husnu mahalli225

Süzme salak !.

İlk kez 9 Haziran'da IŞİD'in Musul'u işgal ettiğinde ortaya çıktı ve kendini Halife ilan etti.

İkinci kez geçen pazar kalaşnikofu ile poz verdi.

Oysa bir zamanlar Suriye'nin yarısı ile Irak'ın üçte birini yönetiyor ve emrinde en az 100 bin militan vardı.

Irak Şam İslam Devleti'nin lideri Bağdadi!

Son görüntüsünü en az on kez izledim.

Adamın konuşma şeklini, oturuşunu, dil bilgisini, mimiklerini, kameraya poz verişini ve daha bir çok detayı.

Adamda hiçbir özellik yok.

Adam usta bir oyuncu değilse kesin süzme salak yani zeka yoksunu.

Öyle olmasaydı dünyada bu kadar ruh hastası, sapık ve katil ona inanmazdı.

Adam kesin bir istihbarat örgütünün özel üretimidir.

Şimdiye kadar sağ kalması bunu kanıtlıyor.

Peki bu adam nerde?

el bagdadi turkiye dosyasi1

Neden Türkiye ile ilgili dosyayı kameraya gösterdi?

Örgütün geçmişteki yayınlarına bakılırsa Bağdadi Hazretleri gelip İstanbul'u yeniden fethedip sonra da Emevi Camisi'ne gidip halifeliğini ilan edecekti. Sonra da Yavuz Selim'in 24 Ağustos 1516'da Suriye'ye girdiği yer Mercidabık'da kafir ordularıyla karşılaşıp onları yenecek ve Büyük İslam devletini kuracaktı.

Balkanlar, Kafkaslar, Türkiye, İran, Arap dünyası ve Kıbrıs onun olacaktı.

İşin efsane boyutu da vardı çünkü Fırat nehrinin suları çekilecek, altından dağlar ortaya çıkacak sonra da siyah giysili ve siyah bayraklı İslam ordusu Haçlıları ve Yahudileri yenecek.

Ama olmadı İslam ordusu Haçlılara ve Yahudilere dokunmadan Müslümanları kılıçtan geçirdi sonra da kendisi dağıldı.

Suriye ve Irak'tan çaldığı altınları da Bağdadi Hazretleri Amerikalılara verdi ve ortadan kayboldu.

Nerede saklanıyor bilinmez ama Arap medyasına göre 4 olasılık var:

Irak, Suriye, Libya ve Türkiye.

Adam elindeki Türkiye dosyasını özellikle gösterdi.

Olay çok ciddi!

Dünyanın her yerinde uyuyan hücreleri var.

Sri Lanka saldırılarını gerçekleştiren 7 intiharcı bunu kanıtlıyor.

Anlaşılan misyonu henüz bitmedi.

1986'da CİA, Suudi Arabistan, BAE ve Pakistan istihbarat örgütlerinin desteğiyle Kaide'yi kuran Bin Ladin yaptığı her şeyle dolaylı-dolaysız ABD, İsrail ve batının hizmetinde oldu.

Radikal İslamla ilgili şimdiye kadar yaşadığımız tüm belalar Kaide ideoloji ve eylemlerinin sonucudur.

Arap Baharı'na dek.

CİA 2 Mayıs 2011'de Bin Ladin'i Pakistan'da saklandığı evde öldürdü. Yazılanlara bakılırsa meğer CİA bu yeri 5 yıldır biliyordu ama adam ve ideolojisi onlara gerekiyordu.

Bin Ladin öldürüldü ve yerine Eymen Zavihiri getirildi.

Eymen'in kardeşi Muhammed Arap Baharı sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı Müslüman Kardeş Mursi'nin arkadaşıydı.

Suriye'de ise Zavahiri'nin talimatıyla Colani denilen bir adam 2011 sonlarına doğru Nusra'yı kurdu.

Colani 50 bin adamıyla birlikte şimdi İdlib'te.

Arap medyasına göre Bağdadi orada saklanmış olabilir.

Zavahiri şimdilik ortalıkta görünmüyor.

ABD ise Taliban'la görüşmelerini sürdürerek tekrar iktidara getirmeye hazırlanıyor. Belki de 2001 öncesinde olduğu gibi dünyanın tüm radikal İslamcılarını orada toplamayı planlıyordur.

Kullan kullan at çöpe.

Bin Ladin misali.

Başkan Trump Müslüman Kardeşleri terör listesine alırsa ortalık daha da şenlenecek.

Dünyanın bir çok yerinde legal ya da yarı legal çalışan bu örgüt üyeleri ya da çizgisindeki kişiler yer altına inecek ya da indirilecek.

Sonrası çok belli.

Herkes herkesi boğazlayacak, İslam coğrafyası darmadağın edilecek, Müslümanlar birbirini öldürcek.

Kaide, Taliban, IŞİD, Nusra, El-Şebab, Boko Haram ve benzeri ruh hastalarının son 30 yılda başka ülkelerde gerçekleştirdiği terör saldırılarında toplamda beş bin kişi öldüyse bizim coğrafyada en az 4 milyon insan öldü, beş milyonu sakat kaldı ve yoksulluk, cehalet, bağnazlık ve karanlık her yeri kapladı.

Oyun bitmedi ve bitecek gibi görünmüyor.

Önlenebilir mi?

Türkiye kurtulursa evet.

Türkiye kurtulursa bu coğrafyada demokrasi ve çağdaşlaşma mücadelesi veren halkların da umudu yeşerir.

Bağdadi İstanbul'a gelememişken biz Bağdat'a gider oradan da Şam'a uzanırız.

Yeni bir Bahar dalgası.

Cahit Sıtkı Tarancı'nın deyimiyle ‘Gökyüzü mahallesi İstanbul'dan.

Sonrası çok kolay.

Hüsnü MAHALLİ - 03 Mayıs 2019

el bagdadi turkiye dosyasi2

İlgili Haber :

Bağdadi'nin elindeki "Türkiye" dosyası ne anlama geliyor ?

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, Temmuz 2014'ten bu yana ilk videosunu yayımlayarak hayatta olduğu, örgütün küresel varlığını ve saldırılarını yoğunlaştırmak için uğraştığı mesajını verdi.

Son ses kaydı Ağustos 2018'de yayınlanan Bağdadi, yeni videosunda "halifeliğine" yeni katılanları kutluyor. Bunların arasında Mali, Burkina Faso ve Sri Lanka'daki bağlantılı örgütlerin adını sayıyor.

Video ayrıca IŞİD'in Türkiye'de ilk defa "resmi" bir varlık sağlamayı hedefleyebileceğine işaret ediyor. Bağdadi, elinde "Türkiye Vilayeti" yazan bir belgeyi incelerken görülüyor.

IŞİD liderinin kendini sağlıklı, güçlü ve göstererek, örgütün günümüzdeki ve önümüzdeki süreçte erişeceği gücüne inandığını söyleyerek IŞİD militanları ve destekçilerinin moralini artırmak istiyor.

BBC Türkçe'den Mina Al-Lami'nin analizine göre videonun yayımlanması, örgüt destekçilerinin internette IŞİD liderine bağlılıklarını yenileyen açıklamalar yaptığı bir kampanya başlatmalarını sağladı bile. Bazı sosyal medya kullanıcıları profil fotoğraflarını Bağdadi'nin fotoğrafı ile değiştirdi.

29 Nisan'da Telegram uygulaması üzerinden yayınlanan 18 dakikalık video, IŞİD'in merkezi medya yapılanması olan, örgüt liderlerinin mesajlarını duyuran ve nadiren yayınlanan yüksek profilli videoları hazırlayan El-Furkan tarafından dağıtıldı.

ZAMAN VE MEKAN !

Videonun tarihi Şaban 1440 olarak gözüküyor. Hicri takvimde bu ay, 6 Nisan - 6 Mayıs 2019 arasına denk geliyor. Videonun yayımlanma tarihi olarak da, cihatçıların genellikle saldırı ve propagandalarını artırdıkları Ramazan ayının bir hafta öncesi seçilmiş.

Bağdadi videoda güncel olaylardan bahsediyor. Bu konular arasında yer alan İsrail'de Binyamin Netanyahu'nun dördüncü başbakanlık dönemi, Sudan ve Cezayir'de protestolar sonucu liderlerin istifa etmesi Nisan'da gerçekleşmişti.

Fakat 21 Nisan'daki Sri Lanka saldırılarına dair açıklamaları, videoya eklenmiş bir ses kaydı olarak gözüküyor. Bu da videonun 6-21 Nisan arası çekilmiş olabileceğini gösteriyor.

Videonun çekildiği yer bilinmese de çekimin yapıldığı setin düzeni dikkat çekiyor.

Bağdadi üst düzey IŞİD yöneticilerini divanında ağırlayıp onlarla "halifeliğin" işlerini tartışıyormuş gibi gözüküyor. Bağdadi ile yüzleri maskeli ve mozaiklenmiş olan üç adamın bulunduğu mekan bir çadır olabilir.

Videonun başlığı ise "Allah tarafından korunası Müminlerin Emiri İbrahim İbn Avvad el-Bedri el-Haşimi el Huseyni el Kureyşi el Bağdadi'nin huzurunda".

Sözde halife olarak Bağdadi tek başına saklanmış gözükmüyor. Bu sahne özellikle, Bağdadi'nin yalnızca hayatta olduğunu göstermek değil, aynı zamanda "halifeliğin" işleyişi ve geleceği konusunda aktif bir rol oynadığını da kanıtlamak için hazırlanmış gibi duruyor.

Bağdadi'nin giydiği yelek ve yanındaki silah ise kendisinin yalnızca bir lider değil aynı zamanda savaşçı bir lider olduğunu göstermeyi hedefliyor.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, Bağdadi'nin görünümü ve setin, eski El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in videolarını andırdığına dikkat çekiyor.

Güvenlik araştırmacısı Cole Bunzel ise seti, IŞİD'in öncülü olan Irak El Kaidesi'nin 2006'daki lideri Ebu Mussab el Zerkavi'nin videolarına benzetiyor.

Bağdadi'nin önünde IŞİD'in çeşitli kollarından gelen "aylık raporlar" yer alıyor ve Bağdadi bunları göstermelik bir şekilde inceliyor. Bu pozla da grubun işleyişine hakim olduğunu göstermek istiyor.

KÜRESEL VARLIK VE STRATEJİ !

Video IŞİD'i toprak kaybına rağmen hayatta kalmayı başaran bir örgüt olarak göstermenin ötesinde kendine güvenen, dünya çapında yeni örgütleri kendine bağlamayı başaran ve daha da ölümcül saldırılar düzenleyen bir yapı olarak sunuyor.

Bağdadi bu vesileyle Mali ve Burkina Faso'da kendilerine katılan örgütleri tebrik ederken "Kardeşimiz Ebu Velid el Sahravi" dediği bir kişiye de teşekkür ediyor. Bu, Sahravi'nin bölgedeki IŞİD'e bağlı örgütlerin başına geçmiş olabileceği anlamına geliyor. Mart sonuna doğru bu bölgelerde IŞİD'e bağlılık ilan eden örgütler, IŞİD'in bölgede ilk defa varlık göstermesini sağlamıştı.

Sahra bölgesinde El Kaide ile ilişkili bir örgütün lideri olan Sahravi, ilk olarak 2015'te IŞİD'e bağlılık ilan etmiş, Ekim 2016'da da IŞİD böyle bir bağlılık ilanı aldıklarını açıklamıştı.

Bağdadi konuşmasında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde düzenlenen saldırıları üslenen "Orta Afrika Vilayeti'nden" bahsetmese de, incelediği raporlar arasında bu isimde bir vilayet de gözüküyor.

IŞİD lideri "Horasan Vilayeti'nde" yeni bağlılık yeminlerinden bahsetse de bunların kimler olduğu konusunda bir bilgi vermiyor. Bu, o kişilerin diğer gruplardan ayrılan insanlar olabileceği izlenimini uyandırıyor.

IŞİD, Horasan terimini Afganistan ve Pakistan'dan bahsetmek için kullansa da Hindistan kontrolündeki Keşmir ve İran'daki saldırıları da Horasan kolunun yaptığını açıklamıştı. IŞİD ilk olarak Ocak 2015'te bir Horasan yapılanması kurduğunu duyurmuştu.

Bağdadi, Sri Lanka'daki örgüte katılan militanları da kutladı, saldırılarını övdü ve birlik olmalarını tavsiye etti.

“TÜRKİYE VİLAYETİ”

İlginç bir şekilde, videonun son sahnesinde Bağdadi, aralarında "Türkiye Vilayeti'nin" de bulunduğu çeşitli IŞİD kollarının dosyalarını incelerken gözüküyor. IŞİD daha önce Türkiye'de "resmi" bir varlık ilan etmemişti. Örgütün destekçileri bu gelişmeden özellikle heyecan duyan paylaşımlarda bulundu.

Dosyalarda Tunus ise sonunda "Vilayeti" ifadesi olmadan yer alıyor. Yıllardır orada bir taban edinmekte zorlanan örgüt, Mart ayından beri Tunus'taki varlığını güçlendirmeye çalışıyor.

Bağdadi yanındaki üç kişiyle konuşurken bir altyazı ile IŞİD liderinin "Çabaların iki katına çıkarılması, haçlıları, kafirleri ve onlara yardım edenlere yönelik saldırıların yoğunlaştırılması" emirlerini verdiğini anlatan bir altyazı gözüküyor.

IŞİD, Suriye'de kontrolünde bulunan son toprak olan Bağuz'u Mart ayında kaybetmişti. Örgüt o günden beri küresel etkisini artırmaya çalışıyor ve Mali, Burkina Faso, Demokratik Kongo ile Sri Lanka referansları buna yönelik bir adım olarak görülüyor.

Videonun yayınlandığı gün de örgüt Bangladeş'teki bir saldırının sorumluluğunu üstlendi. IŞİD 2016'dan beri Bangladeş'te herhangi bir saldırı düzenlemiyordu.

Bağdadi videoda stratejik olarak, IŞİD militanlarına "düşmanlarla" uzun bir savaşa hazırlanmaları, onların imkanlarını tüketecek bir yıpratma savaşını başlatmaları emrini verdi.

Mesajdan anlaşıldığı kadarıyla IŞİD eskisi gibi bir toprağı ele geçirip orada kontrolü sağlamaktansa küresel anlamda bir "terör dalgası" yaratmaya odaklanmış durumda.

Odatv – 02 Mayıs 2019

Son Yazılar