sami mentes

2 polisi aslında kim şehit etti ?

Herkesin aklına gelenin perde arkası...

Tarih tekerrürden ibaret mi?

Her zor anda aynı plan devreye sokulursa işe yarar mı? 

Bu sorular, yanıtlarını bu yazının sonunda bulacak mı? 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde saldırıya uğraması, korunmak için sokulduğu evin etrafını saranların “yakın, yakın” haykırışları, hafızalarda 2015 yılını canlandırdı. 

2015 7 Haziran’ında yurttaşlar sandığa gitmiş, AKP için karanlık tablolardan biri çıkmıştı. Ya koalisyon kuracaktı ya da seçimleri yenilemenin ve oradan güçlü çıkmanın yollarını bulacaktı… 

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, muhalefet partileriyle “istikşafi” görüşmelerini sürdürdü ve koalisyon kararı çıkmadı. Artık yeniden seçim zamanıydı… Ve 1 Kasım’da tekrar sandık kurulacaktı. 

ÖNCE SURUÇ, ARDINDAN CEYLANPINAR… 

Önce 20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden yürekleri dağlayan haber geldi. Canlı bomba, kültür merkezinin bahçesinde bulunan gençlerin arasına girip kendini patlattı: 34 kişi hayatını kaybetti… 

Aradan 2 gün geçti.

Çözüm sürecinin sıkıntıya girdiği o günlerde, bir diğer acı haber Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinden geldi. 

22 Temmuz 2015’te, Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar isimli polis memurları susturuculu silahtan çıkan kurşunlarla başlarından vurularak öldürüldü. 

Doğal olarak, ilk şüpheli PKK idi. Keza PKK da, kendilerine “Apocu Fedailer” denilen bir grubun eylemi yaptığını duyurdu. 

Gelin görün ki... 

İlginçtir: Birkaç gün sonra ise aynı PKK olayın kendileriyle bir ilgisinin olmadığını açıkladı! 

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise, şehit polis memurlarının kaldığı evin kapısında zorlama tespit edilemediği belirtildi.

İHBARLA GELEN TUTUKLAMALAR: “ABİ BEN BUNLARIN HEPSİNDEN HABERDARIM”

Saldırının ertesi günü... 

Beş kişinin içinde olduğu bir araç polis tarafından durduruldu ve araçtakiler cinayet soruşturmasına dahil edildi. 

Zira... Karakolda işlemlerin sürdüğü sırada telefonla gelen bir ihbarda, araçta bulunanların cinayete karıştığı söylendi. İhbarı yapan kişiye “nereden biliyorsun” diye soruldu; “Abi ben bunların hepsinden haberdarım” yanıtı geldi. 

Neden acaba, ihbarı yapan kişi yeterince araştırılmadı… 

Dosyaya gizlilik kararı konuldu.

HTS KAYITLARI İMHA EDİLDİ !

Soruşturmanın en önemli dayanaklarından birisi, şüphelilerin cep telefonlarına ait HTS dökümleri idi. 

Dava sürecinde HTS dökümleri isteniyordu, ancak bir türlü gelmiyordu. Çünkü, HTS kayıtları ilk incelemenin ardından “hiçbir kopyası bırakılmaksızın” savcının talimatıyla imha edilmişti. 

Neler oluyordu? 

Polislerin şehit edildiği evde yapılan incelemede bulunan parmak izlerinin hiçbiri, yargılanan sanıklara ait çıkmadı. Ancak evdeki 10 farklı parmak izinden dördü bir polise ait çıktı. 

Heyhat, o polisle ilgili hiçbir işlem yapılmadı!

HEPSİ BERAAT ETTİ: “FAİLİ MEÇHUL” ZİNCİRİNE BİR HALKA DAHA EKLENDİ…

Bitmedi! 

Dava sürecinde dinlenen tanıklar çelişkili ifadeler verdi. 

Zaman içinde tahliye kararları da geldi. Artık davanın sonuna yaklaşılıyordu. 

Savcı verdiği mütalaasında, tutuklu olan dört sanığın iki polisi öldürmek suçundan ayrı ayrı ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılmalarını istedi. Davanın dördüncü duruşmasında tahliye edilen beş kişinin ise beraatını talep etti. 

Takvim yaprakları 1 Mart 2018’i gösteriyordu. 

Karar günüydü. 

Mahkeme heyeti 9 sanığın tümünün “cinayet” suçlamasından beraatına hükmetti... 

Eee, boşuna yatmamalıydılar! 

Tutuklu yargılananların sosyal medya paylaşımları ile “örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla 1’er yıl 6’şar ay hapis cezası alarak tahliye edilmelerine karar verildi.

Yani... 

Yanisi şu:

2 polisi kimin öldürdüğü bulunamadı! 

Ve geçen hafta...

Verilen beraat kararları Bölge Adliye Mahkemesi tarafından da onandı.

KRİTİK İSİMLERE NE OLDU ?

Pek bu süreçte başka neler yaşandı:

- Polisleri öldürmekle suçlanan 7 kişiden bazıları için tutuklama kararı veren Hâkim Nurettin Bulut FETÖ’den tutuklandı.

- Öldürülen polislerin otopsisine katılan Savcı Nurullah Örenli’nin FETÖ’den ihraç edildiği ortaya çıktı. Otopsi savcısı Örenli de dahil 22 polis FETÖ’cü olduğu suçlamasıyla açığa alınıp, tutuklanıp, ihraç edildi. 

- Soruşturma Savcısı Mehmet Kıvanç Kılsızoğlu’nun ise Ceylanpınar soruşturmasını tamamlanmasının hemen ardından terfi alması dikkat çekmişti. Zira, Savcı Kılsızoğlu, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezi’ne hâkim olarak atanmıştı. 

Gün geldi, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezi’nde FETÖ soruşturması kapsamında arama yapıldı. Ceylanpınar davasının avukatları, Kılsızoğlu hakkında da FETÖ’den arama kararı çıkarıldığını açıkladı.

- Sanıklarla ilgili ihbarda bulunulan numaranın sahibi  (dikkat edin; ihbarı yapan kişi değil) T.B.'nin kardeşi Ramazan B., FETÖ operasyonları kapsamında Şanlıurfa'da tutuklandı. T.B.'nin diğer kardeşi Mithat B. ise FETÖ Şanlıurfa koordinatörü olarak aranıyor.

Evet, Ceylanpınar’da 2 polisi öldürenlerin kim olduğu ise “bilinmiyor.” HDP cinayetlerle ilgili Meclis’e araştırma önergesi sundu, ancak öneri kabul edilmedi.

TARİH TEKERRÜR ETMESİN !

Ceylanpınar’ı neden anlattık? 

Dosya tamamen kapandıktan günler sonra, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde bir provokatif saldırı gerçekleştirildi. 

Ve bu saldırı, “İstanbul’daki seçimlerin iptal edilmesi” tartışmasının üstüne geldi. 

Ne yazık ki; hafızalara 7 Haziran ile 1 Kasım arasında yaşanan, ülkeyi kana boğan, canlı bomba saldırıları ve “faili meçhul” cinayetler geldi. 

Keşke... 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu ile uğraşacağına, şehit olan polislerimizin katillerini yakalasa! 

Umarım Churchill, “Ne kadar geriye bakabilirsen, o kadar ileriyi görürsün” derken yanılmıştır.  

Sami MENTEŞ – 23 Nisan 2019

Son Yazılar