Okkes-Sendiller

Ökkeş Şendiller'in,Maraş Katliamındaki Rolünü Aydınlık Ortaya Çıkartmıştı

Maraş Katliamı'nın 32. yıldönümünde, Ökkeş Şendiller ismi bir kez daha gündeme geldi. Ülkü Ocakları, katliamı protesto eden yurttaşlara yönelik saldırı girişiminden Şendiller'i sorumlu tuttu. Şendiller ise olaylarla ilgisinin olmadığını öne sürdü. Ajanslara konuşan Şendiller, 1978 olaylarındaki sorumluluğunu da inkâr etti ve Aydınlık Gazetesi'ni suçladı. Peki, Maraş olaylarının perde arkasında neler vardı?

İşte Aydınlık gazetesinin, daha o günlerde ortaya çıkardığı gerçekler.

Ökkeş Şendiller, pazar günü yaşanan olaylarla ilgisi olmadığını öne sürdü. 32 yıl önceki katliam konusunda da, Aydınlık Gazetesi'nin yayınları nedeniyle bir numaralı sanık haline getirildiğini öne sürdü.

Şendiller, Aydınlık gazetesinin ortaya çıkarttığı gerçekleri, inkâr ediyor. Peki, Aydınlık gazetesi o dönem karanlıkta kalan noktaları nasıl aydınlatmıştı?

"Alevi-Sünni çatışması" çıkartmak, Gladyo'nun 1980 öncesi sıkça kullandığı yöntemlerden biriydi. Bu tertiplerden en büyüğü de, 1978'de Kahramanmaraş'ta gerçekleşti.

Olaylar, 19 Aralık akşamı, Çiçek Sineması'na ses bombası atılmasıyla başladı. Bomba atıldığı sırada sinemada Cüneyt Arkın’ın başrolünü oynadığı “Güneş Ne Zaman Doğacak” filmi gösteriliyordu.

Filmin önemli bir özelliği vardı: Rusya’dan Türkiye’ye kaçan iki Türk’ün öyküsünü anlatan filmi izleyen 857 kişiden çoğu Ülkücüydü. Saldırıda ölen olmadı. Çünkü bombanın tahrip gücü yoktu. Ancak Ülkücülerin harekete geçirilmesi için yeterli oldu.

Bombayı sinemaya atan kişinin, o zamanki adıyla Ökkeş Kenger olduğunu, Aydınlık gazetesi ortaya çıkarmıştı. Sonradan soyadını Şendiller olarak değiştiren Ökkeş Kenger, bomba atıldıktan sonra Ankara Ülkü Ocakları merkezine telefon açarak, "Görev tamam, yardım gönderin" demişti.

Şendiller, olaydan sonra yakalanan ilk kişilerdendi.

Şendiller, olayları bastırmakta görevli askeri birliklerin önünde ağlayarak, bütün suçlarını ikrar etmişti. Bu ikrarın tutanakları dava dosyasında yer alıyor.

Dosyadaki tanık ifadeleri, bir gerçeği daha ortaya koyuyordu.

Şendiller, Maraş olayları sırasında da evlerin yakılması ve yurttaşlarımızın katledilmesi eylemlerinde yer almıştı. Maraş Davası boyunca, 834 sanığın liderliğini de Şendiller yaptı.

Ulusal Kanal - 22 Aralık 2010
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar