coronavirus made in usa3 1

Ve ABD'li şirket devreye girdi !

Çin'in Wuhan kentinde patlak veren ve kısa sürede 24 farklı ülkeden yüzlerce kişide görülen coronavirüs salgını ABD'li şirkete yaradı...

Çin'in Wuhan kentinde patlak veren ve kısa sürede 24 farklı ülkeden yüzlerce kişide görülen coronavirüs salgını ABD'li şirkete yaradı. Gilead Sciences şirketinin, Remdesivir adlı deneysel bir ilaç için Çin'li yetkililerle anlaştığı bildirildi.

ABD'li Gilead Sciences isimli ilaç firması geçen Cuma günü, ürettiği deneysel bir antiviral ilacı (Remdesivir) Yeni Coronavirüs vakalarında denenmek üzere Çin’e göndereceğini, ayrıca ilacın etkinliğini araştırmak amaçlı klinik deneylere başlanması konusunda da Çinli yetkililerle anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Bu haberin ardından ABD'li Nasdaq endeksi içinde yer alan Gilead Sciences hisseleri bugünkü seansta 1 Şubattaki kapanış fiyatından yüzde 4,5 primli olarak açılış yaptı.

the wall street journal coronavirus

Wall Street Journal'da yer alan habere göre, konuyla ilgili açıklama yapan Gilead Sciences,

"Remdesivir'in lisansı küresel çapta henüz onaylanmadı ve ilacın güvenli ve etkili olduğuna dair bir ispatı yok. Yeni Coronavirüs'e yönelik herhangi bir verisi olmayan deneysel ilacın artıları ve eksilerini hesaba katan doktorların talebiyle ve yerel denetçi kurulların desteğiyle Gilead, Remdesivir'in onaylanmış herhangi bir tedavi seçeneğinin olmadığı koşullarda az sayıda Yeni Coronavirüs hastasının acil tedavisinde kullanımını sağlamış durumda" dedi.

soner yalcin kara kutu

KARA KUTU HAKLI ÇIKTI !

Aynı şirketin ismi, küresel ilaç şirketlerinin sağlık üzerindeki hegemonyasını anlatan gazeteci yazar Soner Yalçın’ın son kitabı Kara Kutu’da da geçiyor.

Kitapta, ABD eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in yönettiği ilaç devi Gilead Sciences ile ilgili şu satırlar yer alıyor:

“Gilead Sciences…

29 yaşında olan bir tıp doktoru olan Michael L. Riordan tarafından 1987 yılında kuruldu. Bir yıl sonra…

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld  yönetim kuruluna dahil oldu. Hemen ardında da  ilaç şirketinin yönetim kurulu başkanı oldu. Sadece Rumsfeld değil…

ABD Dışişleri Bakanlığı görevlerinde 1982'den 1989'a kadar bulunan George P. Shultz da yönetim kurulundaydı...

İlaç şirketi Gilead Sciences ilginç araştırmalara sponsor oluyordu sürekli. Örneğin…

Gilead Science, uluslararası kuralları ihlal ederek ve hastalarından onay almadan Hepatit C’ye karşı geliştirdiği  “Sovaldi” ilacının (Sofosbuvir) testlerini yaptı.

Gürcistan’daki laboratuvarı tarafından Aralık 2015’te yürütülen deneyler sırasında 24 hasta yaşamını yitirdi. Çalışmaları durdurdu mu? Hayır.  Gilead Sciences testlerini sürdürdü; bunun sonucunda 49 kişi daha öldü. Bu gerçeği Gürcistan Sosyal Güvenlik Bakanı İgor Guiorgadze belgelerle destekleyerek ortaya koydu.

Rus Radyolojik Kimyasal ve Biyolojik Koruma Güçleri Komutanı İgor Kirillov, “Sovaldi” testlerinin aslında Pentagon adına gerçekleştirilen yasadışı silah testleri olduğunu iddia etti. Kimse ortalı olmadı; küresel medya tek cümle yazmadı. Maksat başkaydı…

ABD’nin en derin adamı Donald Rumsfeld 1997’de çiçek hastalığına karşı geliştirilen “Cidofovir” adlı ilacı, FDA’da onaylattırmayı, ardından da molekülünü Pentagon’un biyoterörizm alanındaki araştırmalarına dahil etmeyi başardı!

Gilead Sciences, Donald Rumsfeld 2001’de tekrar Savunma Bakanı olduğunda, “şarbon saldırıları” sırasında Pentagon’a çiçek hastalığına karşı bu ilacı sattı!

Keza:

İlaç şirketi Gilead Sciences, “dünyayı kasıp kavuracak” palavrası sıkılan kuş gribi (H5N1) virüsüne karşı etkili olduğu belirtilen “Tamiflu” ilacını geliştirip Roche ilaç şirketine satan şirketti!

Fortune dergisinden Nelson D. Schwartz şöyle yazdı:

-‘Kuş gribi Roche şirketinin, ‘borsa spekülasyoncusu’ California biyoteknoloji firması Gilead Sciences’e bulaşmasına neden oldu. İlk Tamiflu ilacı, Gilead Sciences'ı geliştirdi. Tamiflu'nun etkinliği konusundaki endişelere rağmen, korkunun açgözlülüğün ne kadar çabuk ortaya çıkabileceğinin hatırlatıcısı oldu bu şirket…

-‘Gilead Sciences, Tamiflu'yu kendi başına geliştirdi, ardından 1996'da Roche şirketine üretim ve pazarlama konusunda yardım almak için lisans verdi. Ancak Tamiflu satışlarının yaklaşık yüzde 10'una eşit telif ücreti alan Gilead, Roche'un ilacı gerektiği gibi tanıtıp satmadığını belirtti. Roche ile lisans anlaşmasını sona erdirme ve münhasır haklarını geri kazanmak için adım atacağını açıkladı…

-‘Roche CEO'su Franz Humer Gilead Sciences şirketinin Tamiflu'yu ihmal ettiği yönündeki iddialarını reddetti. Roche, geçen yıldan beri Tamiflu üretimini iki katına çıkardığını ve gelecek yıl tekrar ikiye katlayacağını belirtti…’ (14 Kasım 2005)

Sonra ne tesadüf dünyada ‘kuş gribi’ patlak verdi!

Sadece  -1997'den 2001'e kadar Gilead Sciences başkanı olan- Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pentagon’a 58 milyon dolarlık alım yaptı.  Başkan Bush 2005 yılında kuş gribi için kongreden 7.1 milyar dolarlık acil önlem paketini geçirdi; bu paketin 1.2 milyarı sadece ‘Tamiflu’ alımını kapsadı...

Kuş gribi sürekli ısıtılırken, üst düzey bir Pentagon görevlisine göre, Rumsfeld, ‘herhangi bir çıkar çatışmasından kaçınmak için’ tüm Gilead Sciences hisselerini sattı; tabii tanesi 35 dolar iken 57’e dolardan! Kuş gribi krizi Başkan Bush ekibinin en zengin üyelerinden biri olan ‘Pentagon şefinin’ en az 1 milyar dolar zenginleştirdi…

Küresel medya ne yazdı o dönem: Kuş gribine karşı tek ilaç ‘Tamiflu’…

Çocuklarda bile kullanımı onaylandı.

Türkiye’de ‘Tamiflu’ karaborsaya düştü; kapış kapış içildi.

Dikkat ederseniz, yan etkilerinden bile bahsetmez olduk; piyasanın çirkinliği yüzünden bu konuya gelemiyoruz…

Bir zamanlar ‘ticaretle kirlenmemiş taraşız ve saf araştırmanın kalesi’ kabul edilen Ulusal Sağlık Enstistüsü 1990’lardan itibaren yozlaşmanın merkezi oldu. Bazı örnekler vereyim:

-Enstitü klinik merkez başkanı Dr. John I. Galin, 1997-2002 yılları arasından ilaç şirketlerinden 145 bin dolar ile322 bin dolar arasında paralar aldığı ortaya çıktı.

-Enstitü kas iskelet deri hastalıkları başkanı Dr. Stephen Katz, görevde kaldığı on yıl boyunca ilaç şirketlerinden 365 bin dolar ile 476 bin dolar arasında para aldığı ortaya çıktı.

-Enstitü alerji ve enfeksiyon hastalıkları bölümünün laboratuvar başkanı Dr. Ronald N. Germain 1993-2003 yılları arasında ilaç şirketlerinden 1.4 milyon dolar aldığı ortaya çıktı.

-Enstitü tümör immünolojisi ve biyolojisi laboratuvar başkanı Jeffrey Schlom, ilaç şirketlerinden 331 bin 500 dolar aldığı ortaya çıktı.

-Enstitü genom araştırma bölümü başkanı Jeffrey M. Tren,t ilaç şirketlerinden 50 bin ile 163 bin arasında para aldığı ortaya çıktı.

Uzatmayayım… Ki Ulusal Sağlık Enstitüsü ABD’de en fazla gizlisi saklısı olan kurumlardan biri. Pisliğin boyutunu düşünün! ‘Çek defteri bilimi’ diyorlar Amerika’da buna…”

Odatv - 03 Şubat 2020

Son Yazılar