manzarai umumiye

Türkiye artık sadece kâğıt üstünde bir Cumhuriyet !

Şık'a Meclis'te saldırı: İşte AKP'nin engellemek istediği metin!

Meclis'te, Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına ilişkin kürsüde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık 'ın sözleri AKP 'liler tarafından protesto edildi.

Şık'ın konuşması esnasında meclis Başkanvekili AKP 'li Mustafa Şentop "Mikrofonu kapatıyorum. Kürsüden hakaret edemezsiniz" dedi. Şık'ın konuşması yarıda kesilirken AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan'la birlikte birkaç AKP 'li vekil kürsüye saldırdı.  Oturuma 5 dakika ara verildi.

AHMET ŞIK'A 2 BİRLEŞİM CEZA VERİLDİ

AKP'lilerin kürsüye saldırmasının ardından HDP milletvekilleri oturumu terk etti. Verilen aranın sona ermesinin ardından HDP vekiller salona geri döndü. Ahmet Şık 'a TBMM İç Tüzüğü 161. madde gereğince  2 birleşim çıkarma cezası verildi.

ahmet sik

İşte Ahmet Şık 'ın kürsüde engellenen konuşması:

"Öncelikle şunu bilin:

Kanun teklifinin hukuki dayanaklarına dair içerik tartışmasına girmeyeceğim. Çünkü tartışmamız gereken iktidarınızın meşru ve yapmak istediklerinizin hukuki olup olmadığıdır.

Sahip oldukları güç ve iktidarı sonsuza kadar ellerinde tutabilecekleri yanılgısıyla; yasaları silah, yargıyı da tetikçi haline getirme çabasına girişmiş ne ilk iktidarsınız, ne de son olacaksınız.

Ve önümüze koyduğunuz bu yeni yasa metniyle, darbecilerin basit bir karikatüründen ibaretsiniz. 

12 Eylül cuntası nasıl emir adaletini ürettiyse, darbecilerin halefi olan, sözüm ona demokrasiye geçiş sürecinin hükümetleri de bunu bir fırsata dönüştürmek istediler.

Sandılar ki yargının boynuna geçirdikleri ipi ne kadar kısa ve sıkı tutarlarsa, “hukukun üstünlüğü” vaveylası eşliğinde iktidarları da o kadar güvende olur. 

Peki amaç hâsıl oldu mu? Hayır. Geldikleri gibi gittiler.

Ama geride bıraktıkları miras, tıpkı sizlerin bırakacağı gibi, kimsenin hatırlamak istemediği korkunç bir yeryüzü cehennemi oldu.

Bugüne dek hükmünü sürdüğünüz fiili yönetim biçiminizi daha da şeditleştirmek, kötülüğünüzün iktidarını arşa değdirmek ve zulmünüzü meşrulaştırmak için darbeye karşı tedbir görünümü altında OHAL ilan etmeniz hiç şaşırtıcı değildi.

251 insanın canına mal olan bir kanlı kalkışmayı, “Allah’ın lütfu” diye görmenizin sırrı da burada saklıydı.

Darbeye direndiğini iddia edenlerin darbe hukukuna dört elle sarılması bu yüzden trajikomikti. Ama hem yaşanacak trajediye, hem de düşeceğiniz komik durumlara aldırmadan bunu yaptınız. OHAL’i ilan etmekte zaten hiç vakit kaybetmediğiniz gibi, 2 yıl boyunca bütün lütuflarından yararlanmaya da doymadınız

Şimdi, yarattığınız toplumsal enkazın üzerine, bir de tüy dikmenin peşindesiniz. 

Yurttaşlara karşı, kelimenin gerçek anlamıyla bir canavara dönüştürdüğünüz hukuku, bu yasal düzenleme ile kalıcılaştırmak istiyorsunuz.

Çünkü artık kirli suç ortaklıklarından menkul rejiminizin derinleşmesi, kökleşmesi ve kurumsallaşabilmesine ihtiyacınız var.

Kanlı bir kalkışmaya ve hemen sonrasında yaratılan hukuksuzluklara karşı, ilelebet sizin aklınızla düşünelim, sizin dilinizle konuşalım istiyorsunuz. 

Çünkü darbeci güruhla suç ortaklığınızı ortaya koyacak hakikatin, sonsuza kadar sır olarak kalmasını istiyorsunuz.

Yağma ve talan üzerine inşa ettiğiniz suç düzeninize yönelik en küçük bir itiraza dahi katlanmak istemiyorsunuz. 

Aksine davrananları önce medyanızla hedef gösterip, trollerinize linç ettiriyor, yargınızla da rehin alıyorsunuz.

Karşınızda diz çökmeyenlere salmak istediğiniz bu ibret ve korku dalgası yetersiz kaldığındaysa, sokakları milislerinizle dolduruyorsunuz.

Devletin sorumlulukları vardır, bireyin ise hakları. Bizde ise devletin her zaman, sadece yetkileri oldu. İktidarınızın devleti ise birey haklarının gaspçısına dönüştü.

Artık ülkemizde, evrensel normlarla tanımlı hukuka uygun yaşama hakkına sahip tek bir yurttaş bile yok.

Yargıyı elinizde bir sopaya dönüştürüp, iktidarınıza yönelik her tür eleştirinin derdest edilmesi ve siyasi rakiplerinizin tasfiyesi için kullanıyor ve hukuk cinayetlerinin altına pervasızca imzanızı atıyorsunuz.

Kimi zaman da, siyasi iktidarınızı besleyen cinayetler, yolsuzluklar, hırsızlıklar ve her türlü çirkinliğiniz ortaya çıkmasın diye, yargının iplerini çekip, üç maymunu oynatıyorsunuz. 

Örnek mi istiyorsunuz?

Seçimin hemen arifesinde Suruç’ta hastane içinde Şenyaşar ailesinin katledilen üç ferdinin katilleri; onca tanığın, kamera görüntülerinin, ayan beyan delillerin varlığına rağmen korunmadı mı? Ailenin hayatta kalan kadın ve çocukları Suruç’u terk etmek zorunda kalırken hiç mi utanmadınız?

Başta HDP’nin eski Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş olmak üzere, seçilmişleri, sudan gerekçelerle hapishanelere tıkıp yok etmeye çalışmıyor musunuz? 

Milletvekilleri Enis Berberoğlu ve Leyla Güven’i hapiste tutabilmek için bin takla atmıyor musunuz?

Siz daha iyi bilirsiniz: Roboski katliamcıları, cezasızlıktan aldıkları güçle, kapalı kapılar ardında yeni katliam planları yapıyor olabilir mi?

Soma’da ve pek çok yerde meydana gelen iş cinayetlerindeki siyasi sorumluluğunuz şaşaalı adalet saraylarınızın koridorlarında örtbas edilmiyor mu? 

Aladağ, Karaman başta olmak üzere tarikat ve vakıf yurtlarında kalan parmak kadar çocuklar, “kurumları yıpratmama” ikiyüzlülüğüne kurban edilmedi mi?

alpay ozalan ahmet sik saldirisi1

Türkiye artık sadece kâğıt üstünde bir Cumhuriyet. Yani, yurttaşı güdülmesi, yeri geldiğinde dövülmesi icap eden bir sürü gibi gören, hukukun rafa kaldırıldığı sözde bir Cumhuriyet. 

İktidarınızın Türkiye’sinin yeni hukuku, hak kavramının yerini tamamen alaşağı ederek, devlete sahip olduğu orantısız yetkilerinin yanında bir de aşkın haklar manzumesi veriyor. 

Ve bunu, bir kurumsallığa değil tekil bir şahsiyete sunuyor. 

alpay ozalan ahmet sik saldirisi4

Bu şahsiyet, cumhurunun yarısının inanmadığı bir başkan. Kendisi de aynı şekilde cumhurunun yarısına inanmıyor.

Bu yüzden iktidar olarak, kendinize tetikçi kıldığınız yargınızla birlikte, artık evrensel hukuk normlarına denk düşen yasal sınırlarınıza çekilmelisiniz. Fakat biliyorum ki bu çağrıya riayet etmeyeceksiniz.

O halde en azından ne olduğunuz, bir kez daha yüzünüze karşı söylenmeli:

İktidar olmanın yarattığı kibrinizi yalan ve cehaletle yoğuruyorsunuz. 

Hakikati söyleyenlere yönelik saldırganlığınızı ise acizliğinizle besliyorsunuz.

alpay ozalan ahmet sik saldirisi2

( AKP 'liler konuşmanın bu kısmında kürsüye saldırdı)

Ahlaksızlığınızı, yeterli gelmediğini biliyor olsanız da, yüzsüzlükle sıvıyorsunuz. 

Ve ne acı ki sizi ayakta tutan değerleriniz, sadece ve sadece bunlardan ibaret…

Orwell, “Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder” diyor. Bizler seçimlerimizin ve kararlarımızın toplamı olan bu yaşamı sürdürmeye, siz de bizlerden nefret etmeye devam edebilirsiniz.

Ve fakat bilmelisiniz ki; bir yarısı sahiden çoğulcu demokrasi, adalet ve eşitlik talep ediyor, bunun için de mücadele etmeyi sürdürüyorsa; bir toplum, hak etmediği bir hayata ve bunu dayatan diktatörlüklere ancak bir yere kadar mahkûm edilebilir. Bu yer Türkiye için artık, geldiğimiz noktadır."

ahmet sik hakikat canlarini acitiyor

MECLİS'TE YAŞANAN GERGİNLİKTEN SONRA AHMET ŞIK'TAN İLK AÇIKLAMA :

TBMM kürsüsünde konuştuğu sırada AKP 'li vekiller tarafından saldırıya uğrayan ve 2 birleşim çıkarma cezası alan HDP 'li Ahmet Şık Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Şık mesajında "Hakikat canlarını acıtıyor" dedi.

ABC – 23 Temmuz 2018

alpay ozalan ahmet sik saldirisi3

Alpay bu sefer AKP savunmasında!

TBMM Genel Kurulu dün akşam yeni yasama yılının ilk kavgasını yaşadı.

AKP'li milletvekilleri ile HDP milletvekilleri torba yasa teklifinin görüşülmesi sırasında birbirine girdi.

HDP'li Ahmet Şık'ın konuşmasından sonra çıkan tartışmada  AKP milletvekilleri ile HDP milletvekilleri kavgaya tutuştu.

Kavgada eski futbolcu yeni milletvekili Alpay Özalan AKP saflarında başı çekti.

Özalan bu sefer de AKP’li milletvekillerini savunuyordu.

Diğer milletvekillerinin de araya girmesiyle kavga daha fazla büyümeden yatıştırıldı.

Özalan da arkadaşları tarafından yerine oturtuldu.

Son Yazılar