zekeriya_oz_hakkinda_iddianame

Yayın hayatına yeni başlayan Aydınlık Gazetesi bu sürmanşetle yayın hayatına başladı.

Askeri Başsavcının İddianamesi : Örgütün Kurucusu Zekeriya Öz

Asılsız iddialarla örgüt davası açan Savcı Zekeriya Öz hakkında "Suç örgütü üyesi olmak ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten" iddianame düzenlendi.


Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı, Ergenekon Savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, eski MİT Müsteşan Emre Taner ve MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in de aralarında bulunduğu 13 şüpheli hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla iddianame hazırladı. Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok, 'İP/Karargah evleri' soruşturması ile ilgili hazırladığı 2009/45 esas sayılı iddianameyi görevsizlik kararıyla Ankara C. Başsavcılığına gönderilme aşamasında tutuklandı.

İP Karargah Evleri

'İP/Karargah Evleri' isimli belgenin Ergenekon soruşturması kapsamında 21 Mart 2008'de İşçi Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nda yapılan aramada ele geçtiği iddia edildi. Soruşturmayı yürüten savcılar belgeyi Genelkurmay'a gönderdi. Bunun üzerine 'İP/Karargah Evleri' belgesi ile ilgili olarak 31 Mayıs 2008'de Hava Kuvvetleri Komutanlığının emri ile Askeri Savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı yürüten Savcı Üçok, İP Karargah Evleri' belgesinin hiçbir somut ve hukuki kanıta dayandırılmadan MİT tarafından düzenlendiğini belirleyerek iddianame hazırladı.

İddianamede, MİT'in hazırlayıp gönderdiği İP/Karargah Evleri' belgesinin Hava Kuvvetleri'nden sızdırıldığı ve Fetullah Gülen cemaati üyelerince, bu belge üzerinden TSK'yı Ergenekon olarak anılan bir terör , örgütü ile ilişkilendirme çabaları olduğu vurgulandı. Albay Üçok iddianamesini bitirdikten sonra sahte çürük raporu hazırladığı iddiasıyla 26 Eylül 2009'da Savcı Öz tarafından sorgulandı ve 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Üçok tutuklanmasaydı 13 sanıklı iddianameyi görevsizlik kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderecekti.

Şüpheli listesi değişti

Üçok'un tutuklanmasının ardından yerine atanan askeri savcı, Ergenekon savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçenle, eski MİT Müsteşan Emre Taner ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in ismini şüpheliler listesinden çıkardı. Köylü, 2009'da Ergenekon kapsamında gözaltına alınarak, tutuklandı. Ergenekon davasından tahliye olan Üçok'un, sahte çürük raporu davasından tutukluluğu devam ediyor.

'HEDEFTE TSK VAR'


Askeri Savcılığın soruşturmasında ulaşılan sonuçlar iddianamede şu şekilde yer aldı:

"Hiçbir somut ve hukuki bir delile dayanmayan MİT belgesi (İP/Karargah Evleri) oluşturulmuştur. Bu belgeye dayanarak 2 cumhuriyet savcısı tarafından bir kurmay albayın tutuklanması sağlanmıştır. Fetullah Gülen cemaati üyesi olan kişilerce, bu belge üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Ergenekon olarak anılan bir terör örgütü ile ilişkilendirme gayretleri mevcuttur. Askeri Savcılığımızca yapılan bu tespitlerin ardından, belirli bir plan ve organizasyon dahilinde yapılan bu faaliyetlerin amacının ne olabileceği değerlendirilmiştir. Kanaatimizce, bu eylemlerin amacı, faaliyetlerin hedefinde niçin TSK'nın olduğunun irdelenmesi ile anlaşılabilecektir."

Aydınlık - 01 Mart 2011

Son Yazılar