putin ve yeni silah225

Dünyanın her noktasına ulaşabilen hiçbir füzesavarın tespit edip izleyemeyeceği süpersonik yeni bir silahımız var!

Putin, Federal Meclis üyelerine sesleniyor: Suriye operasyonu sayesinde, şimdi dünya, tüm temel silahlarımızın ismini biliyor!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin parlamentosu olan Federal Meclis'in üyelerine hitaben geleneksel yıllık konuşmasını yapıyor.

Putin, Federal meclis konuşmasında daha önceki yıllarda olduğu gibi, bir önceki yılın sonuçlarından bahsedip gelecekle ilgili planlarını anlatacak.

putin konusmasi1

Rusya anayasasına göre, devlet başkanının parlamentoya her yıl vermek zorunda olduğu bir rapor gibi değerlendirilebilecek olan Federal Meclis konuşmalarında, hem iç hem de dış politikaya yönelik değerlendirmelerde bulunuluyor. İdeolojik bir tarafı da olan bu konuşmada, parlamentoya yönelik somut öneriler de gündeme getiriliyor.

Diğer taraftan Putin'in bu yılki Federal Meclis konuşmasının bir önemi daha bulunuyor. Zira bu yılki konuşma, ülke genelinde 18 Mart'ta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerine çok yakın bir tarihte gerçekleşiyor. Bu nedenle pek çok kişi, Putin'in bu yılki konuşmasının bir tür seçim programı olarak görülebileceğini savunuyor.

putin konusmasi2

Bu arada konuşma her yıl olduğu gibi Kremlin'de bulunan Grigoryevski salonunda değil Kremlin'in hemen dışında yer alan manej sergi salonunda yapılıyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bunun nedenini, davetli sayısının fazlalığı ve manej'in, tarihi miras kabul edilen Grigoryevski salonundan farklı olarak, çeşitli verilerin görsel olarak ekrana yansıtabileceği teknolojiye sahip olmasıyla açıklamıştı.

putin konusmasi3

'Nükleer başlık taşıyabilecek yeni su altı dronu test edildi'

Rus lider, nükleer başlıklar taşıyabilecek yeni bir su altı dronu'nu test ettiklerini de paylaştı.

Putin ürettikleri yeni bir nükleer başlığın yolunun hiçbir füzesavar tarafından kesilemeyeceğini de kaybetti.

Rusya lideri, kruz füzeleri tarafından taşınabilecek yeni küçük nükleer başlıklar geliştirmekte olduklarını da anlattı.

putin konusmasi4

'Hiçbir füzesavarın tespit edemeyeceği süpersonik bir silahımız var'

Putin, Rusya'nın cephaneliğinde, hiçbir füzesavarın tespit edip izleyemeyeceği, süpersonik (sesten hızlı) yeni bir silahı olduğunu da kaydetti.

putin konusmasi5

'Rusya, hiçbir ülkenin sahip olmadığı füzeler geliştirdi'

Putin, Rusya'nın başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı füzeler geliştirdiğini söyledi.

Ayrıca Rusya'nın 2017 sonunda yeni bir nükleer füze denemesini yaptığını kaydeden Putin, bu yeni füzenin dünyanın neredeyse her noktasına ulaşabileceğini belirtti.

putin konusmasi6

'ABD'yi ikna etmeye çalıştık fakat işe yaramadı'

Rus lideri, ABD'nin çekildiği anti balistik füze anlaşmasına (ABMT) gönderme yaparak, Rusya'nın bu anlaşmadan çekilmemesi için ABD'yi uzun süre ikna etmeye çalıştığını fakat bunun bir işe yaramadığını söyledi.

Putin ayrıca, Rusya'nın bir hamle yapmaması halinde, ABD'nin askeri takviyelerinin bir gün Rusya'nın nükleer cephaneliğini fayda getirmeyecek bir hale getireceğini belirtti.

putin konusmasi7

'Suriye operasyonu sayesinde dünya, tüm temel silahlarımızın ismini biliyor'

Putin, Rusya'nın Suriye'deki terörist gruplara karşı 2015'ten beri düzenlediği operasyonların, Rus hava güçlerinin artan kapasitesini ortaya koyduğunu kaydetti.

"Suriye operasyonu sayesinde, şimdi dünya, tüm temel silahlarımızın ismini biliyor" diyen Putin, "Rusya, ABD'nin (Rusya sınırları yakınlarında yer alan çeşitli ülkelere yerleştirdiği) hava savunma sistemlerine karşılık olarak yeni silah sistemleri geliştiriyor" ifadelerini de kullandı.

Putin, Rusya'daki hava savunma sistemlerini yenilediklerini de hatırlattı.

putin konusmasi8

'Rusya'da ekonomik büyüme, dünya ortalamasının üzerinde olmalı'

Rusya'daki ekonomik büyümenin dünya ortalamasının üzerinde olması gerektiğini de belirten Putin, bunun 'iyimser bir düşünce değil, hükümetin ulaşmak için çalışmasını gerektiren bir hedef olduğunu' vurguladı.

putin konusmasi9

'Rusya yakında 5G teknolojisine erişecek'

Çevreyle ilgili sorunlara da değinen Putin, yeni hükümetin, insanların temiz suya ulaşımını artırması gerektiğini ve şehirlerdeki kirlilik oranını azaltmak için çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

Putin ayrıca, Rusya'da yakın zamanda 5G teknolojisine erişebilme fırsatı olacağını da kaydetti.

Rusya lideri, ülkede geliştirilmekte olan bir dizi bilim merkezinin bulunduğunu belirterek, hükümetin buradaki çalışmaları desteklemek ve önde gelen bilim insanlarını bu merkezlere çekecek yasal düzenlemeleri yapması gerektiğini söyledi.

Putin ayrıca, ülkesinin, stratejik bakımdan önemli olan Arktik bölgesinde çıkarlarını korumak için burada askeri, bilimsel ve ulaşımla ilgili altyapısını güçlendirmekte olduğunu da vurguladı.

Arktik bölgesine, Rusya dışında 7 ülkenin sınırı var. Bu ülkeler: ABD, Kanada, Norveç, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve İzlanda.

putin konusmasi10

'İlerlemek ve gelişmek için özgürlük alanlarını genişletmeliyiz'

Rus lider, "İlerlemek ve dinamik bir biçimde gelişmek için her alanda özgürlük alanlarını genişletmeli; demokratik kurumları, yerel yönetimleri, sivil toplum yapılarını ve mahkemeleri güçlendirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

putin konusmasi11

'Kerç Köprüsü birkaç ay içinde hizmete açılacak'

Putin, Kırım yarımadasını Kerç Boğazı üzerinden Rusya'nın diğer bölgelerine bağlayacak olan köprünün gelecek birkaç ay içinde hizmete açılacağını söyledi.

Kırım köprüsü üzerinde otoyolların yarı sıra trenlerin geçişi için demiryolları da yer alacak.

Rusya'da yolların altyapısı için yaptığı harcamaların iki katına çıkarılması gerektiğini kaydeden Putin, bu harcamaların 11 trilyon rubleyi (yaklaşık 740 milyar lira) geçmesi gerektiğini söyledi.

putin konusmasi12

'Kolay bir görev değil fakat yerine getirmeye hazır olduğumuzdan şüphem yok'

Rusya'nın dünya ekonomisi ve iç ekonomideki hedeflerine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Putin şunları söyledi:

"Rusya, dünyanın en büyük beş ekonomisinden biri olarak yerini sağlamlaştırmakla kalmayıp gelecek on yılın ortalarına doğru kişi başına düşen gayri safi milli hasılayı yarı yarıya artırmalı. Bu, kolay bir görev değil. Fakat bu görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzdan şüphem yok."

putin konusmasi13

'Medeniyetlerin değiştiği bir döneme tanık oluyoruz, ayağa kalkıp bu değişimlerle yüzleşmeliyiz'

Rus lider, Rusya'nın, demokratik, bağımsız ve kendi kendine yetebilen bir toplum olduğunu gösterdiğini söyledi. Diğer taraftan istikrarın, gelişimin temeli olduğunu fakat garantisi olmadığını belirten Putin, ekonomi alanında henüz çözülmesi gereken problemlerin olduğunu kaydetti.

Rusya'da bu ay yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde kim kazanırsa kazansın Rus halkının bugün karşı karşıya olduğu zorlukların farkında olması gerektiğini de belirten Putin şöyle devam etti: "Dünyada medeniyetlerin değiştiği bir döneme tanık oluyoruz. Ayağa kalkıp bu değişimlerle yüzleşmeliyiz."

Putin şu ifadeleri kullandı: "Seçimimizin, her bir adım ve davranışımızın öneminin çok büyük olduğu bu dönemde, burada yaptığım konuşmanın da özel ve geleceğe şekil verecek olan bir yanı var."

putin konusmasi14

'Ülkenin birliği kendini kanıtladı'

Putin, Rusya'nın son dönemde ekonomik ve sosyal alanda yeni ve karmaşık zorluklarla karşı karşıya gelip bunlarla baş edebildiğini, bunun sonucunda da ülkenin birliğinin kendini kanıtlamış olduğunu söyledi.

Sputnik – 01 Mart 2018

Son Yazılar