varilpetrol

Haçlı Seferi...

Ortadoğu'yu "barış getireceği" yalanıyla kan gölüne çeviren Amerika önderliğindeki emperyalist güçler, katliamlarını Kuzey Afrika coğrafyasında sürdürüyor.

Libya operayonunun düğmesine Fransız uçakları basmış olsa da, "Haçlı Saldırı"nın tarihi aslında daha eskilere dayanıyor.


"İkiz kuleler" saldırısını gerekçe göstererek Afganistan'a giren Amerika Başkanı George Bush; 7 Ekim 2001'deki "Sınırsız Özgürlük" adlı hava saldırısından önce; "Haçlı Seferi'ne başlıyoruz" açıklamasını yaptı.

Afganistan işgalinin üzerinden Irak hedef seçildi. Şimdi ise, namluların ucunda Libya var.

Peki neden?

Amerika, "İkiz kuleler" saldırısının ardından, Afganistan’ı birinci hedef olarak seçti. 7 Ekim 2001'de, Afganistan’a "Sınırsız Özgürlük" adlı hava taarruzu başlatıldı.

EKİM 2001 "HAÇLI SEFERİ" İTİRAFI

Emperyalist güçlerin asıl niyeti de burada ortaya çıktı. ABD Başkanı George Bush, taarruz öncesi yaptığı konuşmada; “Haçlı Seferi’ne başlıyoruz” itirafında bulundu. Operasyon, Taliban yönetiminin yıkılması ve binlerce kişinin öldürülerek ya da tutuklanarak Küba açıklarındaki Guantanamo adasında hapsedilmesiyle sonuçlandı.

20 MART 2003 İKİNCİ DURAK : IRAK


Hızını alamayan ABD, daha iki yıl geçmeden Körfez Savaşı’ndan beri tecrit edilmiş durumda ve ambargo altında bulunan Irak’a karşı savaş başlattı. 30 Aralık 2006’da Saddam Hüseyin’in idam edildiği Irak’ta; resmi rakamlara göre binlerce, aslında milyonlarca kişi hayatını kaybetti.

18 MART 2011 8 YIL SONRA LİBYA


Ortadoğu'daki "barış ve demokrasi yalanı" Kuzey Afrika'ya taşındı. Tunus ve Mısır'daki kargaşanın ardından; büyük hedef olarak Libya seçildi. 18 Mart Cuma günü, Türkiye saatiyle 18:45'te; bu kez ön planda olmak istemeyen ABD'nin "yol verdiği" Fransa, Libya'yı havadan vurdu. ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada destekli operasyonun ilk haftası geride kalırken; 100'e yakın sivil öldü, 150 kişi de yaralandı.

"GOKAP"IN ASIL AMACI NE?

Peki, "Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi" aslında hangi amaca hizmet ediyor?

1. RUSYA VE ÇİN'İN ELİNİ ZAYIFLATMAK

Sömürgeciliğin hızlanarak yol aldığı kutuplaşan dünyada, AB ile elele veren ABD; "Doğu ittifakının" bölgedeki etkinliğini azaltmayı amaçlıyor. Bölgede önemli yeraltı yatırımları bulunan Çin ve Rusya, müdahale kararını baştan veto etmediklerine bin pişman.

2. YER ALTI KAYNAKLARI

Yer altı kaynaklarını, iki ayrı coğrafyada akıtılan kanla ilişkilendiren çok önemli sayısal veriler var.

İşte birkaç çarpıcı örnek:

3 TRİLYON DOLARLIK MADEN ZENGİNLİĞİ

Haçlı seferinin ilk hedefi Afganistan; 120 milyar dolarlık petrol rezervi ve 100 milyar dolar üzerindeki doğal gaz rezervinin yanı sıra, değeri 3 trilyon doları bulan maden kaynaklarıyla ön plana çıkıyor.

DÜNYANIN 2. PETROL BÖLGESİ

Emperyalist güçlerin 2. durağı Irak ise; 5 milyar varil rezerve sahip petrol yataklarıyla, Suudi Arabistan'ın ardından dünyanın 2. büyük petrol bölgesi olma unvanını taşıyor.

EN KALİTELİ PETROL YATAĞI

Kuzey Afrika'nın yeni direniş simgesi Libya ise, çok kaliteli su ve petrol yataklarına sahip. Üstelik, buradan çıkan petrolün varil maliyeti de çok düşük; sadece 1 dolar. Libya, Avrupa'ya en yakın kaynaklara da ev sahipliği yapıyor.

Emperyalizmin gerçek niyetini; 2. Dünya Savaşı yıllarında, döneminin İngiliz Başbakanı Winston Churchill'in "bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir" sözü çok net anlatıyor. Biz de soruyoruz; "Bir varil petrol kaç can ediyor?"

Ulusal Kanal - 25 Mart 2011

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar