Generaller Suriye için mi tutuklanıyor?

Bizim çocukluk, gençlik yıllarımızda değerli müzik adamı Erkin Koray’ın Fesuphanallah isimli şarkısını dilimize peesenk etmiştik. Yeni nesil gençlerin de dinlediği bu şarkının sözleri;
“Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah
Biri biterken öteki de başlar vermesin Allah
Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım vallah
Yok mu çaresi a dostlar fesuphanallah
Alemin keyfi yerinde yine maşallah
Bize de bir gün kader güler, güler inşallah”


diye nakarat halinde devam eder. Şimdileri Hasdal ve Silivri sakinleri tarafından en çok dinlenen şarkı olan Fesuphanallah bir bakıma Türkiye’nin perişan halini de yansıtıyor. Arkası gelmiyor dertlerimizin. Biri bitmeden diğeri başlıyor davaların. Her gün üçer-beşer tutuklanıyor insanlarımız. Dokuz yılı geride bırakırken onuncu kabus yılı başlıyor ve ileri demokrasi adına çaresi yok organize işlerin.

Kimileri feveran etse de alemin keyfi yerinde olduğu için manipülasyon ile hisse miktarı elliyi bulduğuna göre Maşallah çekmekte beis yok. Emekli subay, muvazzaf teğmen diyerek verilen sarı öküzler yüzünden sıranın bu defa görevdeki orgenerallere kadar uzanacağını üç yıl önce söylediğimizde bize deli muamelesi yapmışlardı.

“Bin subay tutuklanacak” başlıklı yazıdan sonra “provokatör” damgası bile yemiştik. Nasıl olsa kuzu kuzu teslim oldukları için yüzer-ikiyüzer değil, üçer-beşer toplamaya devam ediyorlardı. Böyle perakende olmuyor, üstelik Ağustos yaklaşıyor. Yeni komuta kademesini oluşturmak için duruşmalara yaz tatili arası verilip, tutuklamalar hızlandırılarak hedeflenen rakama ulaşmanın gayretine tanık oluyoruz.

Seçim öncesi tutuklanan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Balanlı konusunda nasıl olsa ses çıkmadı. Hava Kuvvetleri’nin başına getirilecek general kalmadı. Seçim sonucunun dayanılmaz hafifliği ile yeni anayasa taslağını dayatmak için ordunun tamamen pasifize edilmesi şartı da yerine getirilmeli. Özal’ın Irak’a sokamadığı askeri, Recep Bey de Bağdat istikametine sevk edememişti.

Ama BOP Eşbaşkanlığının hakkını yerine getirmesi için Suriye üzerine seferi humayun başlamalı. Stratejik ortak ABD’nin İsrail’i korumaya almasının yolu Suriye’den geçtiğine göre, İngilizlerle orta yol nasıl olsa bulunur. Sevgili dostum Nihat Genç “Huu komşu savaşıyoruz!” diye bas bas bağırıyor. Uluslararası Kriz Grubu yeni hükümete on görev verirken, her gittiği ülkenin işgale uğradığı Angelina Jolie memleketimizi şereflendirip şefkat dağıtıyor.

Kamuoyu cambaza bak misali Meclis’teki yemin krizi ile uğraşırken 8 general hakkında yakalama kararı çıkıyor. Bu arada NATO’ya bağlı olmayan tek ordunun, yani Ege Ordusu’nun Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler ifadeye çağrılıyor. Rapor aldığı için özel yetkili savcılarla henüz müşerref olmayan Taşdeler’in Hasdal’a gönderileceğini tahmin etmek için son gelişmelere bakmak yeterli.

Türk Ordusu’nun bir tek bireyi canilerle beraber Irak’ta cami basamazdı. 1,5 milyon Müslüman’ı katledip, iki milyondan fazla Iraklının ülkesini terk etmesine göz yumamazdı.

Peki öyle ise Irak’ta ABD’nin suç ortağı olmayı kabul etmeyen Türk askeri, Suriye’ye müdahale edebilir mi?

’Arap Baharı’nı dört yıl önce tespit eden Türk İstihbaratı, Suriye halkının Türkiye sevgisini de biliyor.

Türk generalleri Suriye’ye müdahalenin Irak’ın kuzeyinde fiilen kurulmuş olan Kürt bölgesiyle Suriye’nin birleştirilerek Türkiye’nin güneydoğusunu kapsayacak Büyük Kürdistan Projesi’nin de farkında.

Öyle ise böyle düşünen generaller tasfiye edilmeli.

Türk Ordusu’nun istemediği bu operasyonu siyasi irade olan AKP hükümeti ile kim koordine edecek? Recep Bey’in seçim öncesinde aylık en az yirmi bin lira maaş ile ilkokul mezunlarının, özel sektörden gelecek yöneticilerin getirileceği Bakan Yardımcılığına kimlerin atanacağını bilen var mı?

Yasaya göre Genelkurmay Başkanlığı Başbakana karşı sorumlu. Ya Milli Savunma Bakan Yardımcılığına getirilecek kişi kime karşı sorumlu olacak? Bu şahıs kim olacak? Bekleyip göreceğiz! Daha kaç asker tutuklanacak sorusunun cevabını da öteki yazıya bırakıyor, Fesuphanallah diyorum…

Yavuz Selim DEMİRAĞ - 30 Haziran 2011 - Yeniçağ

Son Yazılar