oktay_sinanoglu"Yörükler Türk’ün mayası, özüdür. Türk sözcüğü Yörükten türemiştir."

Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU Erdemli’yi Fethetti.

Bugün Latin dillerinin ve Arapçanın temelinde dahi Türkçe yatmaktadır. Dolayısı ile böylesine şanlı bir geçmişi olan bizler uyanık olmak zorundayız. Umudumuzu asla yitirmeyeceğiz ve bu dünyaya yeniden insanlığı getireceğiz. Atalarımızla övünmekten ziyade onlara layık olduğumuzu ispat etmeliyiz. Anlaştık mı?


“TÜRK KELİMESİ YÖRÜĞÜN KISALTILMASIDIR”


Dünyanın en önemli simaları arasında yer alan Profesör Oktay Sinanoğlu, Erdemli Belediyesinin davetlisi olarak geldiği Erdemli’de konferans verdi.

Konferans salonunu izleyicileri almadı. Alt kata sinevizyon sistemi kuruldu. Çok büyük bir kalabalığa hitap eden Sinanoğlu, “Türk” kelimesinin Yörük kelimesinden geldiğini bunu da nazariye kullanılarak ispatlandığını kaydetti. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise böylesine büyük bir dehanın Erdemli’de olmasından dolayı onur duyduklarını belirtti.

Söyleşiyi salonda izleyebilen bin civarında izleyiciden başka yüzlerce kişi de salona giremedi. Erdemli Lisesi Kapalı Spor salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, bu tür etkinlikler sayesinde Erdemli’nin ufkunun genişlediğini beyan etti. Daha önce Kazım Karabekir Paşanın kızı Timsal Karabekir’i Erdemli’ye getirerek vatandaşlarla buluşturduklarını söyleyen Belediye Başkanı Tollu, şimdi de dünyanın en genç profesörü olma unvanını elinde bulunduran Profesör Oktay Sinanoğlu’nu Erdemli’de ağırlamaktan büyük kıvanç duyduklarını sözlerine ekledi. Bundan sonra da bu tür etkinliklerin süreceğini müjdeleyen Tollu, yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti katılımcılara teşekkür ederek gösterdi.

Salona girişte, herkes tarafından ayakta alkışlanarak karşılanan Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu ise Erdemli’de bulunduğu süre zarfı içerisinde çok güzel vakit geçirdiğini belirterek Yörüklerle iç içe olmaktan son derece mutlu olduğunu dile getirdi.

Yörüklerin Türk’ün mayası, özü olduğunun altını çizen Sinanoğlu, “Yörük kelimesi bazı Türk bölgelerinde ses kayması nedeni ile Törük olarak kullanılır. Türk’te Törük’ün kısaltılmış halidir. Bu kadar basittir bu. Hiç yorulmaya gerek yok” diyerek büyük alkış aldı.

Dünyanın ve Türkiye’nin her yerine gittiğini ifade eden Sinaoğlu, ne kadar kötü görünürse görünsün, umutsuz olunmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Türkiye’de alttan alta sessiz bir çoğunluğun büyüdüğünü beyan eden Sinanoğlu herkesin pürdikkat dinlediği söyleşisinde şunları dile getirdi:

“Batı yok olmuştur. Yıllardır “batasıca batı” diye diye bugün batının battığını rahatlıkla söyleyebilirim. Hem Avrupa Birliği için hem de Amerika için bunu söyleyebilirim. Yoksa niye bunlar birlik falan kurup birbirlerine sarılsınlar. Bunlar daha düne kadar devamlı birbirleri ile savaşan ülkelerdi.

Şimdi bunlar zannediyorlar ki, Türkler uyuyor. Biraz rehavet var. Yok değil. Fakat bırakın öyle bilsinler. Ama gittikçe büyüyen bir sessiz çoğunluk var Türkiye’de. Bakın göreceksiniz, eskiden olduğu gibi bundan sonra da gene biz bu batıya insanlığı, bilimi, uygarlığı öğreteceğiz.

Bunlar cahil kalmıştır. Bunlar da “gönül” lafının bir karşılığı yoktur. Yazık bunlara… Yazı Sümerlilerle başlar. Bunu batı da kabul ediyor; biz de… Sümerliler kimdir? İspatı vardır ki; Sümerliler öz Türk’tür.

Bugün Latin dillerinin ve Arapçanın temelinde dahi Türkçe yatmaktadır. Dolayısı ile böylesine şanlı bir geçmişi olan bizler uyanık olmak zorundayız. Umudumuzu asla yitirmeyeceğiz ve bu dünyaya yeniden insanlığı getireceğiz. Atalarımızla övünmekten ziyade onlara layık olduğumuzu ispat etmeliyiz. Anlaştık mı?”

Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe başta olmak üzere ilçe protokolünün de yer aldığı etkinlik sonrasında Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu severleri ile buluşarak kitaplarını imzaladı. Erdemli’yi çok sevdiğini söyleyen Sinanoğlu, Erdemli’ye yeniden geleceğini dile getirerek ilçeden ayrıldı.

Cevat KULAKSIZ - 20 Nisan 2011 - Anafor
http://www.anafor.org/

Son Yazılar