Gürsel Tekin Hapse Girecek Mi?

Kurultay’da en az oyu alan Gürsel Tekin, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun kota itirazını reddetmesi üzerine Parti Meclisi’ne girdi ve koltuğunu kurtardı. Ancak Gürsel Tekin’i asıl yargıda büyük bir tehlike bekliyor.


Gürsel Tekin’in 2.5 yıl hapis cezası bulunuyor. Resmi evrakta sahtecilikten 2 yıl 6 ay mahkumiyeti bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in temyiz başvurusu, tartışmalı bir kararla İlhan Cihaner’i tahliye eden Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde görülecek. Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin TCK’nın 204/2. maddesinde düzenlenen resmi evrakta sahtecilik suçundan verdiği mahkumiyet kararının Yargıtay’ca da onaylaması halinde CHP’li Gürsel Tekin’in siyasi hayatı sona erecek.

OLAY NASIL BAŞLADI?

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu Gürsel Tekin, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde işlediği evrakta sahtecilik suçundan geçtiğimiz aylarda mahkum oldu. Kadıköy Suadiye Mahallesi Plaj Yolu Sokak, No 10′da Mehmet Ergin Soyarslan tarafından ruhsata aykırı olarak bina inşa edildi. Kadıköy Belediye Encümeni tarafından 10 Mart 2005′te yakım kararı alındı. Ruhsata aykırılık giderilmeden ve gerekli şartları taşımadığı halde 26.05.2006 tarihinde Kadıköy Belediyesi tarafından işyeri ruhsatı verildi. Usulsüz olarak verilen bu ruhsatın altında dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in imzası bulunuyordu.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN DAVA AÇILDI


Bu durum ortaya çıkınca Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Süleyman Özkök, Gürsel Tekin hakkında Kadıköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ne görevi kötüye kullanma suçundan kamu davası açtı. Mahkeme bunun görevi kötüye kullanmak değil, evrakta sahtecilik suçu olduğuna karar vererek, dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi. Mahkeme 17.12.2008 tarihli görevsizlik kararında sanık Gürsel Tekin’in gerekli koşulları taşımadığı halde gerçeğe aykırı olarak işletme ruhsatı verdiğini gerekçe gösterdi.

AĞIR CEZA TEKİ’İ MAHKUM ETTİ, İŞTE GEREKÇESİ

Dosyanın geldiği Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi yaptığı yargılama sonunda 24.12.2009 tarihinde kararını verdi ve Gürsel Tekin’i mahkum etti. Mahkeme’nin mahkumiyet kararına göre, CHP’li Tekin, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, ruhsat koşulları gerçekleşmeyen eğlence yerine gerçeğe aykırı şekilde belge tanzim etti: “Delillerin değerlendirilmesi neticesinde, sanığın sayısız ve tarihsiz ‘Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından imzalı faaliyeti uygun görülmüştür’ ibaresine yer veren ruhsat denetleme raporunun tanzim edip bu belgeye dayalı olarak da içkisiz istirahat ve eğlence yeri işletme ruhsatını imzalayarak ruhsat koşulları gerçekleşmeyen iş yerine gerçeğe aykırı şekilde belge tanzim ettiği…”

2 YIL 6 AY HAPİS

Bu gerekçe sonunda mahkeme TCK’nın 204/2. maddesinde düzenlenen resmi evrakta sahtecilik suçundan Gürsel Tekin’i 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sonra bunu 2 yıl 6 ay hapis cezasına indirdi.

DOSYA ŞİMDİ YARGITAY’DA

Mahkemenin bu kararını Tekin temyiz etti. Tekin’in temyiz başvurusu önümüzdeki günlerde, tartışmalı bir kararla İlhan Cihaner’i tahliye eden Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde görülecek. 11. Ceza Dairesi’nin Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği mahkumiyet kararını onaylaması halinde CHP’li Gürsel Tekin’in siyasi hayatı sona erecek. Resmi evrakta sahtecilik suçu, ilgili yasalarda yüzkızartıcı suçlar arasında sayılıyor ve kamu haklarından yararlanmaya engel oluşturuyor.

Mahkumiyet kararı onaylanırsa Tekin parti yöneticisi, üyesi, milletvekili, dernek kurucusu olamayacak. Bu ceza ileride affa uğrasa bile sonuç değişmeyecek.

İlk Kurşun - 20 Aralık 2010

http://www.ilk-kursun.com/

Son Yazılar