bahceli suriyeye mudahale icin secim istiyor

Bahçeli bugün Suriye'ye müdahale için erken seçim istiyor!

DSP Konya İl Başkanı Veli Kandemir, katıldığı bir programda dikkat çeken ifadeler kullandı.

Mehmet Ali Kayacı'nın sunduğu "İstikamet" programına katılan Kandemir, 1999 yılında kurulan DSP, MHP ve ANAP koalisyon hükümetine değinerek, MHP lideri Bahçeli'yi hedef aldı.

"BAHÇELİ O KOALİSYONU YIKMASAYDI..."

1999 yılında kurulan ve koalisyon hükümetinde yer alan Bahçeli'nin, tıpkı bugünkü gibi o dönemde de bir "görev" üstlendiğini belirten Kandemir, "2002 yılında Ecevit hükümetinde, Amerika, Irak'a saldırmak istedi. Ecevit müsaade etmedi. Amerika, 'Irak'a gireceğim' dedi, o zaman da hükümet dedi ki, 'yok giremezsin', çünkü, biz Irak'la sınır komşusuyuz, ekonomimize zarar verir, biz sınır komşumuza öyle müsaade etmeyiz dedi" ifadelerini kullandı.

Kandemir, "2002'de Amerika, koalisyon hükümeti ile Irak'a giremedi. Bahçeli, istifa etti, hükümeti yıktı, Amerika Irak'a girdi" derken, "Bahçeli, o koalisyonu yıkmasaydı, Amerika Irak'a giremezdi" dedi.

Kandemir, "Bahçeli'nin görevi farklı, öyle Türkiye'yi düşünmez o. Düşünen bir lider olsa, o zaman o hükümeti yıkmaz, direnirdi, Amerika oraya da giremezdi" diye belirtti.

Bahçeli'nin dün "erken seçim" çıkışına da değinen Kandemir, 2002'de Amerika'nın Irak'a müdahalesini hatırlatarak, erken seçim teklifinin, Amerika'nın Suriye'ye girebilmesi için yapıldığını ifade etti.

NE OLMUŞTU?

18 Nisan 1999 genel seçimlerinden 1. parti olarak çıkan DSP tek başına hükümet kuracak çoğunluğa sahip olmadığı için koalisyon kurma zorunluluğu doğmuştu. %22 oy alan Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit'in başkanlığında kurulan hükümetin diğer ortakları; Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz olmuştu.

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit arasında yaşanan "anayasa kitapçığı" gerilimi ve 2001'de yaşanan ekonomik kriz ise DSP-ANAP-MHP koalisyonunu zora sokmuştu.

Mayıs 2002'de Başbakan Bülent Ecevit'in rahatsızlanması ve ilerleyen yaşının etkisiyle sağlık durumunun düzelememesi iddiası ile görevine devam edip edemeyeceği yönünde tartışmalar başlamış, tartışmaların DSP'nin içine de yansımasıyla temmuz ayı içinde DSP grubunun sayısı, Ecevit'in görevden çekilmemesine tepki gösteren milletvekillerinin istifasıyla yarı yarıya düşmüştü.

Bu gelişmeler sırasında koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 Temmuz 2002 günü, partisinin Bursa İl teşkilatının Keles ilçesinde düzenlediği 11. Kocayayla Türkmen Kurultayı'nda yaptığı açıklamada, 3 Kasım 2002 tarihinde erken seçim yapılmasını istemişti.

16 Temmuz 2002'de koalisyon hükümetini oluşturan üç partinin genel başkanları arasında yapılan zirve toplantısında 3 Kasım'da erken seçim yapılması kararı alındı. 31 Temmuz 2002'de TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, erken seçim önergesi oylamaya katılan 514 milletvekilinden 449'unun kabul oyuyla kabul edilmişti.

Erken seçimlerin ardından Meclis'te bulunan hiçbir parti parlamentoya girmeyi başaramamış; iktidarı o dönem yeni kurulan AKP almıştı...

Odatv – 18 Nisan 2018

Son Yazılar