russianscientist

Rus Nükleer Uzmanlarının Şüpheli Ölümü!

Rusya’nın Petrozavodsk kenti yakınlarındaki bir uçak kazasında 44 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerden 5'i, Rusya’nın önemli nükleer enerji uzmanlarıydı.

Dikkat çeken bir başka nokta ise, bu beş uzmanın İran’ın nükleer enerji projelerinde çalışıyor olmasıydı.

Geçtiğimiz Salı günü, Rusya’nın kuzey şehirlerinden Petrozavodsk yakınlarında gerçekleşen uçak kazasında 44 kişi yaşamını yitirmişti. Perşembe günü Rus haber ajansı RIA Novosti, ölenlerden beşinin Rusya Devlet Atom Enerjisi Şirketi’nin (ROSATOM) nükleer enerji uzmanları olduğunu duyurdu.

İşin ilginç tarafı, İsrail basınında çıkan bilgilere göre, ilgili kurumlarda önemli görevler üstlenen bu beş uzmanın, aynı zamanda İran’ın Buşehr kentinde kurduğu nükleer santral projesinde görev alıyor olmasıydı. Buşehr’deki nükleer santralin depreme dayanıklı olması için çalışmalar yürüten uzmanlar, santral kontratının Alman Siemens şirketinden Rusya’ya geçtiği 1995 yılından bu yana İran’daki nükleer santralin yapımı üzerine çalışıyorlardı. Ülkelerinde de, yeni yapılan reaktörlerin dizaynında önemli roller alan uzmanların ölümü, Rus nükleer sanayisi açısından büyük kayıp olarak değerlendiriliyor.

Suikast mı?


Nükleer enerji sektöründe çalışan Rus mühendisler daha önce de benzeri “kaza”lara maruz kalmışlardı. Bir başka dikkat çekici husus ise, Rus uzmanlarla yakın temas halinde bulunan İran’ın atom enerjisi şefi Feridun Abbasi’nin, daha önce bir suikast girişiminden kıl payı kurtulması. İran, girişimden İsrail gizli servisi Mossad’ı sorumlu tutmuştu.

Öte yandan, kazayla ilgili yapılan ilk incelemeler ortada bir suikastın olmadığı düşüncesini güçlendiriyor. İnceleme yapan yetkililere göre, Tu-134 tipi uçağın düşmesine pilot hatası, mekanik sorunlar, sis ve hava koşulları neden oldu. Ancak Rusya'nın suikast iddialarını yanlışlamak için bilinçli olarak olayı kaza olarak gösterip göstermediği bilinmiyor.

(soL - Dış Haberler) - 25 Haziran 2011

**********************************************

MOSSAD CİNAYET İŞLEDİ: İLLUMİNATİ’NİN YÜZÜ ARALANIYOR MU?

Eski istihbaratçı Wayne Matson, Rusya’daki uçak kazasına dikkat çekti: “İçinde İran’a çalışan 5 nükleercinin olduğu uçak önce havada patladı, sonra düştü.”

“Türkiye’de 2007′de, içinde Türk fizikçilerin de olduğu uçak önce havada patlayıp düşmüştü. Tüm bu kazaların ardında İsrail gizli servisi MOSSAD var.”

SADECE KAZA MI?

Son yıllarda yaşanan ve kurbanları arasında Türk nükleer bilim insanlarının da yer aldığı bir dizi suikast ve ‘kaza” olayının ardında İsrail gizli servisi Mossad’ın bulunduğua ilişkin bir iddia ortaya atıldı. Rusya’da 20 Haziran’da meydana gelen uçak kazasında 45 kişi ölmüştü.

Ölenler arasında İran’daki Buşehr nükleer reaktörünün inşaasında çalışan ve İsrail’in şiddetle karşı çıktığı İran’ın nükleer programına önemli katkılarda bulunan “beş nükleer bilimci ve mühendis” yer alıyordu. Kazada hayatını kaybeden nükleer bilimciler Hindistan, Çin ve Bulgaristan’da da bazı nükleer projelerde çalışmışlardı. Şimdi serbest gazetecilik yapan Amerikalı eski istihbarat görevlisi Wayne Madsen, Rusya’daki son “kaza” dahil son yıllarda yaşanan bir dizi olayı Mossad ile ilişkilendirdi. Madsen, Rusya’daki uçak kazasındaki komplo iddialarını dile getirirken “Mosad mı?” diye sordu ve Tupelov 134 tipi uçağın yere çakılmadan önce alev aldığına ilişkin iddiaları hatırlattı. Wayne Madsen, İranlı nükleer bilimci Mecid Şaşhiari’nin geçen Kasım’da motorsikletinin patlaması sonucu ölmesine, bir başka nükleer uzman Feridun Abbasi’nin yine Tahran’da benzer biçimde ağır yaralanmasına işaret etti. Madsen, İran’ın Meşhed kentinde iki yıl önce yaşanan bir başka uçak kazasında nükleer bilimcilerin ölmesi ile bir diğer nükleer uzman olan Ardeşir Hasanpur’un 2007′de İsfahan’da zehirlenerek öldürülmesine işaret etti.

PARÇALARA AYRILDI

Madsen, 30 Kasım 2007 günü İstanbul’dan Isparta’ya giden uçağın da inişten önce havada parçalara ayrıldığını ifade ederek, iyi hava koşullarında uçağın bu şekilde parçalanmasını sorguladı. Aynı uçakta, önde gelen nükleer bilimci Engin Arık ile Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Birimi Başkanı Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan’ın yer aldığına dikkat çekti. Madsen, uçağın ana parçalarının rahatça birbirinden ayrıldığını ve Vali Şemsettin Uzun’un “Böyle bir uçak kazası görmedim” dediğini aktardı. Madsen, kurtarma ekiplerinin uçağa sorunsuz girerek bazı çantaları rahatça aldıklarını öğrendiğini belirtti. Arık ve nükleer bilimciler Isparta’da bilimsel bir konferansa gidiyordu. Arık ayrıca, Türkiye’de çok önemli rezervleri bulunan toryum madeninin enerji sorununa temiz ve ekonomik bir çözüm olabileceği ve olması gerektiği yönündeki görüşleri ve çalışmalarıyla tanınıyordu.

(haberturk)

FBKG - 26 Haziran 2011

http://www.fbkg.org/ata/mossad-cinayet-isledi-illuminatinin-yuzu-aralaniyor-mu.html#more-8762

Son Yazılar