akp_abd_iliskisi_wikileaks

ABD : "Gül, Uluslararası Ziyaretçi Programında Eğitildi!"

Wikileaks'in açıkladığı 26 Kasım 2002 tarihli Amerikan konsolosluk yazışması, Amerikan Kamu Diplomasisi programlarında eğitilen AKP'li bakan ve milletvekillerinin nasıl kullanıldığını ortaya çıkardı. Amerikalı diplomat, Kamu Diplomasisi Programlarında eğitilen AKP'liler sayesinde, Türk Hükümeti ile yakın temas içinde olacaklarını belirtiyor.

Amerikan kurumlarında eğitilen kişiler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de bulunuyor. İşte Amerikan belgelerindeki ABD-AKP ilişkisi...

Wikileaks, AKP'nin Amerika bağlantısını ortaya koyan yeni ve çok önemli bir belge yayımladı.

AKP'nin 2002'deki seçimi kazanmasının hemen ardından hazırlanan diplomatik yazışmada, birçok AKP'li yöneticinin, Amerikan Kamu Diplomasisi programlarında yetiştiği belirtiliyor. Belgede adı geçen AKP'liler arasında; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de var.

ABD'Lİ YETKİLİ: AKP'YLE İYİ ANLAŞIRIZ

Amerikan konsolosluk yetkilisi, Amerikan Kamu Diplomasisi programlarından yetişmiş AKP'li milletvekilleri sayesinde, Hükümet ile yakın temas içinde olacaklarını belirtiyor.

Elçilik, galip gelen AKP üyeleriyle iyi ilişkiler içinde, bu nedenle yeni çoğunluk ve azınlık partileriyle iyi temaslarımız var. Düzenli toplantılar ve etkinliklerin yanısıra, Parlamentonun ve Hükümetin pek çok üyesi, bizim çeşitli kamu diplomasisi programlarımıza katılım sağlamış durumda.

Diplomatik yazışmanın tamamı yayımlanmadığı için, Amerikan programlarında yetişmiş AKP'lilerin sadece bir kısmının adı açıklanıyor. İşte o isimlerden bazıları...


AbdullahGul-Powel1

ABDULLAH GÜL - Çok Bölgeli Uluslararası Ziyaretçi Programı Katılımcısı
ALİ BABACAN - Fullbright Programı Katılımcısı
VECDİ GÖNÜL - Devlet ve Yerel Yönetimler Üzerine Bireysel Program Katılımcısı

İLK KEZ AYDINLIK YAZMIŞTI
26 Kasım 2002 tarihli Amerikan konsolosluk yazışması, Aydınlık Dergisi'nin 29 Haziran 2008 tarihli haberini de doğruladı. Aydınlık, 2008'de "Abdullah Gül Amerika'da liderlik eğitiminden geçirildi" diye yazmıştı.

Dergi, 2007 yılında Türkiye'den 37 Türk vatandaşının, “Amerikan diplomasisine katkı sağlamak” amacıyla Amerika’ya götürüldüğünü, Amerikan Dışişleri Bakanlığı internet sitesindeki bilgilerle kanıtlamıştı. Haberde, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Abdullah Gül'ün 1995’te Türkiye’den "Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı"na katıldığı belirtilmişti. Bu bilgi, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alıyordu.


AbdullahGul-Powel2

ABD DIŞİŞLERİ RAPORU KANITLIYOR
Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın o dönemde 100’ü aşkın ülke hakkında hazırladığı “Özgürlük ve Demokrasiyi Geliştiren Ülkeler Hakkında Rapor”da ibret verici şu ifadeler yer alıyordu.

...ABD, vatandaşların eğitimi, halka dayalı eylemcilik ve çeşitliliğin yönetimi gibi konularda Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Değişim Programını finans etmektedir. Bu programa birçok ülkeden büyükelçilik, çok sayıda yasa koyucu, yerel siyasi lider, hâkim, adliye görevlisi, gazeteci, akademisyen ve STK görevlisinin katılmasını sağlamıştır. 2007 yılında 37 Türk, bu programlara katılarak ABD’ye gitmiştir.

ABD İŞBİRLİKÇİLERİNİ EĞİTİYOR
Amerikan devleti, dünyanın çeşitli ülkelerinde faydalanabileceği kişileri, Amerika'da çeşitli programlara davet ediyor. Sözkonusu kişiler, bu programlar yoluyla, Amerikan politikalarının kendi ülkelerindeki destekçileri haline getiriliyor. Bu programlara katılanlar arasında Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Amerikan işgali sonrası Afganistan Cumhurbaşkanı olan Hamid Karzai gibi isimler de var.

Ulusal Kanal - 29 Ağustos 2011

Son Yazılar