s400 patriot secim225

S-400 mü Patriot mu ?

Türkiye’nin öncelikli jeopolitik meselesi, kendi güvenliğinin sağlanmasıdır.

Hava savunma sistemleri stratejik silahlardır ve sahip oldukları menzil içindeki stratejik dengeleri etkileme ve değiştirme yetenekleri ile önem kazanırlar.

Temin edilen hava savunma sisteminin tedarikçisi ülke, hangi jeopolitik güç merkezine daha yakın olduğunuz hususunda işaretler taşır. Örneğin, hava savunma sistemini Çin’den tedarik ederseniz Asya-Pasifik, Rusya’dan alırsanız Avrasya, ABD’den tedarik ederseniz Atlantik jeopolitik güç merkezi ile iyi ilişkiler içinde olduğunuz anlaşılır.

Türkiye ilk defa 1991 Irak savaşı ile hava savunma sistemindeki ciddi zafiyetin farkına varmış, zaman zaman NATO ülkelerinin katkısı ile geçici tedbirler alınmış ve geçen 27 yıl içinde bölgesel güç, bazılarının tanımı ile küresel güç Türkiye, güvenlik çatısındaki bu zafiyeti giderememiştir.

Patriot hava savunma sisteminin satış koşullarını görüşmek amacı ile ABD’den bir heyet Türkiye’ye gelmektedir.

Daha önce ABD, Türkiye’nin Patriot sistemini satın alma gayretlerini karşılıksız bırakmış; ancak, Rusya’dan S-400 satın alımı ciddiyet kazanınca, bu girişimi engellemek amacı ile Patriot sisteminin satışını kendisi gündeme getirmiştir.

S-400 DAHA ÜSTÜN…

Değişik kaynaklara göre, uçakları ve balistik füzeleri vurma menzili, hedefleri vurma yüksekliği, radar kapsama alanı kriterleri dikkate alındığında, S-400 sisteminin, Patriot hava savunma sistemine ve bu sistemin geliştirilmiş PAC- 3 füzelerine üstünlük sağladığı anlaşılmaktadır.

Değişik medya kurumlarında iki sistemin özellikleri hakkında yorum yapanlar,  çoğu zaman kendi alanları olmasa bile bireysel tutumları nedeni ile farklı yaklaşımlar sergilemektedirler.

Bir başka ifade ile Atlantikçiler ABD, Avrasyacılar ise Rus sisteminin üstünlüklerini ortaya koymaktadırlar. Bu konuda yapılması gereken ise konunun gerçek uzmanlarının, hangi sistemin daha üstün ve daha yararlı olduğunu televizyonlarda halkın anlayacağı bir üslupla anlatmasıdır.

Hangi hava savunma sisteminin tercih edilmesi gerektiği konusunda temel kriter, Türkiye’nin tehdit algılaması olmalıdır. Türkiye’nin çevresinde hangi ülkelerin balistik füze sistemlerine sahip olduğu bellidir. Türkiye karşı yönelebilecek potansiyel tehdidin Kuzey’den mi, Doğu’dan mı, Güney’den mi yoksa Batı’dan mı kaynaklanacağı değerlendirilmelidir.

NATO üyesi Türkiye, Rusya ile nükleer santral, Türk akımı ve S-400 hava savunma sistemi gibi stratejik ilişkiler içindedir ve ABD bu stratejik girişimleri engellemeye çalışmaktadır.

Jeopolitik tercihlerle ilgilidir. Türkiye’nin ABD veya Rus Hava savunma sisteminin seçilmesi ile ilgili olarak yapacağı tercih, Türkiye’nin yöneldiği jeopolitik konumun işaretçisi de olabilecektir.

Hem Amerikan hem de Rus sisteminin satın alınması ise gereğinden fazla kaynak harcanması, jeopolitik çaresizlik, iki güç merkezi arasında sıkışmanın ifadesi olarak algılanacaktır.

 Türkiye Suriye meselesinde de olduğu şekilde, bir saat sarkacı gibi, Trump ile Putin, ABD ile Rusya, Atlantik ile Avrasya arasında hızlı salınımlarla gidip gelmektedir. Bu durum hava savunma sisteminin tedarikinde de geçerlidir.

Bu yüksek frekanslı gidip gelmelerin denge politikası olarak tanımlanması ise anlamsızdır.

Nejat ESLEN – 10 Ocak 2019 - Odatv

Son Yazılar