti ile Irak arasında ir işbirliği olduğu bilgisine sahip değilim” ifadesini kullandı.

Buchanan, ABD askerlerinin Diyala, Kerkük ve Nineva gibi etnik açıdan karmaşık yapılı bölgelerde de daha önce ypılan anlaşmalar uyarınca devriye gezdiğini dile getirerek, “Ancak bu anlaşmanın süresi yıl sonunda doluyor. Bu nedenle Irak Hükümeti ile ABD arasında görev süresinin uzatılması için yeni bir anlaşmaya ihtiyaç var” diye konuştu.

Holding Basınından ABD’ye Alkış

Türkiye’deki holding basını, Buchanan’ın açıklamlarını “PKK’nın son dönemde artan saldırıları ve Türk jetlerinin Kandil’e yönelik hava operasyonlarının ardından Amerikan ordusu da PKK’ya karşı önlem alma kararı aldı” şeklinde yansıttı.

Türkiye 2003 yılında gerçekleşen Irak işgalinden bu yana Ankara’nın ABD’den Kuzey Irak’ta konuşlanan binlerce PKK’lıya karşı harekete geçmesini talep ediyordu. 8 yıl boyunca karşılanmayan bu talebin PKK’ya karşı operasyonların arttığı ir dönemde karşılanıyor gibi görünmesi dikkat çekici bulundu. ABD’nin “PKK ile mücadele” söylemi, İran’ın PJAK’a karşı PKK’nin merkezi Kandil’i ve Harkurk’u hedef alan kapsamlı operasyonlar yürüttüğü bir döneme denk düşüyor.

Bölgesel İttifak Gelişirken…

Irak ile İran arasında PKK/PJAK terörüne karşı ortak mücadele konusunda anlaşma zemini oluşmaya başladı. Bu kapsamda ilk önce geçen hafta Neçirvan Barzani, İran’ın başkenti Tahran’a gitti. Irak Başbakanı Nuri El Maliki de Tahran’a gidiyor. Her iki ziyaretin önemli gündem maddelerinden biri, İran ve Irak’ın PKK/PJAK’a karşı mücadelede ortak tavır geliştirmesi. Hatta Maliki,önceki günkü açıklamalarında PKK/PJAK’a karşı mücadelede Türkiye’yi de içine katarak üçlü işbirliği önerdi. PKK’nın bölgede sıkışması ve teröre karşı gelişmekte olan İran-Irak işbirliği, ABD’nin elini zayıflatıyor. Bölge uzmanları, PKK’ya karşı gelişen bölgesel ittifakın önünü almak isteyen ABD’nin, bu hamleyle aynı zamanda Türkiye’nin kendi denetiminde kalmasını ve bölgesel ittifaka yönelmesini sağlamayı amaçladığı görüşünde. Diğer bir uzman görüşü de ABD’nin terörle mücadele adı altında PKK/PJAK’ı koruma altına aldığı yönünde.

*** *** *** *** *** ****
Amerika’dan PKK’ya 20 Destek

Irak’taki işgalci Amerika güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Jeffrey Buchanan, “PKK’nın Türkiye’ye yönelik terörist faaliyetlerini önlemek için Irak ordusu ve peşmerge güçleri ile koordineli olarak çalışacağız” dedi.

Ancak PKK’nın, 1999′da sıfıra inen terör saldırılarını, 2004 yılından itibaren aşamalı olarak yükseltmesini sağlayan, işgali altındaki Irak’ın kuzeyinde güvenli bölge imkanı yaratan, örgütü silahlandıran da eğiten de ABD. İşte ABD’den PKK’ya 20 destek…

1. ABD, PKK ile 1990′ların ortalarından beri görüşmeler yapıyor.
2. ABD albayı, PKK başkanlık konseyi ile toplantı yaptı.
3. ABD mahkemesi PKK’nın terörist olmadığına karar verdi.
4. ABD yazışmalarında PKK üyeleri için “özgürlük savaşçısı” deniliyor.
5. ABD işgal kuvvetleri Irak’ta PKK’ya serbest çalışma olanakları sağlıyor.
6. PKK ‘resmi davet’le tanındı.
7. ABD’li uzmanlar Kürdistan haritasını hazırladı.
8. Türkiye’de İdam cezası ABD’nin baskısıyla kaldırıldı.
9. PKK’ya Batı ülkelerinde serbest çalışma koşulları sağlandı.
10.ABD’li subaylar Kandil Dağı’nda PKK’lılarla düzenli toplantılar yapıyor.
11.Delta Force Kuzey Irak’ta PKK birlikleri eğitti ve savaşa hazırladı.
12.PKK kuvvetlerini ABD timi yönetiyor.
13.ABD ve Belçika PKK’ya 1980 öncesi ve sonrasında binlerce silah verdi.
14.Çekiç Güç, Körfez Savaşı’nın sonunda peşmerge silahlarının PKK’ya geçmesini sağladı.
15.AD PKK’ya M-16 tüfekleri verdi.
16.ABD’nin Çekiç Güç’ü PKK’ya uçaklarla malzeme attı.
17.ABD’nin Süper NATO’nun Türkiye kolu PKK’ya 1990 sonrasında da silah verdi.
18.ABD’nin kirli işler görevini yürüten Hollanda, PKK’ya yeniden silahlı eyleme geçmesi şartıyla silah vaat etti.
19.CIA, PKK’ya 27 Aralık 2002 günü 125 milyon dolar verdi.
20.CIA, uyuşturucu ihalesinin önemli bir bölümünü PKK’ya verdi.

Aydınlık - 05 Eylül 2011

Son Yazılar