ido_evangeliste_satildi0İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) Bir Ortağı ‘Evangelist’ Çıktı!

Kabotaj Kanunu’na göre Türk karasularında her türlü taşımacılık hakkı Türk vatandaşlarının aitken, İDO’nun yüzde 30’una sahip olan İskoçyalı Brian Souter’ın ABD merkezli uluslar arası Evangelist Hristiyan tarikatı Nazarene Kilisesi’nin önde gelen üyesi olduğu ortaya çıktı. Evangelistler en aktif misyoner gruplarından biri..


İDO'YA EVANGELİST ORTAK


İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş, yüzde 30’u ABD merkezli uluslararası Evangelist Hıristiyan tarikatı Nazarene Kilisesi’nin önde gelen üyelerinden İskoçyalı Brian Souter’in sahibi olduğu şirketler topluluğuna ihale edildi.

Kabotaj Kanunu’na göre karasularımızda her türlü yük, yolcu taşımacılığı ve balıkçılık gibi faaliyetler yalnızca Türk vatandaşlarına tanınmışken İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO), yüzde 30’u yabancı olan bir şirketler topluluğuna satıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen  İDO’nun özelleştirilme ihalesini 861 milyon dolarla Tepe-Akfen-Souter-Sera Gayrimenkul Yatırım Konsorsiyumu kazandı. Konsorsiyumda Sera’nın yüzde 10, diğerlerinin ise yüzde 30 payı var.

Tutucu bir Hıristiyan

Grupta yüzde 30 pay sahibi olan  Souter Investment, bir İngiliz şirketi. Sahibi ise İngiltere’nin ikinci büyük toplu taşıma şirketlerinden Stagecoach’nin ortaklarından İskoçyalı Brian Souter. Otobüs firması olarak işe başlayan Stagecoachi, daha sonra tren vagonları da işletmeye başladı. Aralarında İngiltere, Kanada ve ABD’nin de bulunduğu bir çok ülkede faaliyet gösteren bir ulaştırma şirketi. Şu anda 200 işkolunda yatırımı bulunuyor. Brian Souter, çok tutucu bir Hıristiyan olmasıyla tanınıyor. Aynı zamanda uluslar arası Evangelist Hıristiyan Tarikatı Nazarene Kilisesi’nin de önde gelen üyesi.

Milyar dolarlık cemaat

Dünyanın bir çok yerinde örgütlü olan Evangelik Nazarene Kilisesi cemaatinin bugün 2 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Misyonerlik faaliyetlerinde dünyanın en önde gelen cemaati, eğitim faaliyetlerine büyük önem veriyor. 35 ülkede 54 yüksekokulu finanse ediyor. Kilisenin, 2010 yılı harcaması 898 milyon dolar. Cemaat, ilk olarak ABD’de 1895 yılında Dr. Phineas Brese tarafından Los Angeles’te bir kilisede oluşturulmuş. Bugün, Türkiye de dahil olmak üzere Latin Amerika’dan-Güneydoğu Asya, Avrupa’dan-Afrika’ya her yerde kiliseleri bulunuyor.

Yunan Kilisesi pazarladı


Özelleştirme işlemlerini ise İstanbul büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen Finans Yatırım-ARUP yürüttü. Şirkete, 150 bin doların yanında satıştan prim de verilecek. Finansbank Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Doğan, “ARUP işin denizcilik tarafı, biz de finansal kısmı ile ilgileniyoruz” açıklamasını yapmıştı. ARUP, uluslararası faaliyet gösteren bir İngiliz şirketi. Özelleştirmeyle yetkili olan Finans Yatırım ise Türkiye’de kurulmuş menkul değerler işi yapan bir anonim şirket. Bu şirketiin 5 ortağından biri hakim ortağı Yunanistan Milli Bankası (NBG) olan Finansbank. Diğerleri ise doğrudan Yunan kuruluşları.

Yüzde 99.60’ı Yunan’ın

Finansbank’ın ortakları arasında bulunan Yunanistan Milli Bankası’nın en önemli ortaklarından biri ise Yunanistan Ortodoks Kilisesi. Finans Yatırım’ın bir Türk denetim firması tarafından hazırlanan Haziran 2010 tarihinde sona eren döneme ait bağımsız denetim raporunda konu şöyle tespit edilmiş: “Ana hissedar, şirketin hisselerinin yüzde 99.60’ını elinde bulunduran Finansbankası A.Ş. olup şirketin nihai hissedarı ise National Bank of Greece S.A. dir (NBG).” National Bank of Greece (NBG) ise Yunanistan Milli Bankasıdır. Bu bankanın ortaklarından biri de Yunanistan Ortodoks Kilisesi’dir. 

YILDA 120 MİLYON YOLCU TAŞIYOR

Dünyanın en büyük deniz taşımacılık şirketlerinden biri olan İDO, 1987 yılında kuruldu. İDO, 18 hatta, 25 deniz otobüsü, 10 hızlı feribot, 17 arabalı vapur ile 36 iskelede hizmet veriyor. İstanbul’daki şehir hatları vapurlar ise İDO’ya ait değil. Eylül 2010’da 34 adet yolcu vapuru ve 49 şehir hatları iskelesi, İBB iştiraki olarak kurulan İstanbul Şehir Hatları Turizm’e devredilmişti. 2010 yılında 7 milyon araç ve 100 milyon yolcu taşıdı. Geçen yıl 371 milyon lira ciro elde eden şirketin, bu yılki ciro hedefi 380 milyon lira. İDO özelleştirilmesiyle yılda 400 milyon lira ciro yapan bir şirket elden çıktı. Bu yıl 71 milyon lira net kar bekleniyor. Gelire oranı yüzde 17.5.  Bu deniz altyapısı üzerinde 19 hatta 31 noktaya ulaşım yapılıyor. Kabotaj Kanunu gereği yabancıların hâkim ortak olarak giremedikleri iç sulardaki taşımacılıkta, alıcı şirket önemli bir imtiyaza da sahip olacak. Muhtemelen ihale şartnamesinde aynı hatlarda başka bir şirketin taşıma yapması ile ilgili kısıtlamalar olabilecek. Daha önce İDO’ya devredilen 34 adet yolcu vapuru ve 49 şehir hatları iskelesi, Eylül 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakı ele kurulan İstanbul Şehir Hatları Turizm San. ve Tic. AŞ ’ye devredilmiştir.

YAHUDİ EGEMENLİĞİ İ İÇİN DESTEK VERİYORLAR

Evangelizm, Kutsal Kitap’a dönmek veya yönelmek anlamına gelmektedir. Genel anlamıyla İncil hakkında vaaz vermektir. İsa üzerinde yoğunlaşan bu vaazların amacı Hıristiyan olmayanları bu dine davet etmektir. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna tarafından yazılmış dört İncil’in her birine “Evanjel” denir. Yunanca “iyi haber” ya da “genel olarak kabul edilen gerçek” anlamına gelen evangelion kelimesinden gelmektedir. Bu kelimeden türetilerek, İncil yazarlarına “Dört Evangelist” denmiştir.

Siyonizme bağlılıkları

Evangelizm, Amerika’daki Hıristiyan toplumun fundamantalist kanadını temsil etmektedir. Yahudilere ve Siyonizm’e olan bağlılıkları ise Evangelistleri diğer Hıristiyan topluluklardan ayıran en büyük özellikleri. Evangelistler, Eski Ahit’in; Yahudilerin ’Tanrı’nın Seçilmiş Halkı’, Kutsal Topraklar’ın Yahudilerin malı olduğu, Yahudilerin Mesih’in gelişi ile birlikte bir dünya egemenliğine ulaşacakları gibi kehanetlerini tamamen kabul ederler. Bu konuda kendilerine düşen en büyük misyonun ise Yahudilerin egemenliğine destek olmak olduğunu düşünürler. Evangelizmin aslı, Protestanlığa yani Martin Luther’e dayanır. Luther, Papa’ya, Vatikan’a karşı olarak kurduğu yeni kiliseye “Evangelist Kilise Hareketi” ismini vermişti. Papalığın yaptıklarına karşı çıktığı, protesto ettiği için bunlara “Protestan” denildi.

Salim YAVAŞOĞLU - 14 Nisan 2011 - Yeniçağ
http://www.millici-ciddiadamlar.blogspot.com/

****************************************************************

ido_evangeliste_satildi1

ido_evangeliste_satildi2

ido_evangeliste_satildi3

ido_evangeliste_satildi4

Son Yazılar