yikilsin_agalik

Cumhuriyet Güçbirliği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı, Mehmet Tanrıkulu’na Silahlı Saldırı!

Diyarbakır Valiliği Gereken Tedbirleri Derhal Almalıdır!

İşçi Partisi Genel Sekreteri Av. Hasan Basri Özbey, bugün Ankara'da bir basın açıklaması yaparak Cumhuriyet Güçbirliği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı, İP MKK üyesi Mehmet Tanrıkulu'na yönelik silahlı saldırıyı protesto etti. Özbey'in açıklaması şöyle;


• Cumhuriyet Güçbirliği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı, İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi ve Bismil Cumhuriyet (Aslanoğlu) köyü Muhtarı Mehmet Tanrıkulu’na, toprak ağası Nevaf Kahraman’ın adamları silahlı saldırı düzenledi.

• Köy yakınlarında pusuya düşürülen Mehmet Tanrıkulu’na, otomatik ağır silahlarla ateş açan saldırganlar amaçlarına ulaşamadılar.

• AKP’li ağanın baskısı altındaki Jandarma, 15 dakika mesafedeki Karakol’dan olay yerine bir saat sonra gelebildi.

Yıllardan bu yana hazine topraklarını gasp eden ağaya karşı kararlı mücadele yürüten Diyarbakır Bismil köylülerinin önderi, İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi ve Aslanoğlu Köyü Muhtarı Mehmet Tanrıkulu, toprak ağası Nevaf Kahraman’ın adamlarınca pusuya düşülerek öldürülmek istendi. Bugün sabah saatlerinde gerçekleşen ve ağır silahların kullanıldığı hain saldırıdan Mehmet Tanrıkulu yara almadan kurtuldu.

YOKSUL KÖYLÜ ÖNDERİ MİLLETVEKİLİ ADAYI

Mehmet Tanrıkulu, 12 Haziran seçimlerine Bağımsız Adaylarla katılan Cumhuriyet Güçbirliği’nin Diyarbakır Bağımsız Milletvekili adayı olduğunu önceki gün bir basın toplantısı ile açıklamıştı. Ağalık ve Bölücülüğe karşı kararlı mücadelesi ile tanınan Tanrıkulu’nun bağımsız milletvekili adayı olması yoksul Kürt köylülerinde heyecan ve sevinç yaratmıştı.

AĞANIN SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

Bilindiği üzere Cumhuriyet köyünün önderi, İşçi Partisi Köy Temsilcisi Muhyettin Öksün ile yeğeni Ömer Öksün, 17 Temmuz 2008’de meydana gelen benzer bir saldırıda ağanın adamları tarafından şehit edilmişlerdi. Kimlikleri belirlenen ağa Nevaf Kahraman’ın on adamı bir türlü yakalanıp yargı önüne çıkarılmamıştı.

Köyü boşaltmak isteyen Ağa Nevaf Kahraman’ın adamları yıllardan buyana köyü muhasara altında tutarak, düzenledikleri saldırılar, evleri yakma girişimleri ile köylüleri sürekli taciz etmekteydi. Saldırganlar köylülerin kararlı direnişleri karşısında, köyü boşaltmayı başaramadılar.

Son bir iki yıldır fiili saldırılarını durduran Ağa, Mehmet Tanrıkulu’nun bağımsız milletvekili adaylığını açıklamasının ardından yeniden saldırıya geçmiştir. Vatanına ve milletine bağlı yoksul Kürt köylüsünü Ortaçağın ve Batı destekli bölücülüğün ağlarına almayı amaçlayan bu saldırıların hesabı mutlaka sorulacaktır.

VALİLİK SEYREDİYOR

Ağa Nevaf Kahraman’ın hazine topraklarını gasp etmesini seyreden Diyarbakır Valililiği, ağanın adamlarının saldırılarına da seyircidir. Saldırılara karşı önlem almayan güvenlik güçleri, saldırganları yakalamak için kılını kıpırdatmamaktadır.

Diyarbakır Valisi’ni, derhal görevini yapmaya, saldırganların yakalamaya ve yeni saldırıların önlenmesi için gereken tedbirleri almaya çağırıyoruz.

Aksi halde yeni saldırılardan sorumlu olacaklardır.

Hasan Basri ÖZBEY - 13 Nisan 2011 - İşçi Partisi
http://www.ip.org.tr/

Son Yazılar