cin_j20_gorunmez_ucak

Çin'in Görünmez Uçak Testi ABD Savunma Bakanı'nın Ziyaretine Denk Geldi

Çin, J-20 adını verdiği görünmez savaş uçağının ilk testini Amerikan Savunma Bakanı Gates'in Pekin ziyareti sırasında gerçekleştirdi. Batı kaynakları Çin'in bu girişimini Amerika'ya karşı güç gösterisi olarak yorumladı.

Çin Amerika'yı fena şaşırttı.

Yıllardır üzerinde çalıştığı  J-20 adlı görünmez savaş uçağının ilk testini bugün başarıyla gerçekleştirdi.


gorunmez_ucak

Ancak asıl dikkat çekici olan savaş uçağı testinin zamanlaması. Çin'in Amerika'yla askeri farkı kapatması olarak yorumlanan J-20 uçağının testini
Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates'in Pekin ziyareti sırasında gerçekleştirmesi dikkat çekti.

Reuters haber ajansı, Çin'in bu girişimini "güç gösterisi" olarak yorumladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Çin'in egemenliğini, ulusal güvenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak amacıyla ordusunu ve ekipmalarını geliştirdiğini söyledi. Çinli sözcü hiçbir ülkeyi hedef almadıklarını belirtti.

Uzmanlarsa Çin'in test uçuşunun Gates'in ziyaretine denk gelmesinin mesaj niteliği taşıdığını belirtiyorlar.

Reuters'a değerlendirmede bulunan Renmin Üniversitesi'nden Profesör Jin Canrong'a göre Çin, Amerika'nın baskısına boğun eğmeyeceğini göstermek için böyle bir girişimde bulunmuş olabilir. Jin "Çinliler ve bazı ordu yetkilileri hükümeti, Amerika'nın Tayvan'a silah satışı ve Amerika'nın Çin sınırları yakınlarında askeri faaliyetlerde bulunmasıyla ilgili Washington'a karşı baskıyı artırması için hükümeti uyardı" değerlendirmesinde bulunuyor.

Çin bugün görünmez savaş jetinin ilk testini gerçekleştirirken, Cumhurbaşkanı Hu Jintao Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates'le  biraraya geldii

Hu Jintao, Amerika'yla askeri ilişkileri üst düzeye taşımak istediklerini belirtti. Çin Cumhurbaşkanı, Gates'in ziyaretinin  iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyledi.

Amerikan Savunma Bakanı Gates de, Çinle askeri ilişkileri geliştirmek için çaba harcadıklarını vurguladı. Reuters'ın haberine göre Amerikan Savunma Bakanı, Çin'in savaş uçağı testiyle ilgili olarak  " Hu Jintao test uçuşunun önceden planlandığını, ziyarete denk getirilmediğini söyledi" ifadesini kullandı.

Ulusal Kanal - 12 Ocak 2011
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar