İngiltere ‘küresel kalpazan’lığa soyundu!

“Demokrasinin beşiği” İngiltere, “zavallı Libya!” demokrasinin eşiğini geçebilsin diye “uçak dolusu banknot” göndermiş bu ülkeye.

Ne yardımseverlik, ne bonkörlük böyle!


Sırf mazlum Orta Doğu halklarının maaşlarına kavuşabilmesi için çıkılan tehlikeli yolculuk şöyle aktarılıyordu okuyucuya dünkü Habertürk’te:

“Libya’da aylardır süren isyanın merkezi konumundaki Bingazi kenti, önceki akşam Hollywood filmlerini aratmayan bir operasyona sahne oldu. İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait bir C-17 tipi kargo uçağı, isyancılara teslim edilmek üzere paketlenmiş, 280 milyon Libya Dinarı’nı (234 milyon Dolar) Bingazi’ye getirdi...”

Siz şimdi bu anlatımın etkisiyle yüzlerine savaş boyalarını sürmüş, sırtladıkları para dolu çuvalları muhtaçlara ulaştırmak için dağlar, tepeler, okyanuslar aşmış, Robin Hood’a öykünen gözü kara “İngiliz Rambo”lar canlandırıyorsunuz gözünüzde değil mi?

Halbuki dillere destan bir servetin üzerinde bacak bacak üstüne atmış, bir eli Kaddafi’nin dolarlarında, ötekisi Libya’nın zenginliğinde, takım elbiseli haramilerle dolu bu “operasyon”un merkezi!

Öyle ya, “Kaddafi’nin İngiltere’de bulunan paraları, bir futbol sahasını göğüs hizasına gelecek yükseklikte kaplayacak kadar çok”. Ve kasım kasım kasılarak ayaklanmacılara 1.55 milyar dolar gönderdiğini açıklayan İngiltere, sadece bu milyar dolarlara değil, Kaddafi’nin yatırım fonlarına, Hampstead, Holborn, Knightsbridge ve Holland Park gibi lüks semtlerdeki gayrimenkullerinin tamamına da el koymuş durumda...

Anlayacağınız “Libyalı”nın ülkesini “satmaktan” elde ettiği kâr oranı, “devede kulağı” bile bulmadı hâlâ!

***

Sen bir halkı kışkırt, “diktatör” yöneticilerine karşı “kin ve isyana” sevk et, sonra da o “diktatörün” parasıyla emperyalizmin tahtını kur...

Oh ne ala...

Ya Libyalıların bahtı?

İngiliz De La Rue Plc darphanesinin onlar için bastığı, üzerinde Kaddafi resimleri bulunan “40 ton banknot”la yaparlar onlar da “kağıttan” bahtlarını!

Kaddafi yönetimini yıkmak için bu kadar çırpındıktan sonra “devrik lider”in resmi ne alaka mı?

Ne yani, İngiltere “işbirlikçiler”e özel “Arap baharı doları” mı yollayacaktı!

Küresel kalpazanlık yaptı; mutlu günlerinde Kaddafi’nin sipariş ettiği “dinar”ları bastı, bir de üstüne dalga geçer gibi “Kaddafi”nin kelle avcılığı görevini verdiği insanlara dağıttı!

Kabul İngiltere dünya çapında dolandırıcılığa imza attı...

Ama ya adeta “dolandır” beni deyip kendisini kullandıran?!

Elini cebine her attığında, siyaset mezarlığından hortlamış gibi Kaddafi ile bakışmayı haketmedi mi “Libyalı isyancı”!

Selcan TAŞÇI - 03 Eylül 2011 - Yeniçağ

Son Yazılar