aydinlik_wikileaks_hilmi_ozkok

ABD Kriptosunda Hilmi Özkök Gerçeği

Aydınlık gazetesi, Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Amerikalı yetkililerin yaptığı görüşmelerin belgesini yayımladı. Amerkan Dışişleri kritptosuna göre, Hilmi Özkök; "Amerika'nın Ortadoğu'daki başarısı Türkiye'nin güvenliğidir" diyor. Hilmi Özkök, 1 Mart tezkeresini de "parlamento kazası" ifadesiyle değerlendiriyor.


Aydınlık gazetesi, Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün, 22-24 Mart 2005 tarihleri arasında ABD komutanlarından Michael Mullen ile Irak ve Karadeniz'deki ABD etkinliği ve iki ülke arasındaki ilişkiler üzerine görüşmeler yaptığını yazdı.

Aydınlık'ın haber kaynağı Amerikan Dışişleri Kriptosu...

Dönemin ABD Ankara Büyükelçisi Eric Edelman mekeze geçtiği kriptoda, Hilmi Özkök'ün görüşlerini aktarıyor.

Edelman; ABD'nin o dönemki Avrupa Deniz Kuvvetleri Komutanı Michael Mullen'in Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in verdiği yemeğe katıldığı, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Genelkurmay İkinci Başkanı İlker Bağbuğ ile Ege ve İstanbul'daki Deniz Kuvvetleri Komutanlarıyla görüştüğü ve İzmir'deki NATO üssünü ziyaret ettiğini belirtiyor.

HİLMİ ÖZKÖK: ABD'NİN BAŞARISI TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİDİR

Kritptoda Hilmi Özkök'ün ABD'nin o dönemki Avrupa Deniz Kuvvetleri Komutanı Michael Mullen'a, Ortadoğu'da ABD girişimlerinin "kazandığını" ve "Sizin başarınız bizim güvenliğimizdir" dediği kaydediliyor.

HİLMİ ÖZKÖK: 1 MART, PARLAMENTER BİR KAZA

ABD elçisi Edelman Genelkurmay Başkanı Özkök'ün, 1 Mart tezkerenin geçmemesini de "parlamenter bir kaza" olarak nitelediğini de belirtiyor.
Edelman'ın Washington'a geçtiği kriptoda Türkiye'nin tezkereye rağmen ABD'yi desteklediğini; Türk hava sahasının kullanılmasına ve iki kruz füzesinin Türkiye'de konuşlanmasına izin verildiği de aktarılıyor.

HİLMİ ÖZKÖK: ÇUVAL OLAYI UNUTULDU GİTTİ!

Kriptoda dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün "çuval olayı" ile ilgili görüşlerine de yer veriliyor. Kriptoya göre; Hilmi Özkök, Edelman'a; 4 Temmuz 2003'te Irak'ın Süleymaniye kentinde ABD Ordusunun Türk subaylarının başına çuval geçirmesi olayının "unutulup gittiğini" söylemiş.

Bilgi notunda, Hilmi Özkök'ün NATO'nun Karadeniz'e çıkmasına karşı çıkmadığı ancak bunun Rusya ile ilişkilere zarar vereceğinden çekindiği de yer alıyor.

Aydınlık - 01 Ağustos 2011

Son Yazılar