Suriye İzlenimleri (2)

Suriye’ye yaptığımızı kritik gezi sonrası izlenimlerimizi aktarmaya devam edelim:

1. Suriye güvenlik güçleri saldırılara hazırlıksız yakalanmış. Dara, Hama, Cisr El Şuur gibi pek çok kasaba ve şehrin bir günde isyancıların eline geçmiş olması ve yüksek zayiatlar bunu gösteriyor. Bu saldırılar bir anda meydana gelen değil aylarca planı yapılan saldırılar. Nasıl haber alınamamış hayret.


2. Yabancı medyanın olayları saptırma ve tamamen taraflı aktarma faaliyeti had safhada. Olmayan olayı oldu gösteren, olan olayı görmezden gelen çok yönlü bir kara haber bombardımanı var. Batı basını isyancıların ileri karakolu gibi çalıyor. Halep’ten bizi ziyarete gelen Mahmut adlı bir Türkmenle otel lobisinde konuşurken, El Cezire’de Halep’in en büyük meydanında portesto gösterilerinin başladığına dair bir haber yayınlanıyordu. Mahmut, “Orası bizim evin hemen karşısı” diyerek telefona sarıldı, eşini aradı. Eşi ile yaptığı konuşmda anladık ki o gün Halep’in hiç bir yerinde ne gösteri, ne olay olmuş!

3. Beşşar Esad’ın reform paketi halkta heyecan uyandırdı. Ama halk “polisin ve askerin” sertlik yanlısı tutumlarının da reforma tabi tutulmasını, reformun sadece siyasi düzlemde kalmamasını istiyor.

4. Hama’da büyük olayları ve saldırıları başlatan isyancıların kullandığı ağır silahların nereden ve nasıl geldiği, nasıl dağıtıldığı, bu grupların nasıl organize olduğu bütün dünya kamuoyuna anlatılmalı.

5. Suriyeli muhaliflerin en güçlüsü İhvan-ı Müslimin. Yani Müslüman Kardeşler Örgütü. İhvan-ı Müslimin “Suriye’ye şeriat” getirecek ama Suriye’de zaten şu anda pek çok alanda şeri hukuk hakim! ABD ve İsrail ile olan sıkı fıkı durumları rahatsız edici. Temmuz ayının ilk haftasında Fransalı Yahudi Bernard Henri-Levy’nin girişimiyle düzenlenen “Katliam Durmalı! Esad Gitmeli Konferansı”na 200’e yakın Suriyeli muhalif katılmıştı. Katılanların arasında İhvan-ı Müslimin lideri Milhem Derubi de vardı!

6. Suriye’den dünyaya yansıyan görüntülerde en rahatsız edici şey ‘askerlerin sivillere ateş açması.’ Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktad, “Suriye askerlerinin sivillere ateş açmadığını, teröristlerin asker kıyafeti giyerek ateş açtıklarını” anlattı. Kuşkusuz böyle olaylar da olmuştur ama sivile ateş açan askerlerin tutuklandığı yönünde bir açıklama çok daha inandırıcı ve tatmin edici olurdu.

7. Şam’da hayat inanılmaz derecede sıcak ve canlı. Geceleri her yer cıvıl cıvıl. İnsanlar akın akın alışverişe koşuyor, caddeler, sokaklar insan seline dönüyor. Batı medyası Suriye’nin en sakin şehri olan Şam’dan bile “isyan!” haberleri vermesini beceriyor.

8. Gezi boyunca her şeyin mükemmel olması için yoğun gayret serfeden Prof. Dr. Mehmet Yuva’ya en kalbi şukranlarımızı sunuyorum.

9. Son söz: Suriyede rejim baskıcı da olsa, Baas Partisinden kurtulmak da gerekiyorsa bunlar ayrıntıdır. Hepsi düzeltilir.

Mesele parçalanmak üzere olan Suriye’de “yerli ve küresel” çetelere karşı çıkmak. Yoksa Libya’da başlayan iç savaşı burada da uygulamaya koymaları içten bile değil.

Muharrem BAYRAKTAR - 27 Ağustos 2011 - yenimesaj.com

Son Yazılar