esad ailesi tayyip ailesiyle2

Suriye’nin Bölünmesine Hayır!

Tayyip’in İDLİP Taktiği Alandaki Provakasyona Açık Kapı Bırakmıştır!

Tayyip Erdoğan’ın İDLİP’de, 40.000 islamcı teröristi koruması ve özerk bölge kurma taktiği, Suriye Devleti’nin  üniter yapıyı koruma çabaları ve bunu Tayyip’in alanda red etmesi, olası provokasyona açık kapı bırakmıştır. Tayyip Soçi’de yapılan anlaşmada ki  Eylül 2019’e kadar İDLİP’te ki teröristlerin ellerindeki ağır silahları alma ve tasviye etme  anlaşmasına uymamamış ve oyalama taktiğine girmiş, Türk Milletine’de bu konuda sürekli yanlış ve yalan bilgi vermiştir. Sonuçta, bu karışık ortamda askerlerimiz şehit olmuştur. Işıklar içinde yatsınlar. Onlar sadece kendilerine verilen görevi yapmışlardır. Ama bu olayın buraya kadar gelmesinde Tayyip’in vebali büyüktür.

Samimi olmak gerekirse hiç bir ciddi devlet kendi topraklarında başka bir askeri gücü yada paralı askeri gücün izni dışında bulundurulmasını kabul etmez.  Suriye’de etmiyor. Ama Tayyip sürekli bir biçimde uyduruk bahaneler yaratarak bu konuda anlaşma yaptığı Rusya ve Iran’ı oyaladıkça oyaladı ve direttikçe direti.  Diğer yandansa kendi iç politikası ve islamcı vizyonu gereği, Türkiye’deki Suriyelilerin de Suriye’ye İDLİP’i  bahane ederek gitmesini engelledi.

Tayyip’in bu uzlaşmaz tutumunu devam ettirmesinin ise iki ülke açısından da ağır sonuçları olduğu görülmektedir. Belgelerle bu durum artık  sabittir.

Bugün gelinen noktada ise, Tayyip’in Suriye Devleti ile  anlaşıp ve ardından Suriye’nin topraklarının Suriye Devleti tarafından tamamen kontrolü sağlanmadıkça, bu tür provakasyonlar sadece zaman meselesi olmaktadır.

Kaçınılması imkansızlaşmaktadır. Bunun giderilmesi,  Tayyip’in Suriye Devletinin egemenliğine gerçekten saygı duymasına bağlıdır ve Adana mutabakatı çerçevesinde Suriye Devleti’yle  anlaşıp bu akıl almaz tutumuna bir son vermesidir.

Unutmayalım ki,Tayyip, Gül ve Davudoğlu,  izledikleri politikalardan dolayı , bugün Suriye’nin ve Suriye’den dolayı Türkiye’nin  bu hale gelmesinin, bedel ödemesinin, güvenlik sorununun, Suriye’de PKK’nın, El Nusra’nın, İŞİD’in güçlenmesinin, bugüne kadar bu konudan dolayı Suriye’de katledilenlerin ve şehit düşenlerin ve Türkiye ve diğer ülkelerdeki milyonlarca Suriyeli mültecinin,  ABD, Israil, İngiltere, Fransa  ile birlikte bir numaralı sorumlusudur. Arşivler bu konuda ayan beyan ortadadır.

Çözüm bellidir!

Suriye Suriyelilerindir ve Suriye Devletinindir, Tayyip’in , PKK, El Nusra, ABD, İsrail Devleti’nin  değil diye bir perspektif yakalanırsa çözüm olur.

Yüce Türk Milleti, kendinize bir sorun, elinizi vicdanınıza koyun, biz olsak Suriye’nin yerinde ne yapardık diye ve vicdanlı  olun!

Biz nasıl bölünme, esareti, dayatmayı kabul etmiyorsak Suriye’de  etmiyor ve direniyor. Ülkesinin bağımsızlığı için savaşıyor.

Buna saygı duyun!

Sefa YÜRÜKEL – 03 Şubat 2020

Sosyal Antropolog ve Etnograf

Soykırımlar ve Terörizm Araştırmacısı

Son Yazılar