MİT Raporu : Hizbullah'ın Türkiye'de Bugüne Değin Herhangi Bir Hücre Faaliyeti Bulunmamaktadır

102'nci maddeyle iki hafta önce salıverilen Hizbullahçılar; aslında bundan tam 14 yıl önce, MİT tarafından aklandı. Aydınlık Dergisi'nin bu haftaki kapağına konu olan MİT raporu, "Hizbullah'ın Türkiye'de bugüne değin herhangi bir hücre faaliyeti bulunmamaktadır" diyor.


Aydınlık Dergisi; serbest bırakıldıktan sonra ortadan kaybolan Hizbullahçıların, Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yıllarca nasıl gizlendiğini masaya yatırdı.

Aydınlık, haberinde; Hizbullah-MİT-CIA bağlantılarını ortaya koydu. Dergide Hizbullah'ın, Türkiye için PKK'yla mücadele", ABD için de Güneydoğu'da Süper NATO'nun faaliyetlerini yürüten bir "uzantı" olduğunu bilgisine yer verildi.

O dönem birçok faili meçhul cinayete imza atan Hizbullah istihbaratçısı Rıdvan Çağrıcı, 1994 yılında İstanbul Yenibosna'da evinde yakalandı.

Rıdvan Çağrıcı ile birlikte ele geçirilen örgütsel döküman arasında, MİT'çilere ait sahte kimlikler bulundu. Yapılan araştırmada; kimliklerdeki isimlerin, gerçekten de MİT görevlileri olduğu ortaya çıktı.

Örgüt, 1993 yılı itibarıyla faaliyetlerini Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı desteğiyle yürüttü.

Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, 1993'te MİT'e geri aldığı Mehmet Eymür'ü olağan üstü yetkilerle donatır.


Eymür yasadışı işler için MİT içinde kurulan Kontr Terör Merkezi'nin başkanlığına geçer.

Bu merkez, Hizbullah'ın sorumluluğunu üstlenir ve Tansu Çiller tarafından ithal edilen ancak devlet envanterinde bulunmayan kayıp silahlarla, örgütü besler.

1997 yılında Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi bir davada yargılananların "Hizbullah bağlantısı"nı anlamak için MİT'ten rapor ister. 30 Nisan 1997 tarihinde mahkemeye verilen iki sayfalık MİT raporunda, "bahse konu olan örgütün Türkiye'de operasyonel bir altyapısı tespit edilmemiştir" ifadesi yer alıyor. İki sayfalık raporda Lübnan'daki Hizbullah faaliyetleri anlatılıyor.

Böylelikle Türkiye'deki Hizbullah'ı perdeleyen MİT, raporun sonunda "Hizbullah'ın Türkiye'de bugüne değin hücre faaliyetine veya altyapısına rastlanmamıştır" diyor. MİT müsteşar yardımcısı tarafından kaleme alınan raporda Hizbullah, "ahlaksızlıklara karşı eylem yapıyor" denilerek övgü de alıyor.

Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar, 12 Aralık 2006 tarihli köşesinde Mit Müsteşarı Emre Taner'le yaptığı bir sohbeti yazıyor. Yazıda Emre Taner, Hizbullah'ın bir dönem devlet tarafından kullanıldığını itiraf ettiği anlatılıyor. Şamil Tayyar yazısının sonunda Emre Taner'in dikkat çeken şu sözlerini espri olarak aktarıyor:

"İslam'ın şartı beştir. Ama Ortadoğu'da altı diye bakılır. Altıncısı ABD'dir. Bunu kabul etmeyenleri ABD hemen hizaya getirir."


Ulusal Kanal - 17 Ocak 2011
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar