yilmaz polat

TÜRKEN Vakfı (USA) çiftliği...

Ensar ve Türgev Vakfı'nın ortaklaşa 2014 yılında ABD'de kurduğu TÜRKEN (USA) Vakfı'nın

New York Manhattan'dan sonra milyonlarca dolarlık mal varlığını ABD'nin öteki bölgelerine de açılarak genişlettiği ve son olarak ünlü boksör Muhammed Ali'nin Michigan'da karısına kalan çifliğini (iki buçuk milyon) dolara satın aldığını yazmıştım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dayıoğlu Halil Mutlu,  Esra Albayrak, Ömer Faruk Albayrak gibi Erdoğan’a yakın isimlerin bulunduğu, Haluk Gani, Ahmet Bayraktutar gibi Bilal Erdoğan'ın Kartal imam hatip okulundan arkadaşlarının olduğu Türken Vakfı  Ali’nin Çifliğini yaz okulu yapmaya karar vermiş.

TÜRKEN Vakfı yöneticisi  Behram Turan , yandaş bir gazeteye yaptığı açıklamada, Muhammed Ali’nin Çifliği'nin bulunduğu bölgede geniş bir Müslüman topluluğu olduğunu, çiftliğin Müslüman öğrenciler için yaz okulu olarak kullanılacağını söyledi.

Türken’in yaz okulu için kısa adı CAIR olan (Council on American-Islamic Relations)- Amerika İslami İlişkiler Konseyi ile işbirliği yapacağı bildiriliyor.

Çiftliğin bir kaç kilometre yakınında (Andrews University) adlı üniversite bulunuyor. Üniversitenin başkan yardımcısı Michael Nixon, CAIR’de çalıştı. Cair’in Başkanlığını Filistin asıllı  Nihad Awad yapıyor. Awad, Merve Kavakçı ve Teksas’ın Dallas kentinde imamlık yapan babası Yusuf Ziya Kavakçı’nın yakın dostu. AKP Yönetimi tarafından Endonezya Büyükelçiliği'ne atanan Merve ve babası CAIR'in aktif üyeleri arasında bulunuyor. Baba Kavakçı’ya Kuzey Amerika İslam Birliği ABD’de oturma izni (yeşil kart) aldı.

ABD resmi vergi (990 nolu)  kayıtlarına göre, bağışlarla  ’22 milyon 278 bin 849’ dolar olan mal varlığını bir yılda ’43 milyon 680 bin 873’ dolara çıkaran TÜRKEN Vakfı’na ABD’de bağış yapanların listesi belgede yer almıyor.

ABD’de dernek ve vakıf statüsünde kurulan vergiden muaf (501 C) statülü kuruluşlar yabancı ülkelerden doğrudan para alamıyor. Yasaya göre, ABD’de kayıtlı vatandaş ve şirketler bağış yapabiliyor.  Türken, Manhattan’ın en pahalı bir yerinde  (2. cadde,41.sokak köşesi)  on milyonlarca dolara mal olacak 21 katlı bir Türken Evi inşa ediyor. Bina  mescit, rekreasyon alanı, ofis, çok amaçlı oda gibi birimler olacak, öğrencilere kiraya verilecek.

TÜRKEN Vakfı ayrıca New York, Washington D.C. Boston ve Şikago gibi kentlerde apartman daireleri kiralayıp ‘ öğrenci evleri’ adı altında binlerce dolara kiraya veriyor. (tek kişilik odalar 1.300, iki kişilik odalar 800 dolar.)

Yilmaz POLAT – 26 Ocak 2019

turken usa bagislar1

turken usa bagislar2

turken usa bagislar3

Son Yazılar