yilmaz polat

Erdoğan ekonomisine IŞİD pompası!

ABD Başkanı Trump, Erdoğan'ın Suriye'de IŞİD'den geriye ne kaldıysa Türkiye'nin yok edeceği konusunda 'teminat' anlamına gelen 'güçlü bir bilgilendirme yaptığını' açıkladı.

Trump, Erdoğan'la 'genişleyen ticareti de' konuştuklarını söyledi.

Trump'ın bu cümleyi  'Suriye'de bizim göstereceğimiz bölgede IŞİD'e karşı savaşırsanız  ticari bir karşılığı olacak' anlamında kullandığı çok açık.

Trump'ın twitter mesajından  Türkiye'nin güvenliğinden ziyade IŞİD'le savaş karşılığında ticari bir pazarlık yaptığı anlaşılıyor.

Tıpkı Turgut Özal'ın Körfez savaşından önce baba Bush'la yaptığı konuşmadan sonra 'bir koyup üç alacağını' söylemesi gibi yada AKP Hükümeti'nin Irak işgalinden önce oğul Bush'la  giriştiği 'at pazarlığına' benzer durumu hatırlatıyor.

Trump ve Erdoğan'ın sarayından yapılan açıklamalarda, YPG-PYD konusundan tek satır yok.

Trump siyasetten gelmeyen bir başkan. Emlak ve kumarhane zengini bir işadamı. Devleti bildiği söylenemez. Her şeyi maddi karşılığı olan bir pazarlıkla çözmeye çalışıyor.

Başkan seçildiğinden buyana Kongreyi by-pass ederek ülkeyi ‘Başkanlık Kararnameleri’yle yönetiyor. 

Partisi  Cumhuriyetçi üyeler arasında da rahatsızlık yaratıyor.

Trump’la Erdoğan’ın yönetim biçimleri  arasında birçok  benzerlik var.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'da  parlementoyu by-pass ederek ülkeyi 'Kanun Hükmünde Kararname-KHK' ile yönetiyor.

İki liderin yönetim biçimi arasında  'siyasetin kuralları içinde bir yönetim  benimseyememesi' gibi önemli bir benzerlik var. Muhaliflere tepkileri bile birbirini andırıyor. Hatta her defasında seslerini yükseltmeleri bile neredeyse aynı.

Trump- Erdoğan ilişkilerinin son altı ayına bakıldığında bir kişilik çatışması yaşandığı  görülür.  İkili  sıkıştığı zaman çabuk manevra yapabiliyor.

Erdoğan yüzünü tekrar Trump'a döndü. 'Roller coaster' gibi lunaparktaki baş döndüren hız trenlerine benzer bir ilişki yaşanıyor.

Trump ve Erdoğan içeride çok zor durumdalar. 

Trump hakkında soruşturmalar nedeniyle, Erdoğan'da ekonomik çöküşü önlemek amacıyla seçim öncesi bir çıkış arıyor.

Trump gündemi değiştirmek istiyor ama  ne yaparsa yapsın soruşturmalar ve Demokratlar peşini bırakacak gibi görünmüyor.

Her fırsatta 'Amerika'yı yeniden en büyük yapmak' için ülkeye yatırım yapacağını söyleyip her şeye gümrük koyan , bir sentin hesabını yapan Trump Erdoğan'a nasıl bir ekonomik destek sözü vermiş olabilir?

IŞİD'den kalan petrol kuyularının gelirini mi, yoksa Irak'ta olduğu gibi müteahhitlik işleri mi vaad etti?

Yılmaz POLAT – 27 Aralık 2018 - ABC

Son Yazılar