tayyip_ve_patron

AKP Özel Ordusunu Kuruyor

AKP iktidarı, "terörle mücadelede yeni dönem" adı altında Türk ordusunu tasfiye ederek kendi özel ordusunu oluşturmak istiyor.

AKP'nin öncelikli hedefi Jandarma'nın Genelkurmay'la ilişiğinin kesilerek tamamen İçişleri Bakanlığı'na bağlanması ve PKK'ya karşı yürütülen iç güvenlik harekatının TSK'dan alınması.


Uzun vadeli hedefi ise tüm güvenlik güçlerini Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bünyesinde birleştirerek, yeni rejimin özel ordusunu kurmak.

AKP iktidarı, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı "özel ordu" projesinde somut adım atmaya hazırlanıyor.

AKP, çalışmalarını İçişleri Bakanlığı ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu ve Kürt açılımını yürütmekle görevli Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay üzerinden yürütüyor.

"Entegre sınır politikası" olarak adlandırılan bu proje, kara, deniz ve hava sınır güvenlik birimlerinin İçişleri Bakanlığı'na bağlı tek bir çatı altında toplanmasını içeriyor.

Bu proje ile sınırların denetimi askerden alınarak “sınır polisi”ne devredilecek. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı'na bağlı Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü kurulacak. Yaklaşık 50 bin sınır polisi yetiştirilecek.

Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura toplantısında yeni kurulacak hudut birlikleri konusunun görüşüleceğini açıkladı. Hudut birlikleri konusu ilk gündeme geldiğinde TSK'ya mı yoksa İçişleri Bakanlığı'na mı bağlı olacağı tartışılmış, Hükümet yetkililerinin açıklamalarından, TSK'dan ayrı bir yapılanmanın hedeflendiği anlaşılmıştı.

AKP bu kapsamda Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'nda değişiklik yapmayı amaçlıyor. Bu yolla polislere tank, uçak gibi her türlü ağır silahın kullanılması yetkisinin verilmesi planlanıyor.

Projeye göre; Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi de yeniden yapılandırılacak. Şu an sayıları 6 bin olan özel harekat polislerinin sayısının 20 bine çıkarılması hedefleniyor.

AKP'nin orta vadeli hedefi ise Jandarma'nın Genelkurmay'la ilişiğinin kesilerek tamamen İçişleri Bakanlığı'na bağlanması ve iç güvenliğin de tamamen polislere bırakılması. Bir sonraki aşama ise bütün güvenlik birimlerini Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bünyesinde birleştirmek.

Bu model, uzun vadede orduyu tamamen profesyonelleştirme ve özel ordu oluşturma planının bir parçası.

Ulusal Kanal - 23 Temmuz 2011

Son Yazılar