genelkurmayi_dinleyen_orgut

“Koşaner’i Dinleyenlerle Baykal’a Ve MHP’ye Komplo Kuranlar Aynı”

Eski Genelkurmay Başkanı E. Orgeneral Koşaner’in açıklamaları yasadışı dinleme olayını doğruluyor. Bu devletin güvenlik çıkarları açısından kaygı vericidir. Güvenlikle ilgili başka kurumların da dinlenmiş olabileceği kaygısını yaratmaktadır.

Sayın Baykal’a ve bazı MHP yöneticilerine yönelik komploların da tek bir merkezden yönlendirilmiş olabileceği izlenimini vermektedir.

Devletin görevi bütün yasadışı dinlemeleri ortaya çıkartmak ve sorumlularını cezalandırmaktır. Aksi takdirde bu görevi yerine getirmeyenler hakkında beslenen kuşkular da gerçeklik kazanacaktır. Bu konunun öncelikli bir mesele olarak takibinde bütün siyasi partilere ve basına görev düşmektedir.

Benzeri bir yasadışı dinleme olayı 2004-2005 yılarında Yunanistan’da da olmuştu. İsveç yapımı yasal dinleme aletlerinin içine yasadışı dinleme araçlarının sokulduğu anlaşılmıştı. Bu yolla, aralarında Başbakan, Dışişleri ve Kamu Düzeni Bakanları ile Savunma Bakanlığı Yüksek görevlileri, Yunanistan Deniz Kuvvetleri Kurmay Subayları, iktidar ve muhalefet partisine mensup milletvekillerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişinin cep telefonlarının dinlendiği saptanmıştı.

Bu yasadışı dinlemeleri ilk tespit eden, yabancı telefon operatörü şirketinin Yunanlı genel müdürü evinde ölü bulundu. İntihar mı cinayet mi olduğu tam anlaşılamadı.

Yunan hükümeti bu dinlemenin yabancı servisler tarafından yapıldığını iddia etti. Telefon operatörü şirkete büyük para cezaları verildi. O zamanki Ana Muhalefet Partisi PASOK’un Meclis araştırması yapılması önerisi iktidar partisi tarafından reddedildi. Yasa dışı dinlemelerin kimin tarafından yapıldığı saptanamadı.

Türkiye’de yaşanan bu yasadışı dinlemelerle ilgili bir Meclis araştırması yapılması zorunludur. Bu yoldaki bir önergeye kimlerin karşı çıkacağı da bu vesileyle görülmüş olur.

Onur ÖYMEN - 28 Ağustos 2011 - İlk Kurşun

Aşağıdaki yazıyı okumanızı öneriyoruz konuyu anlamak için.Tıklayınız.

Genelkurmayı dinleyen, Tayyip Erdoğan’ın TSK içindeki Gizli Örgütü!

Son Yazılar