12 Eylül’ün İkinci Perdesi 12 Haziran

12 Eylül referandum tiyatrosunun ikinci perdesi, 9 ay sonra bu kez 12 Haziran’da sahneye konuyor. Ve biz, bize verilen rolleri oynayacağız

12 Haziran sözde seçim sonucunu seçimden tam 4 buçuk ay önce ben şimdiden açıklıyorum:


Yapılacak bu sözde seçim sonunda AKP sözde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne en az anayasayı tek başına değiştirecek sayıda sözde milletvekili ile yeniden gelecek. Yapılacak sözde seçimde AKP’nin böyle bir milletvekili sayısına ulaşması için yüzde kaç oy alması gerekiyorsa 12 Haziran akşamı o oran açıklanacaktır.

12 Eylül referandumunda “Evet”çilerin gerçek oyunun yüzde 31 olduğunu, ama sonucun yüzde 58 olarak açıklandığını Türkiye’de yalnızca ben somut verilerle ortaya koymuştum. “12 Eylül bir tiyatroydu” başlıklı yazım 20 Eylül’den beri internette duruyor. 12 Eylül akşamı ve sonrasında YSK sandık sonuçlarını açıklayabildi mi? 12 Haziran akşamı nasıl bir sonucun açıklanacağı ortada değil mi?

Eskiden seçim işleri bir yüksek yargı organı sayılan ve deneyimli yargıçlardan oluşturulan Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) denetimi ve gözetiminde yapılırdı. Seçmen kütüklerini YSK hazırlar, seçim bölgelerinde seçimler hakim teminatı altında yapılır, seçimlerin kesin sonuçlarını YSK açıklardı. YSK’nın verdiği kararlar da kesin olurdu. Hatta parlamento seçim tarihini belirlemeden önce YSK’dan görüş alır, oradan gelen görüşe uygun bir seçim tarihi saptanırdı.

AKP iktidarı döneminde seçmen kütüklerini İçişleri Bakanlığı’na bağlı Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü hazırlıyor, artık göstermelik olmaktan öteye geçemeyen YSK oradan gelen listeyi geçerli sayıyor. Haydi diyelim ki buraya kadar her şey normal, doğru ve dürüst bir şekilde yapıldı, seçmen sıfatı kazanan herkes listelere yazıldı ve özgürce oylarını kullandı, demokrasi tıkır tıkır işledi.

İşin bundan sonrası oldukça ilginç ve hayli düşündürücü. Şimdi yazacaklarımı başta CHP olmak üzere bütün partiler bildiği halde kimseden bir itiraz gelmemesi, AKP iktidarının açıklayacağı sonuca daha şimdiden herkesin razı olması nasıl açıklanabilir acaba?

12 Haziran’da yapılacak seçimin tüm sonuçlarını YSK’ya Adalet Bakanlığı’na bağlı Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) bildirecek, YSK da oradan gelen sonucu açıklayacak ve seçim sonuçları kesinleşmiş olacak. Yani 12 Haziran’da gerçekleştirilecek sözde seçim, A’dan Z’ye her şeyiyle siyasal iktidarın gözetim, denetim ve kontrolü altında yapılacak, sonuçları da iktidar açıklayacak.

Çıkacak olan sonuçta söz gelimi iktidar seçimi kaybettiğinde Tayyip Erdoğan ortaya çıkacak ve “ben seçimi kaybettim” diyecek, öyle mi? Siz buna inanıyor musunuz?

12 Eylül referandumunda “Evet”çilerin yüzde 31 olan oyunun nasıl yüzde 58 olarak açıklandığını, bütün gayrimeşruluklarına rağmen o sonucun meşru sayıldığını ve kabul edildiğini, herkesten sonuca saygı göstermesinin istenmiş olmasını bir düşünseniz ya.

Dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmayan böyle bir şeytani plana ileri demokrasiye sahip olduklarını sandığımız AB ülkelerinden de bir itiraz gelmemektedir. 12 Haziran akşamı Adalet Bakanlığı YSK’ya AKP’nin yüzde 90, BDP’nin de yüzde 10 oy aldığını bildirirse ve YSK da bunu kesin sonuç olarak açıklarsa kim ne diyebilir? Al sana Tayyip’in bahsettiği iki partili parlamento, al sana ileri demokrasi.

CHP’nin halka yaptığı direniş çağırısı burada önem kazanıyor. Yarın çok daha ağır bedeller ödememek için, bugün belki daha az bedel ödeme pahasına da olsa demokrasiyi, hukuku ve yurdumuzu kurtarmak için, iş işten geçmeden sine-i millete dönmek dahil ne yapılacaksa bugün yapılmalı. Aksi halde yarın çok geç olacaktır.

MHP lideri Devlet Bahçeli, meşruluğunu yitirmiş, Hizbullah ve PKK ile içli dışlı AKP iktidarına, tüm ihanetlerine rağmen destek vermekte ve halkın demokrasiyi, hukuku, ülkenin bütünlüğünü korumak için gerçekleştirmesi gereken eyleme karşı çıkmaktadır. Her şey sandıkta belirlenmeliymiş. Hangi sistemle yapılan seçimde ve hangi sandıkta?

Allah, yurdumuzu ve ulusumuzu şeytanın şerrinden korusun. Amin.

Sefer ÇETİNKAYA - 04 Şubat 2011 - Açık İstihbarat
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar