kasim suleymani1 1

Bundan sonra Ortadoğu’da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak !

İran’lı General Kasım Süleymani’ye yapılan saldırı, ABD- Israil ve İran arasında bir konu olmaktan çıkıp, NATO, Rusya, Çin’i de zorlayan Bölge ve hatta Dünya çapında bir savaş’a dönüşebilir!

İranlı General’in temsiliyetinden dolayı, General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi İran açısından da , ABD ve İsrail açısındanda saklansa bile  total ( topyekün) savaş demektir. Bu savaş ABD ve Israil’in dünyadaki tüm  kurumlarını hedef haline getirebilir. İran’ın buna gücü ve kabiliyeti var. ABD ve İsrail bu saldırı ile bence büyük bir hata ve çılgınlık yaptı. Bundan sonra savaşın nerede biteceği belli olmaz. İran buna mutlaka karşılık verir. Süleymani İran için herşey demekti. Saldırı İran milletini birleştirmiştir. ABD’nin umduğu gibi İran’da karışıklık çıkarması bu şekilde mümkün değildir.

Hesaplaşmanın en kötüsüne başta ABD ve İsrail, Ortadoğu ve dünya hazır olmalıdır. Ortadoğu’da, alanda taban açısından güçlü olmadıkları için kaybeden ABD ve İsrail olacaktır  bu durumda. ABD ve İsrail destekli paralı milislerde bundan zarar görecektir. ABD yanlısı bu güçler yani PKK ve İŞİD, eğer  bu ortam sürerse zaten ayakta kalmaları mümkün değildir. Çünkü ABD ve İsrail ile  beraber hareket eden kim olursa olsun bundan böyle bölgede kesin  hain gözü ile görülecektir ve bu İran ve ona bağlı güçler tarafından doğrudan hedef olma anlamına gelecektir. Ortadoğu bundan sonra bu yüzdende PKK ve İŞİD gibi örgütleri kaldırmaz. Ama ABD ve İsrail bu iki yapıyıda mutlaka önümüzdeki hesaplaşmada Suriye, Irak, Lübnan ve İran’da, hatta Türkiye ‘de de kullanacaktır. Buna kısmen Irak’ın Sunni aşiretleri ve Barzani ekibinide dahil etmeye çalışacaktır. Çünkü Bölge’de yere basmak için işbirlikçilere ve paralı askerlere ABD ve İsrail’in mutlaka ihtiyacı olacaktır. Ellerindeki yegane  kurulmuş varlık bunlardır.

İran ise, Lübnan’da Hizbullah, Suriye’de Suriye Hükümeti ve Hizbullah, Yemen'de Husiler, Filistin’de İslami Cihad ve anlaşabilirlerse Hamas, Irak’ta, Irak Hükümeti, Haşdi Şabi ve türevleri, Mehdi Ordusu, Hizbullah ve Körfez ülkelerindeki Şii‘leri vb gibi hatırı sayılır güçleri  harekete geçirecektir. İran ayrıca, Hürmüz Boğazı’nı kapatıp ABD gemilerinin İran Körfezine girmesini engelleyebilir, hatta belirli bir süre için hiç bir ticari geminin bile geçmesine izin vermeyebilir. Bu dünya ticaretinin durgunluğuna yol açacaktır. Herkes  bundan çok etkin bir biçimde etkilenecektir. Buna bence İran en son çare olarak başvuracaktır. Ayrıca Kızıldeniz'de de İran ABD ve İsral’e karşı hatırı sayılır eylemler yapabilir. Ama İran, savaşı ABD ve İsrail içlerinede yayabilir. Dünyanın bütün ülkelerinde örgütlediği birimleri veya uyuyan hücrelerini harekete geçirebilir. Çünkü İran defalarca eğer bir savaş olursa bu sadece İran ve Ortadoğuda olmayacak ve heryerde düşman hedefimiz  olacaktır açıklaması yapmıştı. Bütün bu olasılıklar şu anda masadadır.

ABD ayrıca, Türkiye’yi İran ve Rusya, Çin  eksenini kesinlikle parçalatmak için zorlayacaktır. Hatta mezhep savaşı çıkarttırıp öncelikle Irak’ta başlatıp bunu İran - Türkiye savaşına döndürmeye çalışacaktır. Bunu yıllardır denemektedir ve yine deneyecektir. Çünkü bu sadece İran’nın değil Türkiye’nin de mahvı olur. Bu 3. Dünya savaşının kapılarını kesinlikle aralar. ABD NATO’yu da kullanarak Rusya ve müttefiki İran’la Türkiye’yi karşı karşıya getirtmek için elinden geleni yapacaktır. Kardeş kanı akıtmada mezhep eksenli hareket eden hükümetleri  Ortadoğu’da mutlaka zorlayacaktır. Bu ama gerçekten sadece İran’nın değil Türkiye’nin de sonu olur. Türkiye asla bu tuzağa düşmemelidir.

ABD ve İsrail’in yaptığı bu saldırı, esasında İran, Türkiye, Rusya ve Çin yakınlaşmasına karşı da bir saldırıdır. Çin’nin Bir Yol Bir Kuşak Projesi ve Rusya’nın Ortadoğu politikaları ile Türkiye ve İran’ın politikalarının kesişmelerenden dolayı,  ABD, ABD’nin bölgede kalmasını bu durumda  zorlaşacağını ve  ABD’nin bölgeden tıpış tıpış gönderileceğini bildiği için ABD,   bu saldırıyı çok yönü olan ve çok hedefli bir saldırı olarak gerçekleştirmiştir. Bunun da üzerinde durulmasında da  yarar vardır.

Bence Kasım Süleymani’ye karşı yapılan suikast yada Iran ve müttefikleri ne karşı olan bu savaş ilanını bu anlamda bir Dünya savaşının kapılarını aralayabilme olasılığıda olduğu için Dünya ya da yapılmış saymak bence abartılı sayılmamalıdır. Durum tehlikelidir. ABD ve İsrail bu işin bile bile baş rol oyuncusudur. Ama savaşı başlatan taraf her zaman galip gelmeyebilir. Tarih bunun dersleriyle doludur.

Bu gelişmeleri önümüzdeki dönemde daha net olarakta görmek mümkün olacaktır.

Türkiye  ise, bu konuda kendi hamlelerini yapmaya hazırlanmalı, TBMM ve siyasi partileri kararlarının içine dahil etmeli ve Ortadoğu'daki yeni şekillenmede, anti emperyalist, milli ve bölgesel davranmalıdır.

Sefa YÜRÜKEL – 04 Ocak 2020

Sosyal Antropolog ve Etnograf

Soykırımlar ve Terörizm Araştırmacısı

Son Yazılar