cemil-cicek-buna-da-kizar-miYanmış yüzler, kapanmış gözler, olmayan parmaklar, olmayan bacaklar,...

CEMİL ÇİÇEK BUNA DA KIZAR MI

Dün gece CHP MYK’si tam kadro Bilkent Otel’de “Gazilere ve şehit yakınlarına” iftar yemeği verdi. Kemal Kılıçdaroğlu, Bihlun Tamaylıgil, Umut Oran, Hurşit Güneş, Emine Ülker Tarhan gibi isimlerin yanında odatv olarak katıldığımız yemekte, “sağlam!” gezenlerin dünyasından çok daha değişik bir fizik ve ruh dünyasıyla karşılaştık.


Yanmış yüzler, kapanmış gözler, olmayan parmaklar, olmayan bacaklar ve onlarca tekerlekli sandalyenin doldurduğu havuzbaşındaki masalarda biz fanilerin aksine hiç de umutsuzluk yoktu. Bihlun Tamayligil’le ve Oğuz Oyan’la fotoğraf çektirme yarışına giren gazilerin hepsine neşe hakimdi.

Bir masada fısıldaşarak konuşan üç gazinin yanına oturdum. D.N.’nin çorbasını içtiği elinin dibinden birkaç santim sağlam parmak kalmıştı. Kaşığı onunla tutuyordu. Gözlerimi kaçırarak -bakmaya utanıyordum; o gece onlara bakmaya hep utandım!- diğer eline de baktım. O da parmaksızdı! Parmaklarımı masanın altında saklıyordum. Garsonun getirdiği güllaçı geri gönderdim.

“Şeyy... Nasıl oldu dedim?” eline bakmayarak ama yüzüne bakmaya da utanarak.

“Ne nasıl oldu?” dedi.

“Nasıl, nerede, ne zaman? Parmaklarınız...” dedim.

Gülümseyerek yanıtladı. Anlaşılan benim gibi yeni gazi görmüş acemilere alışıktılar.

“1995’de Diyarbakır’da bir roketatar...” dedi.

“Nasıl?” dedim. “Bir roketatar parmakları... Böyle...”

Belki yüzlerce kez anlattığı olayı anlatırken yine boğazı tıkanıyor, bu kez o heyecanlanıyordu.

“Roketatarın neden olduğu şarapnel...” dedi.

“Türkiye’nin son durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?” dedim.

“Yaşamak güzel kardeşim be... diyelim...” dedi, rahatsız olmuş gibi kısa kesmek istedi. “Vatan bizim vatanımız, çağırsalar yine gideceğiz...” gibi politik bir yanıt verdi. Olmayan parmaklarının geride kalan birkaç santimini çalıştırmaya devam etti.

Bilkent Otel’in hemen altında TSK’nın şehit ve gaziler için açtığı rehabilitasyon merkezinden otobüslerle gelmişlerdi. Organizasyonu, Gaziler Vakfı eski Başkanı Selim Esen'in yardımcısı olmuş, kendisi de Güneydoğu gazisi Koray Gürbüz yapıyordu.

Diğer uzman çavuş “gazi” S. D. sağlam görünüyordu. Oysa masanın altındaki iki ayağı da yoktu. 2000 yılında Bingöl’de mayına rastlayan bir araçtaydı:

“Silahlı mücadele bitmeli. Bu işe bir son verilmeli... Adamları bitiremedik... Dağa çıkış yolları kapatılmalı. 10 yaşında oğlum var... Yirmi yıl bir insanı büyütmek, gözü gibi bakmak ve de bir mayınla yok olmuş gövdesini seyretmek zorunda olmak...”

Alışılmış ya da alışılmışın dışında şeyler söylüyordu.

“30 yıldır aynı olaylar aynı biçimde yaşanıyor... Askeri deneyimde bir süreklilik yok... Birileri ustalaşıyor ya ölüyor ya gidiyor... Yenileri her şeye aynı acemilikle yeniden başlıyor... 30 yıldır savaşan bir ordunun komandosu otuz santim otların arasında oturur mu? O otların bir kıvılcımla tutuşacağını bilemez mi?.. Bu olayda ne hikmetse milyonlarca lira verdiğimiz Heronlar yok! Hani BBG evi gibi izliyorduk her yeri... Adamlar artık bir taş atımı yaklaşabiliyorlar?”

“1984’den 2011’e... Hiçbir şeyi öğrenmemişiz. Aynı noktadayız. Bir ülkenin ordusu deneyimlerini aktarmaz mı? Bu mücadele subay ve generallerin “şark hizmeti”ni doldurmasıyla yürür mü? Bir de arkamızdan konuşan medya, onlar için öldüğümüz, bir organımızı feda ettiğimiz ülkenin gazetecileri haklı haksız, bilir bilmez arkamızdan konuşuyor... Arkamızdan bıçaklıyor... Bu sakat halimiz değil, bu tavırlar yaralıyor asıl bizi...”

*

Üçüncü “gazi” Z.K.’nin tek gözü yok. Gökyüzüne doğru bakıyor hep. Uzman çavuş. 1992’de Kuzey Irak’ta çatışmada bir roketatar şarapneli çıkarmış gözünü:

“Bitmesi lazım. Bu kadar büyük bir devletin bu işi ne yapıp edip bitirmesi lazım... Ama tam tecrübe kazanılmışken hopp herkes değişiyor yeniden başlıyoruz sıfırdan. Her büyük çatışmadan sonra profesyonel ordu ya da özel tim tartışmaları... Hepten sulandırmalar... Ama soğuk gerçek var: her gün şehit! Bu gerçek hiç değişmiyor!”

Susuyor. Birden:

“Söyleyin. Generaller istifa etti. Niçin?”

“Niçin ki?” dedim Bilkent’in ormanlarının nemli akşamının etkisiyle belki, çatlak, boğuk sesle...

“Kendi çıkarları, arkadaşları için. Bir tanesi, ‘13 askerimizi koruyamadık, onun için istifa ediyoruz’ dedi mi? Deseydi Türkiye’yi arkalarına alırlardı. ‘On yıllardır paldır küldür savaşmak zorunda kalmak onurumuzu kırdı; bizim gibi anlı şanlı orduya yakışmadı; bu çocuklara kıyamayız artık’ diye istifa etselerdi keşke...”

“Bir kanserle mücadele etmeden yaşanır mı?” dedim saçma sapan biçimde... Ama parmaklarını kaybetmiş D.N.’nin hoşuna gitti:

“Tüm yöneticiler, siyasetçilerin birinci görevi olmalı. Yapamayınca ilk şehitte hemen istifa etmeliler...” dedi.

Onları daha fazla yormak istemedim:

“Geçmiş olsun tekrar... Odatv’de okursunuz yarın...” dedim.

“Yorum da yazarım ben...” dedi D.N.

*

Bihlun Tamaylıgil’in masasında çocuklar gibi şakalar ve heyecanlı tartışmada, gaziler:

“Bize 1600 motorun üzerinde araba almak yasak. KDV, ÖTV muafiyeti bu motora kadar. AKP hükümeti getirdi bu yasağı. Salih Kapusuz’a gittik, bizim tekerlekli sandalyemiz aletlerimiz, protezlerimiz var. bagajın büyük olması lazım, dedik. Benim 2000 motor var, benzin yetiştiremiyorum, siz ne yapacaksınız, dedi başından savdı.”

“AKP döneminde hangi haklarınızı kaybettiniz?” dedim.

“Maaşlar eridi...” diye atıldı kolsuz bir gazi. “9 yıldır memurlara yapılan artışlarla yaşıyoruz. Onlarla yaşam karşısında mücadelede eşit değiliz ki?

“Protezlerin alımını sınırsız yaptılar ama... Haklarını yemeyelim...” dedi tek kollu bir gazi.

“İlaçta katkı payını da bu hükümet bize geçirdi, afedersiniz Bihlun hanım ama...” dedi belden aşağısını göremediğim bir gazi.

Bir çocuk koltuk değneğiyle gezen tek ayaklı babasıyla havuzun etrafında koşarak oynuyor. Bir köşede bir şehit eşi orta yaşlı bir kadın havuzun mavi sularına dalmış; onun neler duyumsadığın bilen gaziler bir eli, bir gözü kaybetmeyi şanslı sayıyorlar belki. Kim bilir?

*** *** ***

Gazetelerde okuduk, Cemil Çiçek, MÜSİAD’ın iftarında çok bozulmuş. “Ayıp oluyor ya, bunca yoksul var, hep aynı kişiler burada oturup yiyip içiyoruz...” demiş.

Cemil Çiçek, 1984’de PKK terörü başladığından beri hemen hemen her hükümetin en derininde bir derin adamdır. Zaman zaman üzüntüsünü yüzüne asarak, “Bu teröristler bebekleri öldürüyorlar, terörün belini kıracağız vs...” demesi vardır ki evliya nefesi gibi herkesi rahatlatır.

30 yıldır bunu söylediniz, en değerli koltukları işgal etmenize karşın başaramadınız!

Üstelik, bir daha şehitlerin, gazilerin olmaması için diklenmeniz gereken Irak'a değil de yüzlerce şehit ve gazi yaratacak olan Suriye'yle savaşa hazırlanıyorsunuz!

Gazilerin dediği gibi, çoktan istifa edip gitmeniz gerekmez miydi?

Bu insanlara saygı göstermeyen, gazi ve şehitlere yenilerinin eklenmesini önleyemeyen bunu başaramayan bir toplumun geleceği yoktur.

Ahmet YILDIZ - 10 Ağustos 2011 - Odatv

Son Yazılar