castro maradona2 1

‘Futbolun efendileri' Maradona'yı neden sevmedi?

Futbolun efendilerine isyan eden 1.60'lık dev…

Futbolun efendileri hiç sevmedi Maradona'yı! Türkiye'de ‘Çizgi Metin'i sevmedikleri gibi!

Uruguaylı usta yazar Eduardo Galeano neden sevmediklerini şöyle anlattı “Gölgede ve Güneşte Futbol” kitabında:

“… Maradona'nın yıllardır en iyi futbolcu olmak gibi günahı işlediğini unutmak o kadar kolay değildi. Üstelik, güçlü düzenden yana olanların susmasını emrettiği halde… Onun bazı şeyleri avazı çıktığı kadar bağırarak açığa vurmasını, ve özellikle sol ayağıyla oynamasını bağışlamak mümkün değildi. Çünkü ‘sol' kelimesi sözlükte ‘yapılması gerekenin karşıtı' olarak tanımlanıyordu…”

maradona chavez2

Ya ‘Çizgi Metin'!

PTT'den Galatasaray'a transferinin ardından 1970-1976 arasında Türkiye'nin en iyi futbolcularındı ve hep ‘soldan' iniyordu kaleye… Sendika mücadelesinde de vardı, TEKEL direnişinde de… Futbolculara verilen ilaçlara isyan etti, futbolcunun ‘meta' gibi kullanılmasına karşı çıktı ve komünist öldü! Metin Kurt neden kanatta oynadığını soranlara, “Kardeşim ben halkçı bir adam değil miyim? Halka en yakın yer de çizgi değil mi? Başka nerede oynayacaktım” diye cevap veren bir futbol emekçisiydi.

Ya Maradona…

maradona2

Hayalim Pele değildi!

Ölüm haberini duyduğumda çocukluğum gözlerimin önünden geçti! 1986 Dünya Kupası'nda 11 yaşındaydım ve o gün bugündür Türk Milli Takımı'nın olmadığı her turnuvada Arjantin'i tuttum!

Pele değildi hayalim, Maradona'ydı!

Meksika'daki Dünya Kupası'nda İngiltere'ye attığı gol ve “Tanrı'nın eli” tartışıladursun… Aynı maçta 6 İngiliz futbolcuyu ipe dizer gibi geçip attığı gol hafızamda… Bu golleri 10'lu yaşlarında, Arjantin'de futbola başladığı ‘Soğancıklar' takımında atmaya başladığını da unutmamak gerekiyor!

castro maradona chavez

‘Futbolun efendileri' Maradona'yı neden sevmedi?

Çünkü… O Küba Devrimi'nin lideri Castro ve Che Guevara'nın yanındaydı…

Çünkü… Milan tarafından horlanan Napoli taraftarına şampiyonluk getirdi! Güneyli sefillerin yani Napolili yoksulların sesi olduğu için Milanolular ona ‘Kıvırcık Saçlı Jambon' dediler!

Çünkü… Futbolcuların kızgın güneşte futbol oynamalarına kaşı çıkıyordu! İsyan ediyordu.

‘Futbolun efendileri' tarafından yönetilen medya kokainman olduğunu bilerek ön plana çıkarıyordu! Çünkü…

Sözü Eduardo Galeano'ya bırakalım: “… Bir zamanların altın çocuğunun yaptıkları unutulup, ona bir düzenbaz gözüyle bakıldı… Düşmanlarına göre… Kendisini bir ilah gibi gören Maradona, çocukları hayal kırıklığına uğratmış ve futbolun şerefine gölge düşürmüştü. Artık onun bir ölüden farkı yoktu. Fakat bu ceset bir sıçrayışta ayağa kalkmayı başardı… Maradona'nın affedilmeme nedeni bu değildi: Asıl nedeni, söylediği şeylerin bazılarının hoşa gidecek türden olmayışıydı. Bastıbacak futbolcu yukarıdakileri eleştirmeyi alışkanlık edinmişti…”

castro maradona3

Tarih aynı gün gitmelerini istedi!

Fidel Castro ile ilk kez 1986'da Küba'yı ilk ziyaretinde tanışan Maradona daha sonra Küba'da uyuşturucu bağımlılığı tedavisi görmüştü.

Maradona, Castro'yu anlatırken

“Benim için ikinci bir baba gibiydi. Bana kendi ülkemde kapı kapatan klinikler varken o Küba'nın kapılarını açtı” demişti.

castro maradona2

Küba Dışişleri Bakanlığı da Fidel Castro'nun yakın arkadaşı olan Maradona'nın, Castro gibi 25 Kasım'da hayatını kaybetmesi hatırlattı ve mesajında şu cümleyi kurdu: “Tarih aynı gün gitmelerini istedi…”

Küba devriminin hayranı olan Tangocu, bacağında Fidel'in dövmesini, kolunda ise Che Guevera'nın dövmesini taşıyordu… 10 yıl önce, Pravda Gazetesi bir söyleşi yapmıştı Maradona'yla: “Arjantin'in bir oğlu ve büyük bir savaşçısı olarak, büyük rol modelim ulusal kahramanımız Che Guevara'dır. Ona da ihanet ettiler bildiğiniz gibi. Aramızdaki fark, O gerçekleri halkının iyiliği için elinde tüfeği ile savaştı. Benim savaşım ise futbol meydanlarında… Kader çizgilerimiz kesişiyor çoğu zaman…”

Castro da Maradona için, “Sporun Che Guevara'sı” demişti ve aynı gün bir kez daha tarihe geçtiler!

Bu kez ölerek!

Hoşçakal Altın Çocuk!

Aytunç ERKİN – 27 Kasım 2020

Son Yazılar