rte_zihnisinirBiat ve öfke

Edepsiz, ahlaksız, alçak!..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik olarak söylüyor bu sözleri. Tam olarak “Ama ben bu kadar edepsiz, bu kadar ahlaksız, bu kadar alçak değilim. Siyasette bu zat çırak bile olamadı ve insanlıktan da nasibini almış değil” diyor.


Bu ne şiddet bu celal diyecek oluyoruz ama ilk değil ki! İktidara geldi geleli böyle. Bu ruh halini kendisi, “Öfke bir hitabet sanatıdır” diye anlatmıştı.

Ama öyle değil.

***

Psikiyatri Doktor Cemil Dindar 3-4 yıl önce, Erdoğan‘ın halet-i ruhiyesini inceleyip “Bi’at ve öfke- Recep Tayyip Erdoğan’ın psikobiyografisi” adında bir kitap yazmış.

Dr. Dindar, “Biat eden öfkelidir” diyor.

Erdoğan önce babaya biat ediyor. Ayakkabılarını öpüyor babasının:

“Reis Kaptan sinirli bir adamdı. Sinirlendiğinde evden kimse ona yaklaşamaz, irtibat kuramazdı.

Ama onun Recep Tayyip’e karşı özel bir ilgisi vardı. tenzile Hanım da bunu keşfetmişti.

Evin babası sinirli olduğunda iş Recep Tayyip’e düşerdi. Hemen Reis Kaptan’ın yanına sokulurdu. O kollarına sığındığında Reis Kaptan’ın siniri kalmazdı.

Recep Tayyip babasını üzdüğü zaman inanılmaz bir şey yapardı: Reis Kaptan’ın ayakkabılarını öperdi. Bunu gören Reis Kaptan sakinleşir, gözlerinden yaşlar süzülür, bütün çocuklarda balarıyla birlikte ağlardı.”

Önce ayakkabılarını öpme derecesinde babaya, sonra Erbakan‘a ve tarikat şeyhlerine ve en sonunda da ABD’ye biat. Ve sonuç, sıklıkla yoksullara, işçiye, köylüye, esnafa patlayan bir öfke. Biz söylemiyoruz, Erdoğan’ın ruh halini inceleyip kitabını yazan Dr. Cemil Dindar söylüyor.

Kitabın çıktığı günlerde Aydınlık röportaj yapmıştı. Dindar anlatıyor:

“Tayyip Bey çabuk öfkeleniyor. Bu öfkenin Mersin’deki çiftçi örneğinde olduğu gibi, sıklıkla yoksulları hedef aldığını görüyoruz. Biat ve öfke dediğimizde bunları ayrı ayrı değil, bir arada ele alma gereksinimindeyiz. Çünkü biata dayalı her türlü insan ilişkisinde iki karşıt duygu bir arada yaşanmaktadır. Biz bir kişiye biat ediyorsak aynı zamanda öfke duymayı da güçlü bir biçimde hissedebiliriz. Biat ettiğimiz kişiye öfkelenemediğimizde ise öfkemizi başkalarından, bizden görece daha zayıf olduğuna kani olduğumuz kişilerden çıkarırız.”

***

Tıp ilmi böyle diyor. Kendisini ayaklarından tavana asan babaya, tarikat şeyhine, dizinin dibinde oturduğu Gulbeddin Hikmetyar‘a, aday göstersin diye eski genel başkanı Necmettin Erbakan‘a, kendisini iktidar yapsın diye Abromowitz‘e, iktidarda tutsun diye JİNSA‘ya, ABD’ye biat.

Sonra çık meydana “edepsiz, ahlaksız, alçak” diye bağır.

Keşke zamanında “Biz Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlarından bir tanesiyiz” demeseydi.

Keşke.

Halil NEBİLER - 03 Haziran 2011 - Aydınlık

Son Yazılar